מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

בדיקת רישיון נהיגה בשלילה – מחפשים תשובות?

17.04.2022

כאשר רישיון הנהיגה שלכם בתוקף ולא בשלילה ואין לכם כל הסתבכות עם החוק, הכול טוב ופשוט יחסית לגבי הנהיגה. אך אם מבצעים עבירות שונות, ומתבצעת בדיקת רישיון נהיגה בשלילה, העניינים עשויים להסתבך בבת אחת. זאת, מאחר שהנהג הממוצע לא מתמצא במשמעויות של מצבים חריגים כאלה. בלימודי נהיגה מתמקדים בנסיעה כחוק – לא בהשלכות הרבות של הפרתו! מה המשטרה בודקת בעצירת רכבים? ומבחינתכם בתור נהגים, איך בודקים שלילת רישיון? אלה תשובות, לכמה שאלות שאולי שאלתם את עצמכם בנידון ואולי חיפשתם לגביהן מידע:

 

בדיקת רישיון נהיגה בשלילה – מה המשטרה בודקת?

בעצירת נהגים בכביש על ידי המשטרה, אחת הפעולות השגרתיות ביותר ששוטרים נוהגים לבצע היא בדיקת רישיונות. איך בודקים רישיון נהיגה בפועל? אמצעי המחשוב שעומדים לרשות המשטרה, מאפשרים לה כיום לבצע בירורים כאלה במהירות רבה. בשלב זה, עשוי להתברר שהנהג נוסע ללא רישיון, שרישיון הנהיגה לא בתוקף או אפילו שהנהג נמצא במצב של שלילת רישיון (פסילת רישיון), חשוב גם שתדעו כמה נקודות זה שלילה.

 

בדיקת שלילת רישיון – מתי עוצרים רכבים לבדיקה?

רכבים נעצרים לבדיקה, לא רק במקרים של חשד לעברת תנועה שהשוטרים ראו. יש גם עצירות רכבים יזומות, באופן אקראי. עשויות להיות לכך סיבות רבות מבחינת המשטרה, אך המשמעות היא לפחות אחת מבחינת הנהג – בדיקת רישיון. כמובן, הבדיקה כוללת גם בדיקת שלילת רישיון.

בדיקת רישיון נהיגה בשלילה

איך בודקים שלילת רישיון – הכירו את יחידת הפסולים

האם שמעתם על "יחידת הפסולים"? זו לא יחידה של שוטרים פסולים, אלא יחידה שמטפלת בנהגים פסולי רישיון. מסתבר שלא מעט נהגים במצב זה, ממשיכים לנהוג למרות שנפסל רישיונם. בהתחשב בכך שרישיון נפסל פעמים רבות בגלל סיכון שהנהג מהווה לאחרים, נהיגה בפסילה עשויה להיות חמורה במיוחד. ואכן, כך מתייחסות אליה הרשויות. מבחינת המשטרה, יש כאמור את יחידת הפסולים, אשר מתמקדת ספציפית בכך. היחידה אוספת מידע מודיעיני בנושא זה ולפיו, מבצעת מעקבים אחרי מי שחשודים בנהיגה בפסילה.

 

בדיקת שלילת רישיון נהיגה – מהן ההשלכות?

בדיקת רישיון נהיגה בשלילה מצד המשטרה שעוצרת אתכם, הוא לא מצב שהייתם רוצים להיות בו. הדבר עשוי להתבטא, בין השאר ב:

 • עברה כפולה – יסתבר, שביצעתם למעשה עברה על גבי עברה. מחד, עברת התנועה החדשה, של נהיגה בשלילה. מאידך, ברקע לכך, העברה המקורית שבגינה קיבלתם את השלילה.
 • "צפצוף" על החוק – אדם עשוי לבצע עברה באופן חד פעמי, גם אם חמורה. אך עברה שנייה כגון נהיגה בשלילה, היא כבר דפוס מתמשך של חוסר התחשבות בחוק. כשם שעונש על עברת תנועה כולל גם אלמנט הרתעה, כך סביר שיהיה גם במקרה כזה.
 • עונש כבד – בעקבות בדיקת רישיון נהיגה בשלילה, עשויים לקבל עונש כבד למדי, של עד שלוש שנות מאסר! כמו כן, עלולים לקבל הארכת הפסילה, קנסות או מאסר על תנאי. מדוע מאסר בפועל כלול באמצעי הענישה האלה? השלילה נועדה בין השאר להגן על הציבור, מהסיכון שהנהג מציב לסביבתו בנהיגה, וישנם מקרים בהם נגרמו עקב סיבות אלו תאונות דרכים קטלניות. אם הוא לא נשמע לפסיקת בית המשפט בעניין הפסילה, כיצד בכל זאת ימנעו ממנו לסכן את הציבור? מאסר עושה זאת, גם אם לזמן קצר.
 • אין ביטוח – אחד מהתנאים הסטנדרטיים לביטוח רכב, הוא שיהיה לנהג רישיון נהיגה בתוקף. זו אולי לא ההשלכה החמורה ביותר בהקשר זה, אך היא עלולה להיות מאוד משמעותית, בהתאם לנסיבות.

 

איך בודקים רישיון נהיגה

מה מצב רישיונכם מבחינה זו? יש נסיבות מיוחדות אשר עשויות לסבך את התמונה. למשל, מצבים של פסילות רישיון במקביל, מגורמים שונים ובנסיבות שונות. בין אם זה מקצין משטרה בעקבות ביצוע עברה, שופט בהחלטה בבית משפט, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים שמעריך שישנה מסוכנות לציבור מצד הנהג או משרד הרישוי בעקבות צבירת נקודות. לשם הדוגמה: זה עשוי להיות מצב, שבו בעקבות עברת רכב אחת, הוגדרה פסילה מנהלית של חודש על ידי קצין משטרה. לאחר מכן, נאמר ששופט החליט על פסילת רישיון לארבעה חודשים. מאחר שכבר עבר חודש שלילה (לפי הפסילה המנהלית), תקבלו כנראה מבית המשפט, פסילה בפועל לעוד שלושה חודשים בלבד.

אז כיצד מבצעים בדיקת שלילת רישיון נהיגה? ומה אם תרצו לברר, האם אתם קרובים לשלילה מבחינת נקודות נהיגה או בסיכון לשלילה עקב דו"חות תעבורה? יש ערוצים רבים שמספקים מענה לכך. תוכלו להתקשר אל משרד הרישוי, בטלפון 5678 *. ניתן לפנות כמובן גם ישירות לסניפי משרד הרישוי. יש גם עמדות שרות עצמי ואת האתר הממשלתי gov.il (בו ישנה למשל "בקשה לקבלת תדפיס נקודות חובה לנהג"). כמו כן, ניתן לפנות אל מרכז פניות נהגים ארצי.

 

בירור שלילת רישיון נהיגה – חשוב לדעת

אלה כמה נקודות נוספות, שחשוב לקחת בחשבון בהקשר בירור שלילת רישיון נהיגה:

 • תקופות השלילה אינן חופפות – בכל מקרה, לא תהיה חפיפה בין תקופות השלילה. כלומר, אם שלושה גורמים פסקו לכם שלילה לחודש, בנפרד וכל אחד מסיבותיו המיוחדות, לא תוכלו "לרצות את העונש" הזה כולו, במקביל, במהלך חודש בודד.
 • מתי מתחילה הפסילה? – תקופת הפסילה הרשמית, מתחילה בפועל בדרך כלל עם הפקדת הרישיון. זו היא פעולה אשר נדרשת בעקבות פסילה ומקום ההפקדה הוא בהתאם לנסיבות (בבית משפט או ביחידת משטרה או במשרד הרישוי).
 • החל ממתי אסור לנהוג? – שימו לב, שאסור לנהוג, מייד מהרגע שבו נודע לכם על הפסילה. עוד לפני הפקדת הרישיון.

 

חשיבות הייעוץ המשפטי

מבחינה משפטית, נהיגה בשלילה מהווה מצב מסובך במיוחד. גם מבחינת השלכותיו האישיות, זהו מצב לא פשוט בכלל. לא רק שאין לכם רישיון – עכשיו אתם גם עלולים להיכנס לכלא! לכן, לייעוץ וסיוע משפטי מקצועי, יש כאן חשיבות רבה במיוחד. פנייה אל עורך דין תעבורה בעל ניסיון רב במקרים כאלה, עשויה לעשות הבדל גדול בתוצאות.

 


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2023 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: