דגשים לגבי שיטת הנקודות החדשה

9.08.2021

קיבלתם דו"ח על עבירת תנועה ולא הבנתם מה ה"נקודות" האלה שצברתם ומה המשמעות שלהן? ייתכן שאתם לא צריכים לדאוג. 

המטרה של שיטת הנקודות החדשה, היא קודם כל למנוע התנהגות מסוכנת בדרכים ובנוסף, לתקן נהיגה מסוכנת על ידי קורס נהיגה מונעת (מידע על נקודות נהיגה מונעת) ומבחני תיאוריה, ואבחנה בין נהגים מסוכנים לנהגים רגילים.

עבירות תנועה חולקו לחמש דרגות חומרה, כאשר בגין כל עבירה ייצברו מספר נקודות בהתאם לדרגת החומרה – 2,4,6,8 או 10 נקודות. 

הנקודות נצברות למשך שנתיים וכך ניתן להבחין בין נהגים מסוכנים, אשר מבצעים עבירות חמורות ותכופות יותר, לבין נהגים רגילים. 

איך צוברים נקודות בשיטה החדשה?

ככלל, ניתן לומר שנצברות נקודות כאשר נהג הודה בביצוע העבירה ובהתאם לדיווח המשטרה לרשות הרישוי. הן נרשמות לאחר תשלום קנס או הרשעה בבית משפט. ובמקרה שהקנס לא שולם או לא הוגשה בקשה להישפט במשך 90 ימים, חלה חזקת הרשעה שמאפשרת רישום נקודות כמו במקרה שהנהג הורשע בפועל. אם מתנהל משפט, הנקודות לא ירשמו עד מתן פסק דין סופי. 

מספר העבירות בגינן נרשמות נקודות הופחתו משמעותית בשיטת הנקודות החדשה, מ- 300 עבירות בעבר ל- 73 כיום. בין העבירות שהופחתו עבירות מהירות קלות ועבירות חנייה.

למרות זאת, שינויים שהוכנסו בשיטה החדשה העלו את מספר הנקודות בגין עבירות מסוימות. נהיגה תוך שימוש בטלפון ללא דיבורית תצבור 8 נקודות (במקום 4), סירוב לבדיקות ינשוף יצבור 10 (במקום 8) נקודות, ונוסע ללא חגורת בטיחות יגרור 4 (במקום 2) נקודות.

השלכות צבירת נקודות

נהג המבצע עבירות פעוטות אחת למספר שנים לא יושפע משיטת הנקודות החדשה, כיוון שיצבור מספר נמוך של נקודות. בהתאם למטרות השיטה, על נהג שיצבור מספר מסוים של נקודות יוטל אמצעי תיקון בכדי למנוע התנהגות מסוכנת בעתיד. 

מי שצבר 12-22 נקודות יחוייב בקורס בסיסי בנהיגה נכונה באורך 12 שעות, ובסופו מבחן. מי שצבר 24-34 נקודות יחוייב בקורס מתקדם בנהיגה נכונה, ובסופו מבחן.

צבירת מעל 36 נקודות תגרור פסילת הרישיון ל- 3 חודשים ומבחן עיוני – תיאוריה, וצבירת מעל 72 נקודות (או צבירת 36 נקודות בפעם השנייה תוך שישה חודשים)  תגרור מגוון אמצעי תיקון: פסילת רישיון ל- 9 חודשים, בדיקות רפואיות במרב"ד, מבחן נהיגה עיוני (תיאוריה) ומבחן נהיגה מעשי (טסט). 

עם זאת, לנהג שצבר מספר רב של נקודות יש זכות לפנות בכתב לרשות הרישוי בבקשה להשמיע את טענותיו. הוא יזומן לטיעון הטענות, ורשות הרישוי תחליט בנוגע לאמצעי התיקון. על הבקשה להישלח תוך 30 יום מקבלת ההודעה על אמצעי התיקון הנדרש, וביצועו יידחה עד ההחלטה.

עורך דין תעבורה בעל ניסיון ידע לטפל בעניין באופן מקצועי ולייעץ לכם בנוגע לדרך הפעולה הטובה ביותר להתמודדות עם צבירת מספר רב של נקודות. והדרך הטובה ביותר : קיבלת דו"ח תנועה? אל תשלם, פנה מיידית לעורך דין תעבורה והצל את רישיון נהיגתך!

 

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:
כתובתנו
דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
077-4420820 משרד
0525634178 עו״ד אבי דוויק

0507451980 עו״ד יורי ברנט
שעות פעילות
א-ה: מהשעה 9:00-18:00
דואר אלקטרוני
dweck-brant@012.net.il
2021 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו: 077-4420820
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: