תאונות דרכים קטלניות בראי מערכת המשפט

26.01.2021

מזה שנים רבות, שיעור תאונות הדרכים בישראל הוא גבוה. מערכת אכיפת החוק, ומערכת המשפט, נלחמות בחומרה נגד נהגים המואשמים בכך, ובמיוחד נגד מי שמואשם בתאונת דרכים קטלנית. תאונת דרכים קטלנית נחשבת כזו אם נהרג בה אדם אחד לפחות. הנהג הפוגע עומד בפני עונש מאסר אפשרי, שיכול להגיע אפילו עד 12 שנה. 

תאונות דרכים קטלניות בראי מערכת המשפט

מה צפוי לנהג הפוגע?

תאונת דרכים קטלנית היא אירוע קשה מאוד גם לנהג הפוגע. בנוסף לקושי הרגשי, הוא עומד בפני הליך משפטי בלי לדעת מה צפוי לו. האם רק שלילת רישיון, קנס או אפילו מאסר ? חשוב לעצור רגע, ולעשות סדר לפני הכול. להבין את המצב לאשורו, לאן הוא הולך ומה האפשרויות העומדות לפניו. 

השלב האפשרי הראשון הוא פסילה מנהלית, שהיא שלילת הרישיון ל- 90 ימים על ידי קצין משטרה – הנהג יוזמן לשימוע בפני קצין משטרה, אשר בתאונה קטלנית ועל פי דין, מחויב לפסול רישיון הנהיגה. בהמשך והיה ויוחלט להגיש כתב אישום, תבקש התביעה לפסול את רישיון הנהיגה  של הנהג עד לתום ההליכים המשפטיים, בין אם יימצא בסוף אשם או לא אשם. 

במסגרת בקשה לפסילה עד לתום ההליכים או אפילו במסגרת פסילה מנהלית ל – 90 ימים, רשאי הנהג להעלות טיעוניו בפני בית המשפט. 

גרימת מוות ברשלנות או המתה בקלות דעת

התביעה יכולה להגיש כתב אישום נגד הנהג, באחת משתי עבירות אפשריות: גרימת מוות ברשלנות או הריגה בתאונת דרכים. אם נראה כי התאונה נבעה מחוסר תשומת לב או חוסר זהירות, יואשם הנהג בגרימת מוות ברשלנות, לפי סעיף 304 לחוק העונשין וסעיף 64 לפקודת התעבורה. העונש במקרה זה הוא מאסר של שישה חודשים עד שלוש שנים. המשפט יתקיים במקרה זה בבית משפט לתעבורה. 

מקרה

נהג שנקלע לאירוע של תאונת דרכים קטלנית, לא יוכל להתמודד לבדו עם ההליכים המשפטיים. מדובר במקרה מורכב הן מבחינת הנסיבות והן מבחינת החוק. חשוב להיעזר בעורך דין תעבורה מיומן ומנוסה שילווה אותו לכל אורך הדרך, בכל נקודת צומת אפשרית, מול בית המשפט ומול המשטרה. זה יכול להיות ההבדל בין עונש כבד לקל, או בין הרשעה לזיכוי.

דוויק ברנט משרד עורכי דין, עתירי ניסיון והצלחות בטיפול בתיקי תאונות דרכים קטלניות של המתה בקלות דעת יכול להוביל לעונש של 12 שנות מאסר מקסימום. המשפט יתקיים בבית משפט מחוזי. כדי להרשיע בהמתה בקלות דעת, צריך להוכיח יסוד נפשי של פזיזות וקלות דעת. למשל, במקרה של נהיגה תחת השפעת סמים או אלכוהול. 

 

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:
כתובתנו
דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
077-4420820 משרד
0525634178 עו״ד אבי דוויק

0507451980 עו״ד יורי ברנט
שעות פעילות
א-ה: מהשעה 9:00-18:00
דואר אלקטרוני
dweck-brant@012.net.il
2021 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו: 077-4420820
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: