מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

הסבת דוחות תנועה

28.04.2019

תארו לעצמכם את הסיטואציה הבאה : אתם בעלי רכב, אתם מעבירים אותו לנהג אחר לתקופת מה לצרכים שונים, בזמן הזה הוא מקבל מבצע עבירות מצולמות ללא הפסקה, כשהוא מחזיר לכם אותו, לאחר מספר שבועות, אתם מקבלים קנסות, או הזמנות לבית המשפט ועליכם להתמודד עם דוחות שונים, כאשר אין לכם מושג במה מדובר, מאיפה הם הגיעו אליכם ומדוע אתם, שלא נהגתם ברכב, צריכים לשלם אותם, ובמקרה כזה תצטרכו לבצע הסבת דוחות תנועה.

אחרי בירור קצר, סביר להניח שתגלו שהדוחות אמנם רשומים על שמכם, מכח חזקת הבעלות, כיוון ואתם בעלי הרכב, אך מי שאחראי עליהם, הוא בעצם אותו נהג שהעברתם לו את הרכב וביצע את העבירות. אם היה זה עניין כספי בלבד, אז סביר להניח שהייתם סוגרים את זה ביניכם, הוא היה משלם את הדוחות וכאן היה נגמר העניין, או שהייתם משלמים והוא היה מחזיר לכם. אך כידוע, דוחות תעבורה גוררים ניקוד במשרד הרישוי, ניקוד אשר צבירה רבה שלו מוביל לאמצעי תיקון כגון קורסים ואף שלילת רישיון נהיגה. לכן, אתם צריכים לבצע פעולה פשוטה אך חשובה, הסבת דוח תנועה לנהג אחר.

המדינה מכירה בכך, שבעל הרכב הוא לא תמיד זה שנוהג עליו בפועל, הוא לא תמיד הנהג היחיד ברכב. למשל, הורים הנותנים לילדיהם את הרכב, או שהם רשומים כבעלים של הרכב אותו קנו כמתנה, בני זוג הרבה פעמים רשומים כבעלים למרות שהצד השני נוהג על הרכב, לא פעם אנשים משאירים כלי רכב לבני משפחה וחברים בזמן שהם נוסעים לחו"ל ועוד. מאחר וזה המצב, צריך להתמודד עם הסיטואציה בה בעלים מקבל דוח על עבירה אותה לא ביצע.

 

הסבת דוחות תעבורה – כיצד מבצעים את ההסבה

כאמור, זה עניין די פשוט בהנחה כמובן שהנהג שאחראי על קבלת הדוח אינו מכחיש את הטענה הזאת ומצהיר על כך בתצהיר. במקרה כזה, בעל הרכב יכול לפנות עם הדוח והתצהיר החתום והוא יכול לבצע את ההסבה. הפניה מתבצעת בתוך פרק הזמן המוקנה לכך על פי דין, למשטרת ישראל, מחלקת פניות נהגים ארצית ובמידה וחלף המועד קיימת אפשרות לפנות לבית המשפט בבקשה מתאימה להארכת מועד. רצוי מאוד, כי בקשה שכזו, תוגש על ידי עורך דין תעבורה, שכן במידה וחלף המועד, נוטים בתי המשפט שלא לאפשר הארכת מועד לצורך הסבת הדוחות.

קיימים מקרים מסובכים יותר בהם יש בעיות בתהליך הסבת דוחות, החל מנהג המכחיש שהוא היה קשור לדוח ואינו מוכן להגיש תצהיר ועד למצב מורכב הרבה יותר, בו הנהג כלל אינו מחזיק ברישיון נהיגה, אזי מי שמסר לו את הרכב והתיר למעשה לבלתי מורשה לנהוג, צריך להוכיח שהוא לא ידע מזה… כלומר ייתכן מצב שהוא אולי ימנע מקבלת דוח, אך יואשם, בכך שהתיר לבלתי מורשה לנהוג. זו דוגמא קיצונית כמובן, אך בהחלט אפשרית.

 

הסבת דוחות תנועה – כדאי לדעת

הסבת דוח תעבורה היא מעין תהליך מקוצר, של ביטול האישום כלפי הנהג שנגדו הוגש דו"ח במקור ויצירת אישום חדש, נגד נהג אחר. בין אם זה הסבת דוח על נהיגה במהירות מופרזת או כל סוג אחר של דוח, יקבל אותו כעת הנהג, שאכן נהג בפועל ברכב בעת ביצוע העבירה. אלא שההליך מבוצע במינימום שלבים, כשינוי נאשם במסגרת רישום האישום הקיים. ישנה גם הסכמה מראש לביצוע הסבת דוחות תנועה. עובדים אשר משתמשים ברכבים של מקום עבודה, חתומים פעמים רבות על אישור למעסיק לבצע הסבת דוח תנועה על שמם. הכוונה כמובן לדו"חות, אשר מגיעים למעסיק, לגבי מצבים שבהם אתם נהגתם ברכב וביצעתם עבירת תנועה. אבל רגע – האם אתם באמת הייתם אלה שביצעו את העברה? אם הרכב היה למשל בתיקון בזמן המדובר, מי הנהג העבריין? אבל הדו"ח יגיע אליכם כנראה. לא פשוט.

רצוי לתעד מצבים, שבהם אחרים נוהגים ברכב שרשום על שמכם. כמובן, בהנחה שזה לא קורה על בסיס קבוע ובתדירות גבוהה מאוד. הדבר עשוי לסייע, במקרים בהם תידרש הסבת דו"ח תנועה. חשוב לשים לב לפרטי הפרטים של התהליכים הבירוקראטיים שכרוכים בנושא זה. מחד, לגבי מה שמופנה אליכם, כמו מה שכתוב בדו"ח עצמו. מאידך, לגבי מהלכים שאתם יוזמים, כפי שמתבטא למשל במילוי טופס הסבת דוח תנועה. טופס הסבת דוח תנועה להורדה, תוכלו למצוא במקורות שונים.

מלבד הסבת דוח תנועה לנהג אחר יש אפשרויות נוספות, כגון ערעור על הדו"ח. במסגרת ערעורים כאלה, ניתן להעלות טענות שונות לגבי פגמים בדו"ח. למעשה, טעות בזיהוי הנהג, שבעקבותיה מבקשים הסבה, ניתן לראות כהתמקדות בטעות אחת ספציפית. אם כי כמובן, טעות מהותית ביותר! קחו בחשבון, שתשלום קנס שנדרש מכם, כמוהו כהודאה באשמה.

 

לא מדע מדויק

אם הנהג שהשתמש ברכב שלכם וביצע עברות שונות היה נעצר על ידי שוטר, זהותו הייתה מתבררת. לא היה מגיע אליכם דו"ח ולא היה צורך בהסבה או תצהיר הסבת דוח תנועה. אבל במקרים של הסבת דוחות, אנו מדברים לרוב על דו"ח בעקבות זיהוי עבירה באמצעות מצלמת מהירות. ייתכן שהמצלמה לא מספקת כל הוכחה לזהות הנהג, אלא רק לנהיגה במהירות מופרזת. במקרה כזה, משרד הרישוי מספק את המידע על זהות בעל הרכב, מחליטים שרירותית שהוא הנאשם והדו"ח נשלח אליו. אבל ידוע שהכול התחיל ממצלמה וזהו פתח לטענות שונות כנגד הטענות באישום.

זאת, מאחר שמצלמות אלה אינן אמינות באופן מושלם ובתי המשפט לתעבורה יודעים זאת. לדוגמה: המצלמות אמורות גם לזהות את מספר הרכב באופן אוטומטי. אלא שדבר זה מבוצע באופן אופטי, שעשוי לבלבל את המערכת. מספר הרכב עשוי להיות מוצג בלוחית הרישוי עם פגם בלוחית, בלאי, לכלוך שמכסה חלק מהמספרים ואפילו ברגים – כל אלה עשויים לבלבל את המערכת. כתוצאה מכך, היא עלולה לטעות וגם אם זו סך הכול טעות זניחה, כבר מדובר בטעות במספר.

כתוצאה מכך, בעל רכב אחר יקבל את הדו"ח, במקום בעל הרכב שבאמת ביצע את העברה. בנוסף, למרות כל האוטומציה, מדובר למעשה בתהליכים מורכבים מאוד. מחד – תהליכים ממוחשבים שונים ומאידך, תהליכי עבודה שבהם מעורבים בני אדם. באלה וגם אלה, עשויות ליפול טעויות. וככל שיש יותר מורכבות, במוקדם או במאוחר יש גם יותר טעויות. בכל מקרה, עורכי דין תעבורה מומלצים, ידע כיצד להתמודד עם מצבים מסובכים מסוג זה ולייעץ לכם בנושאי הסבת דוחות תנועה ובקשות להארכת מועד לצורך הסבה.


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2023 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: