הסבת דוחות תעבורה

28.04.2019

תארו לעצמכם את הסיטואציה הבאה : אתם בעלי רכב, אתם מעבירים אותו לנהג אחר לתקופת מה לצרכים שונים, בזמן הזה הוא מקבל מבצע עבירות מצולמות ללא הפסקה, כשהוא מחזיר לכם אותו, לאחר מספר שבועות, אתם מקבלים קנסות, או הזמנות לבית המשפט ועליכם להתמודד עם דוחות שונים, כאשר אין לכם מושג במה מדובר, מאיפה הם הגיעו אליכם ומדוע אתם, שלא נהגתם ברכב, צריכים לשלם אותם.

אחרי בירור קצר, סביר להניח שתגלו שהדוחות אמנם רשומים על שמכם, מכח חזקת הבעלות, כיוון ואתם בעלי הרכב, אך מי שאחראי עליהם, הוא בעצם אותו נהג שהעברתם לו את הרכב וביצע את העבירות. אם היה זה עניין כספי בלבד, אז סביר להניח שהייתם סוגרים את זה ביניכם, הוא היה משלם את הדוחות וכאן היה נגמר העניין, או שהייתם משלמים והוא היה מחזיר לכם. אך כידוע, דוחות תעבורה גוררים ניקוד במשרד הרישוי, ניקוד אשר צבירה רבה שלו מוביל לאמצעי תיקון כגון קורסים ואף שלילת רישיון נהיגה. לכן, אתם צריכים לבצע פעולה פשוטה אך חשובה, הסבת דוחות תעבורה.

המדינה מכירה בכך, שבעל הרכב הוא לא תמיד זה שנוהג עליו בפועל, הוא לא תמיד הנהג היחיד ברכב. למשל, הורים הנותנים לילדיהם את הרכב, או שהם רשומים כבעלים של הרכב אותו קנו כמתנה, בני זוג הרבה פעמים רשומים כבעלים למרות שהצד השני נוהג על הרכב, לא פעם אנשים משאירים כלי רכב לבני משפחה וחברים בזמן שהם נוסעים לחו"ל ועוד. מאחר וזה המצב, צריך להתמודד עם הסיטואציה בה בעלים מקבל דוח על עבירה אותה לא ביצע.

הסבת דוחות תעבורה – כיצד מבצעים את ההסבה

כאמור, זה עניין די פשוט בהנחה כמובן שהנהג שאחראי על קבלת הדוח אינו מכחיש את הטענה הזאת ומצהיר על כך בתצהיר. במקרה כזה, בעל הרכב יכול לפנות עם הדוח והתצהיר החתום והוא יכול לבצע את ההסבה. הפניה מתבצעת בתוך פרק הזמן המוקנה לכך על פי דין, למשטרת ישראל, מחלקת פניות נהגים ארצית ובמידה וחלף המועד קיימת אפשרות לפנות לבית המשפט בבקשה מתאימה להארכת מועד. רצוי מאוד, כי בקשה שכזו, תוגש על ידי עורך דין תעבורה, שכן במידה וחלף המועד, נוטים בתי המשפט שלא לאפשר הארכת מועד לצורך הסבת הדוחות.

קיימים מקרים מסובכים יותר בהם יש בעיות בתהליך ההסבה, החל מנהג המכחיש שהוא היה קשור לדוח ואינו מוכן להגיש תצהיר ועד למצב מורכב הרבה יותר, בו הנהג כלל אינו מחזיק ברישיון נהיגה, אזי מי שמסר לו את הרכב והתיר למעשה לבלתי מורשה לנהוג, צריך להוכיח שהוא לא ידע מזה… כלומר ייתכן מצב שהוא אולי ימנע מקבלת דוח, אך יואשם, בכך שהתיר לבלתי מורשה לנהוג. זו דוגמא קיצונית כמובן, אך בהחלט אפשרית.

בכל מקרה, עורך דין המתמחה בדיני תעבורה, ידע כיצד להתמודד עם מצבים מסובכים מסוג זה ולייעץ לכם בנושאי הסבת דוחות ובקשות להארכת מועד לצורך הסבה.

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:
כתובתנו
דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
077-4420820
או התקשרו לנייד אישי: 052-563-4178
שעות פעילות
א-ה: מהשעה 9:00-18:00
דואר אלקטרוני
dweck-brant@012.net.il
2020 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו: 077-4420820
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: