מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

על נהיגה בזמן פסילה ועל העתיד שלך על הכביש

8.06.2021

פסילת רישיון יכולה להיגרם עקב מגוון עבירות תנועה חמורות וכן עקב הצטברותן של מספר מסוים של נקודות תעבורה. הנהיגה תחת פסילה אסור לפי ס' 67 לפקודת התעבורה, וישנם מי שרואים בה אף כעבירה שחומרתה גבוהה יותר מגרימת תאונת הדרכים עצמה. זאת, כיוון שנהג שנוהג תחת פסילה יודע שנהיגתו אסורה, בשונה מהגורם לתאונת דרכים, אשר אינו מתכנן את התאונה מראש.

החקיקה האוסרת על נהיגה תחת פסילה

כאמור, ההסדר האוסר על נהיגה בזמן פסילה מופיע בס' 67 לפקודת התעבורה. סעיף זה קובע כדלקמן:

"מי שהודע לו שנפסל מקבל או מהחזיק רישיון נהיגה, וכל עוד הפסילה בתקפה הוא נוהג ברכב שנהיגתו אסורה בלי רשיון לפי פקודה זו, או מי שנוהג בניגוד לתנאים שנוספו ברשיונו כל עוד הם בתקפם, או מי שהודע לו כי נפסל מהחזיק ברשיון רכב וכל עוד הפסילה בתקפה הוא משתמש באותו רכב או מרשה להשתמש בו, או מי שנהג או הרשה לאחר לנהוג ברכב בניגוד להודעת איסור שימוש או צו איסור שימוש, דינו – מאסר שלוש שנים או קנס מאה אלף לירות, או שני העונשים כאחד". 

משמע הס' מגדיר את העבירה ואף מלמד כי מי שעובר עליה עונשו יכול אף להגיע למאסר של שלוש שנים. במקרים מסוג זה מעטים התיקים שאינם מסתיימים במאסר – הן מאסר על תנאי, עבודות שירות או אף מאסר בפועל.

 קל לראות שהגדרת הסעיף מאד רחבה, וכוללת לא רק את הנהיגה בפסילה הנפצה שהינה של הנהגים הפסולים מלנהוג, כי אם גם אפשרויות נוספות שחומרתן אינה פחותה – הפרת תנאי רישיון הנהיגה, הפרת רשותו של אחר לנהוג ברכב כאשר הודעת איסור השימוש היא על הרכב עצמו, ועוד. לפיכך חשוב להכיר את החקיקה ואת הפסיקה הקשורה בה באופן רחב ואף להסתייע במומחים בתחום. במקרה ונהגתם במצב שיש לכם פסילת רישיון, מומלץ להתייעץ עם עורך דין תעבורה מנוסה אשר יסייע לכם בנושא המשפטי.

גם בפסיקת בתי המשפט ישנה התייחסות חמורה לנוהגים ולנוהגות תחת פסילה

לאור החקיקה וכן לאור המגמה העולה של עבירה על עבירות תנועה, בתי המשפט מתייחסים בחומרה רבה לנוהגים תחת פסילה. בשורה של פסקי דין חזר בית המשפט על כך שהעבירה על ס' 67 היא מהחמורות שבעבירות התנועה, ובהתאם לכך יכולות להיות לה השפעות רחבות על עתידו של הנהג על הכביש. 

בעניין מדינת ישראל נ' מוראד אבוא, ציין בין היתר בית המשפט כי "בביצוע מעשה כזה מסכן הנהג, שכבר הוכיח בעבר כי חוקי התעבורה אינם נור לרגליו, את שלום הציבור – נהגים והולכי רגל כאחד". 

הסתייעות במומחים בתחום

לאור השפעותיה הברורות של הנסיעה תחת פסילה על עתידך על הכביש, חשוב להסתייע בעורכי דין מומחים בתחום, אשר ינחו אותך לאורך הדרך כדי להוביל לנזקים מנימליים ולמניעת השלכותיה הפוטנציאלית הרחבות של הנהיגה תחת פסילה. 

 


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2023 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: