עונש על נהיגה בשכרות

30.04.2019
דיני תעבורה

עונש על נהיגה בשכרות

אחת העבירות החמורות ביותר בספר החוקים הישראלי, בכל מה שקשור לדיני תעבורה, זו נהיגה בשכרות. עם זאת שמדובר בעבירה מאוד חמורה, לא מעט אנשים עדיין ממשיכים לבצע אותה ומצד שני, גם בעבירה זו אפשר לקבל זיכוי בבית משפט אם עובדים נכון, ולשם כך צריך לעבוד עם עורך דין תעבורה מנוסה וחכם.

לא במקרה נהיגה בשכרות נחשבת לעבירה חמורה. המהות של ביצוע עבירה זו היא שהנהג אשר עולה על הרכב כשהוא שיכור, מסכן את עצמו, את הנוסעים ברכב, נהגים אחרים וכן הולכי רגל. הרי כשאנחנו שותים אנחנו מאבדים שיקול דעת, מאבדים פוקוס, פועלים ללא מחשבה, בצורה פזיזה ומסוכנת. אם אנחנו נכנסים לרכב ונוהגים בצורה כזו, אז באופן טבעי אנחנו מסכנים את עצמנו ואת הסביבה.

במצב רגיל כשאדם שיכור, הוא עלול להיחשב כמסוכן לציבור, אך סביר להניח שיהיה קל יותר לעצור אותו, מה עוד שבמקרים רבים גם אנשים שיכורים מהווים סכנה מוחלטת לציבור אלא יותר לעצמם. כשאדם עולה לרכב ונוהג תחת שכרות, הוא הופך את הרכב שלו לכלי שיכול לפגוע באנשים ואפילו להרוג אותם. עד כדי כך הוא מהווה סכנה. להבדיל מאדם שיכור שאיננו נוהג, אותו יותר קשה לעצור.

לפני שנסביר על העונש שקשור לעבירה, חשוב להדגיש, כמו שציינו, ניתן להימנע מענישה במצב של נהיגה בשכרות בסיטואציות שונות. בין אם זה כאשר מוכיחים שהמערכת שבדקה את הנהג לא היתה תקינה, בין אם זה כאשר מוכיחים שהשוטרים נהגו בצורה לא חוקית כלפיו, וכן, אם מדובר בכמות נמוכה של אלכוהול יחסית או אם מציגים שזו עברה ראשונה ואין לנהג עבירות קודמות. עם זאת, מן הסתם, עדיף לא להסתמך על זה, מספיק לראות את רמות הענישה בשביל להבין שמוטב לא לנהוג כששותים.

מה הן העבירות במצב של שכרות

סוג העבירה תלויה בכמה מדדים. המדד העיקרי הוא, מידת הנזק שהנהג גרם. אם נניח הנהיגה שלו הובילה למוות, אז סביר להניח שהוא יואשם על הריגה בתאונת דרכים ואז העונש יהיה מאסר, אם מדובר על פגיעות באדם או רכוש ברמות קלות יותר, אז הענישה תהיה מאסר למשך תקופה קצרה יותר.

במקרה של עבירות שכרות קלות ללא נפגעים, אז הענישה תהיה שלילת רישיון לשנתיים, פלוס אחסון הרכב למשך תקופה מסוימת ושורה של הגבלות ותנאים לקבלת הרישיון בחזרה.

כאמור, אנחנו כן יכולים למצוא קשר בין כמות האלכוהול בדם לסוג הענישה, באופן טבעי מי שנמצא אצלו ריכוז מאוד גבוה יקבל עונש חמור יותר ממי שנמצאה אצלו כמות קטנה יותר. עם זאת, חשוב לומר, מאחר והמדינה מנסה להיאבק בתופעה של נהיגה בשכרות בכל דרך, אז גם בכמויות אלכוהול קטנות הענישה יכולה להיות מאוד קשה עבור הנהג, ולכן עדיף להימנע ממצב זה.

 

עוד מאמרים בנושא:

 

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:
כתובתנו
דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
077-4420820 משרד
0525634178 עו״ד אבי דוויק

0507451980 עו״ד יורי ברנט
שעות פעילות
א-ה: מהשעה 9:00-18:00
דואר אלקטרוני
dweck-brant@012.net.il
2021 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו: 077-4420820
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: