פסילה מנהלית 90 יום

5.10.2020

נהגים המבצעים עבירות תנועה צפויים לקבל קנסות בגין כך, כאשר במקרים של עבירות תנועה חמורות אף לקבל שלילת רישיון נהיגה. שלילת רישיון הינה הליך בו נפסל אדם מלהחזיק או לקבל רישיון נהיגה, לתקופת זמן קצובה בהתאם לסוג העבירה אותה הוא ביצע.

נהג עלול לספוג סנקציה של פסילת רישיון נהיגה באחת משתי דרכים שונות – באופן מנהלי או באופן שיפוטי. 

מה ההבדל בין פסילת רישיון משפטית לפסילה מנהלית?

פסילת רישיון נהיגה שיפוטית יכולה להתבצע בהתאם לשיקולים והחלטת בית המשפט לתעבורה, לעומת פסילה מנהלית המתבצעת בהליך מהיר יחסית ובהחלטתו של קצין משטרה בדרגת מפקח ומעלה. פסילת רישיון נהיגה מטעם בית משפט לתעבורה מתבצעת לאחר דיונים משפטיים, בעוד פסילה מנהלית יכולה להינתן על פי שיקוליו הבלעדיים של קצין המשטרה אף ללא הצגת ראיות ונימוקים התומכים בהחלטתו, די מבחינתו בקיומן של ראיות לכאורה לביצוע העבירה המיוחסת לנהג.

פסילה מנהלית 90 יום

הליך מתן פסילה מנהלית

על מנת שהליך הפסילה המנהלית יתקיים, קצין המשטרה מחויב לזמן את הנהג לשימוע בתחנת המשטרה. ביום בו התבצעה העבירה והנהג נתפס, הוא מקבל לידיו זימון לשימוע ואישור זמני לנהיגה עד ליום בו עתיד להתקיים הזימון, בטווח של עד שלושה ימים. במקרה והנהג שנתפס אינו מתייצב לשימוע שנקבע לו, קצין המשטרה מוסמך לפסול את רישיונו בהליך מנהלי ללא קיום השימוע והשמעת טענותיו של הנהג.

בהליך השימוע מוצגים כנגד הנהג החשדות המיוחסים לו בגין עבירת התנועה אותה ביצע, ההחלטה על זמן הפסילה המנהלית שנעה בין 30 ועד פסילה מנהלית 90 יום, בהתאם לסוג העבירה וניתנת לו במעמד זה אפשרות לנמק את התנהגותו ולשכנע את הקצין שלא לפסול. על אף שמדובר בהליך מנהלי שאינו מתקיים בין כתלי בית המשפט, זהו הליך רב משמעות במקרה של מתן פסילה וניתן לתקוף אותו בעת השימוע עצמו, או במידה ורישיון הנהיגה נפסל, בבית המשפט לתעבורה באמצעות הגשת בקשה לביטול פסילה מנהלית.

מתי ניתנת פסילה מנהלית 90 יום?

נהג צפוי לקבל פסילה מנהלית של 90 יום במקרה בו היה מעורב בתאונת דרכים בה מצא אדם את מותו. כיוון שמדובר על תאונת דרכים קטלנית, לקצין המשטרה אין כל שיקול דעת בנושא מתן פסילה מנהלית – והוא מחויב על פי חוק להטיל על הנהג המעורב בתאונת הדרכים פסילה מנהלית 90 יום.

הסיבה לסנקציה זו נעוצה בהיבט מסוכנותו של אדם שכזה מלהמשיך ולנהוג, בין אם מדובר בנסיבות התרחשות התאונה ובין אם מדובר ב"תקופת הצינון" אותה עליו לעבור בטרם יאחז שנית בהגה.

ביטול פסילה מנהלית בליווי משפטי

על אף מורכבותה של תאונת דרכים קטלנית שיש בה הרוגים, יש מקרים רבים בהם נהג המעורב בתאונה כזו הינו חף מפשע ולכן אין הצדקה ממשית למתן פסילת רישיון הנהיגה מלבד, אולי, נושא "תקופת הצינון". במקרה של פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה ל – 90 יום, ניתן להגיש בקשה לביטול הפסילה באמצעות ליווי מקצועי של עו"ד תעבורה עוד בטרם הוגש כתב אישום.

קראו גם על נהיגה במהלך פסילה

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:
כתובתנו
דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
077-4420820 משרד
0525634178 עו״ד אבי דוויק

0507451980 עו״ד יורי ברנט
שעות פעילות
א-ה: מהשעה 9:00-18:00
דואר אלקטרוני
dweck-brant@012.net.il
2021 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו: 077-4420820
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: