התיישנות עבירות תנועה

28.04.2019

אחד הנושאים המהותיים ביותר במשפט הפלילי, הכולל כמובן גם את עבירות התעבורה, הינו נושא "התיישנות עבירות". המשמעות של עבירה שהתיישנה, הינה, כי לא ניתן יותר להגיש כתב אישום בגינה ואם הוגש כזה ונטענה הטענה והתקבלה על ידי בית המשפט, הרי שדינו של כתב האישום להתבטל.

בגדול, הרציונל שעומד מאחורי מושג התיישנות העבירות, הינו למנוע מצב, בו אדם יואשם לאחר תקופה ניכרת על עבירות  אותן ביצע לכאורה. הנימוק נוגע הן באינטרס הציבורי, שעבירות שלכאורה בוצעו, ישפטו במהירות המירבית מבחינת אפקטיביות ההליך הפלילי והענישה שלצידו והן באינטרס של הנאשם, אשר יוכל להתגונן בצורה האופטימלית ביותר בקשר לעבירות המיוחסות לו.

הוראות החיקוק הרלבנטיות לעניין התיישנות בדיני התעבורה, מוצאות את מקומן בחוק סדר הדין הפלילי בסעיף 239א, שם נקבעה תקופה של שנה אחת בעבירות של הזמנה לדין בגין עבירת תעבורה שלא גרמה לתאונת דרכים, או תקופה של שנתיים, כאשר העבירה הינה מכח חזקת בעלות ובעל הרכב הוכיח כי לא חלה עליו אחריות לעבירה וכן בסעיף 225א לחוק סדר הדין הפלילי, שם ההתייחסות הינה לעבירות מסוג קנס ותקופת ההתיישנות הינה שנה מיום ביצוע העבירה, או לחילופין, שנה מיום הגשת הבקשה להישפט. עוד מתייחס סעיף 225א לחוק סדר הדין הפלילי לעבירות המונצחות במצלמה, שם תקופת ההתיישנות קצרה משמעותית ועומדת על 4 חודשים, או 6 חודשים, אם עסקינן ברכב חדש.

בעבירות שעניינן גרימת תאונות דרכים, עבירות המוגדרות כעבירות מסוג עוון, תקופת ההתיישנות הינה עד 5 שנים ובעבירות מסוג פשע, אשר באות לכדי ביטוי בתחום התעבורתי, בכתבי אישום המוגשים בגין גרימת תאונת דרכים קטלנית בעבירת הריגה, תקופת ההתיישנות הינה עד 10 שנים.

יש לומר, נושא התיישנות עבירות הינו מורכב והאמור לעיל אינו מתיימר לסקור בצורה דקדקנית את כל נושא התיישנות העבירות. עורך דין תעבורה מקצועי ובעל ניסיון, הבקיא בדין הפלילי והתעבורתי, יוכל לומר בצורה חד משמעית באם עבירה התיישנה אם לאו

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:
כתובתנו
דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
077-4420820
או התקשרו לנייד אישי: 052-563-4178
שעות פעילות
א-ה: מהשעה 9:00-18:00
דואר אלקטרוני
dweck-brant@012.net.il
2020 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו: 077-4420820
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: