עונש על נהיגה בשכרות

30.04.2019
דיני תעבורה

עונש על נהיגה בשכרות

אחת העבירות החמורות ביותר בספר החוקים הישראלי, בכל מה שקשור לדיני תעבורה, זו נהיגה בשכרות. עם זאת שמדובר בעבירה מאוד חמורה, ובהתאם לכך עונשים על נהיגה בשכרות עלולים להיות חמורים, לא מעט אנשים עדיין ממשיכים לבצע אותה. מצד שני, גם בעבירה זו אפשר לקבל זיכוי בבית משפט אם עובדים נכון – לשם כך צריך לעבוד עם עורך דין תעבורה מנוסה וחכם.

שורה ארוכה של סכנות

לא במקרה נהיגה בשכרות נחשבת לעבירה חמורה. המהות של ביצוע עבירה זו היא שהנהג אשר עולה על הרכב כשהוא שיכור, מסכן את עצמו, את הנוסעים ברכב, נהגים אחרים וכן הולכי רגל. הרי כשאנחנו שותים אנחנו מאבדים שיקול דעת, מאבדים פוקוס ופועלים ללא מחשבה, בצורה פזיזה ומסוכנת. אם אנחנו נכנסים לרכב ונוהגים בצורה כזו, אז באופן טבעי אנחנו מסכנים את עצמנו ואת הסביבה.

במצב רגיל כשאדם שיכור, הוא עלול להיחשב כמסוכן לציבור. עם זאת סביר להניח שיהיה קל יותר לעצור אותו, מה עוד שבמקרים רבים אנשים שיכורים מהווים סכנה מוחלטת לציבור אלא יותר לעצמם. כשאדם עולה לרכב ונוהג תחת שכרות, הוא הופך את הרכב שלו לכלי שיכול לפגוע באנשים ואפילו להרוג אותם. עד כדי כך הוא מהווה סכנה. להבדיל מאדם שיכור שאיננו נוהג, אותו יותר קשה לעצור.

מתי אפשר להימנע מקבלת עונש על נהיגה בשכרות?

לפני שנסביר על העונש שקשור לעבירה, חשוב להדגיש, כמו שציינו, ניתן להימנע מענישה במצב של נהיגה בשכרות בסיטואציות שונות. בין אם זה כאשר מוכיחים שהמערכת שבדקה את הנהג לא הייתה תקינה, בין אם זה כאשר מוכיחים שהשוטרים נהגו בצורה לא חוקית כלפיו, וכן, אם מדובר בכמות נמוכה של אלכוהול יחסית או אם מציגים שזו עברה ראשונה ואין לנהג עבירות קודמות.

עם זאת, מן הסתם, עדיף לא להסתמך על זה. לצד הסכנה שבעצם העלייה על הכביש כשבדם כמויות אסורות של אלכוהול, מספיק לראות את רמות הענישה בשביל להבין שמוטב לא לנהוג כששותים.

נהיגה בשכרות עונש צפוי

השאלה שצריכה להישאל בשלב הזה היא מה העונש על נהיגה בשכרות. ובכן, דרגת החומרה של העונש בגין נהיגה בשכרות תלויה בכמה מדדים. המדד העיקרי הוא מידת הנזק שהנהג גרם. אם נניח הנהיגה שלו הובילה למוות, אז סביר להניח שהוא יואשם על הריגה בתאונת דרכים ואז העונש יהיה מאסר. אם מדובר על פגיעות באדם או רכוש ברמות קלות יותר, אז הענישה תהיה מאסר למשך תקופה קצרה יותר.

גם במקרה של עבירות שכרות קלות ללא נפגעים, העונש צפוי להיות לא קל להתמודדות. בשלב הראשון, הנהג יוזמן לשימוע אצל קצין משטרה. הקצין צפוי להחליט על פסילה מנהלית של הרישיון ל-30 יום לפחות (או יותר, אם הנהיגה גרמה לתאונת דרכים עם נפגעים או למוות) ועל אחסון הרכב למשך אותה תקופה. בהמשך הדרך, תיתכן בבית המשפט ענישה חמורה אפילו יותר: שלילת רישיון לתקופה של שנתיים לפחות (למעט מקרים חריגים), רישום 10 נקודות נהיגה ברישיון הנהיגה ושורה של הגבלות ותנאים לקבלת הרישיון בחזרה.

כמובן שגם בוחנים את העבר של הנהג על הכביש, כאשר עונש על עבירה חוזרת צפוי להיות חמור הרבה יותר מאשר עונש על נהיגה בשכרות פעם ראשונה. אם נהג שהורשע בעבירת נהיגה בשכרות ביצע בשנה שלאחר מכן עבירה דומה, העונש המינימלי שלו צפוי להיות כפול ולעמוד על פסילה לתקופה של ארבע שנים ומעלה.

האם כמות האלכוהול משפיעה על הענישה?

כפי שניתן לראות, אנחנו כן יכולים למצוא קשר בין כמות האלכוהול בדם לסוג הענישה: לעיתים קרובות מי שנמצא אצלו ריכוז מאוד גבוה יקבל עונש חמור יותר ממי שנמצאה אצלו כמות קטנה יותר. עם זאת, חשוב לומר, מאחר והמדינה מנסה להיאבק בתופעה של נהיגה בשכרות בכל דרך, אז גם בכמויות אלכוהול קטנות הענישה יכולה להיות מאוד קשה עבור הנהג, ולכן עדיף להימנע ממצב זה. אם הנהג מסרב לבצע בדיקת ינשוף, אגב, הרי שלפי סעיף 64ד לפקודת התעבורה דינו צפוי להיות כדין נהג שנמצא בבדיקה שיכור. עובדה זו עלולות לעמוד לרעתו בהמשך התהליך ולגרום לעונש חמור אפילו יותר.

חשוב לציין את המקרה של נהיגה בשכרות אצל נהג חדש. נהגים חדשים, שמבחינה מעשית אינם יכולים לשתות כלל אלכוהול לפני שהם מתיישבים מאחורי ההגה. הענישה כנגד נהגים אלו נוטה להיות מחמירה אף היא, כאשר נהג חדש שרישיונו נשלל לתקופה של שנה אחת לפחות חייב לבצע פעם נוספת מבחן נהיגה תיאורטי ומבחן נהיגה מעשי (טסט) כתנאי לקבלת רישיון הנהיגה מחדש בתום תקופת העונש. נקודה נוספת היא שבמקרה של פסילת רישיון לשנה ומעלה בגין עבירה זו, דורשת ביצוע של בדיקות רפואיות על ידי המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

איך ניתן לצמצם את העונשים בגין נהיגה בשכרות?

למרות שהענישה במקרים של נהיגה בשכרות עלולה להיות חמורה, בפועל יש דרכים שונות לצמצם את דרגת החומרה של העונש – אפילו עונש פחות מאשר הרף המינימלי שהוזכר מעלה – או אפילו להביא לביטול כתב האישום. עורך דין תעבורה מומחה עשוי לסייע לאדם הנאשם בביצוע עבירה בגיבוש קו הגנה, המתייחס בין השאר להיסטוריה התעבורתית שלו, לאופן ביצוע הבדיקה, להתנהלות השוטרים מול הנהג בשטח, לראיות הקיימות וכן הלאה. אפילו הנסיבות האישיות של הנהג, דוגמת השאלה האם הוא משתמש ברכב לפרנסתו, עשויות להקל על העונש שלו.

מומלץ לפנות לעורך דין הבקיא בתחום בהקדם האפשרי, אפילו לפני השימוע הראשוני אצל קצין המשטרה, לצורך ליווי אישי וייצוג מול הערכאות השונות.

 

 

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

   כתובתנו
   דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
   077-4420820 משרד
   0525634178 עו״ד אבי דוויק

   0507451980 עו״ד יורי ברנט
   שעות פעילות
   א-ה: מהשעה 9:00-18:00
   דואר אלקטרוני
   dweck-brant@012.net.il
   2022 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
   לייעוץ ראשוני
   חייגו עכשיו: 077-4420820
   או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: