מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

נהיגה תחת השפעת סמים – מה חשוב לדעת?

14.04.2019
דיני תעבורה

נהיגה תחת השפעת סמים

נהיגה תחת השפעת סמים נחשבת לאחת העבירות החמורות ביותר בספר החוקים, בכל הקשור לעבירות תעבורה. זה לא מקרי. הרי מבוצעת פה עבירה בעלת משמעות רבה, שכן נהג שנוהג תחת השפעת סמים, מסכן את עצמו, מסכן את הנוסעים איתו ברכב ומסכן את הסביבה שלו.

למעשה, כשחושבים על זה, להבדיל מנהיגה תחת השפעת אלכוהול, כאן מדובר על שתי עבירות שמגולמות בעבירה אחת, ולכן גם במקרים מסוימים הנהג עלול להיות מואשם לא רק בעצם זה שהוא נהג תחת השפעת סמים (אם חס וחלילה הוא גרם למותו של אדם אז הוא יואשם בהריגה), אלא הוא יואשם גם בהחזקה ושימוש בסמים, שזו עבירה אחרת לגמרי.

בשנים האחרונות אנחנו יכולים לראות עלייה מסוימת במספר הנהגים שמואשמים בנהיגה תחת השפעת שימוש בסם כזה או אחר. יש לכך מספר הסברים, בין אם זה עלייה במספר המשתמשים בסמים (סמים קלים), בין אם זה בגלל העובדה שיותר ויותר צעירים עולים על הכביש ופחות קשובים לחוק, ובכלל, התחושה שהענישה איננה מספיק והחינוך בנושא איננו חד וברור מספיק. עם זאת, צריך לומר שהמדינה עושה כל מה שהיא יכולה בשביל להתמודד עם התופעה, בין אם זה מבחינת חקיקה, ענישה, חינוך, מודעות בציבור ועוד.

לפני שנסביר מה הענישה על נהיגה תחת השפעת סמים וכיצד אפשר להתמודד עם טענה לנהיגה תחת השפעת סם כזה או אחר, חשוב לומר, מדובר בענישה מאוד חמורה, בגלל העובדה שטמונה כאן סכנה מאוד קיצונית כלפי נוסעים והולכי רגל אחרים. לא מדובר פה בשימוש עצמי בסם בו המשתמש אחראי על עצמו ועלול לפגוע רק בו, אלא מדובר במצב בו הנהג נכנס לרכב ונוהג בו במודע אחרי שהוא השתמש בסם. יש פה עבירה מודעת ומימוש סכנה בידיעה ברורה שזה עלול להביא למותם או לפציעתם של אחרים. עצם המודעות ועצם ביצוע מקצינים את המשמעויות של העבירה וכמובן מחמירים את הענישה.

נהיגה תחת השפעת סמים

מה העונש על נהיגה תחת השפעת סמים ואיך מתמודדים עם טענה כזו?

בדומה לנהיגה בשכרות, גם במקרה נהיגה תחת השפעת סמים, מדובר באחת העבירות החמורות ביותר שיש. העונש במקרה נהיגה תחת השפעת סם היא שנתיים שלילה, אם מדובר בעבירה שנייה, העונש המינימאלי יהיה ארבע שנים, ואף מאסר בפועל. אם מדובר במקרה בו נפצע או נהרג מישהו, זה יכול להגיע עד לכדי מצב של אשמה בהריגה.

חשוב להבהיר, להבדיל מנסיעה תחת השפעת אלכוהול, כאן אין משמעות לכמות ואין משמעות לסוג הסם. כל כמות היא אסורה, כל סם נחשב מסוכן. כמו כן, אין חובה מצד המדינה להוכיח השפעה על הנהיגה, עצם זה שנמצא סם בדם זה מספיק.

מתי אפשר להתמודד עם הטענה הזאת? אם מדובר בשרידי סם כתוצאה מטיפול רפואי מסוים, או אם מצליחים להוכיח שמדובר בצריכה לא מכוונת ובמקרים מסוימים גם אם מדובר בצריכה חד פעמית.

 

נהיגה תחת השפעת סמים – מה לגבי קנאביס?

קנאביס (מריחואנה) הוא "סם קל", לא? האם הוא מותר לנהגים? במסגרת "פקודת הסמים המסוכנים" מוגדרים סמים שונים והקנאביס עדיין נכלל בהם! משמע, מבחינת החוק הישראלי מדובר בסם מסוכן.

מה לגבי נהיגה, תוך כדי שימוש בקנאביס רפואי? התשובה לשאלה זו, זהה לתשובה לקודמתה: אסור לנהוג בישראל בהשפעת קנאביס, כולל קנאביס רפואי ברישיון.

מה לגבי עישון קנאביס כמה שעות לפני הנהיגה? כאן המצב מסתבך. גם שעות רבות לאחר הנהיגה, עדיין עלולים להישאר בגוף שרידים של החומר. אלה יביאו להרשעה בנהיגה תחת השפעת סמים, גם אם מבחינה מנטאלית הנהג היה צלול לגמרי בזמן הנהיגה עצמה. אכן, כפי שניתן לתאר, מצב זה יוצר דילמה וסיבוך של ממש, למי שצורכים קנאביס רפואי. המצב פשוט לא מאפשר, גם לצרוך את הקנאביס וגם להתנהל עם הרכב, באופן שוטף וחופשי.

 

נהיגה תחת השפעת סמים עונש לעומת התליה

התליית רישיון היא פסילת רישיון באופן זמני, אשר עשויה להתבצע על ידי משרד הבריאות, כלפי נהג שנתפס נוהג בהשפעת סמים. זאת, בעקבות מקרים חוזרים של נהיגה בצורה כזו. מדובר על פסילה בגלל הסיכון שהנהג מציב לאחרים. זו היא פסילה זמנית, עד לקבלת אישור מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד), שהנהג שוב כשיר לנהוג.

 

סמים ונהיגה – כיצד זה מתגלה?

נהג עשוי להיעצר על ידי שוטר ואז יעלה חשד שהוא מסומם. בעקבות זאת, הוא עשוי להידרש לבצע בדיקה (עוד על כך, ראו בפסקה הבאה) שתבדוק או תפריך חשד זה. כל זאת, דורש אחד משני דברים: או שישנו מידע מודיעיני לגבי שימוש אפשרי בסמים או שישנה התרשמות כזו של השוטר. למשל, בעקבות ריח של קנאביס ברכב.

 

כיצד בודקים?

רבים מכירים את אופן הבדיקה הנפוץ לגילוי אלכוהול אצל נהגים, אשר מכונה "ינשוף". בכל הנוגע לסמים, סוג הבדיקה שונה וכאן מדובר על בדיקת דם או בדיקת שתן. בדיקת השתן אופיינית למצבים של מעורבות בתאונת דרכים. סירוב לביצוע בדיקה כזו, לא רק שהוא אסור, אלא הוא גם כמובן מחשיד. לכן, אם עוצרים אתכם בנסיבות כאלה, בהחלט מומלץ לשתף פעולה. כמו כן, לגבי נהיגה בהשפעת סמים רלבנטית גם "בדיקת מאפיינים". הכוונה לבדיקת עמידה יציבה, היכולת ללכת בקו ישר והיכולת לגעת עם האצבע באף. לדרישה לבצע בדיקות אלה מותר לסרב, אך גם לגביהן מומלץ שלא לסרב.

 

חשיבות עורך הדין

בכל הנוגע לנהיגה בהשפעת סמים, החוק לא מבדיל בין אוכלוסיות הנהגים השונות. היחס זהה, גם למשל לנהג חדש. והיחס הוא, כאמור ובאופן מובן לגבי סמים, חמור למדי. ההשלכות של הסתבכות משפטית בעקבות נהיגה בהשפעת סמים, עשויות להיות כבדות. שלילת רישיון לתקופה ארוכה, היא נזק של ממש למי שמתפרנסים מנהיגה. היא גם מטרד משמעותי, לכל מי שזקוקים לנהיגה באופן יומי או קרוב לכך. לאור היבטים כאלה ונוספים, ברור שחשוב מאוד להסתייע בעורך דין איכותי, אשר מתמחה בתחבורה. עורך דין שמנוסה במקרים כאלה, עשוי לשנות את התמונה עבורכם במידה לא מעטה.

 

"החוק אינו אוסר נהיגה תחת השפעת סמים משכרים"

אם המשפט הזה מוכר לכם מהיכן שהוא, נרענן את זיכרונכם: הוא מופיע במבחני התיאוריה, בתור אחת השאלות. לכאורה, התשובה על שאלה זו ברורה לחלוטין – הרי לא הגיוני שלא יאסרו דבר כזה! מאידך, אם "נחקור" מעט את התשובות המוצעות, שמתוכן הנבחן אמור לבחור, נוכל להעריך מדוע שאלה זו בכל זאת נמצאת כאן. בתשובות מופיעים כמה טיעונים מעניינים. הטיעון שהחוק לא אוסר שימוש בסמים משכרים. הטיעון שהוא אוסר, אבל רק החל מכמות מסוימת. ולבסוף, הטיעון שמבחינת נהיגה החוק אוסר רק נהיגה בהשפעת אלכוהול. ניתן להניח, שטיעונים אלה קשורים לדברים ששוטרים שומעים בשטח מנהגים שהם עוצרים ואפילו לדברים, שנהגים מסוימים באמת מאמינים בהם. אולי נהגים צעירים ופחות מנוסים. בכל אופן – חשוב להבהיר: אי ידיעת החוק, לא מעניינת את הסבתא של בית המשפט. סליחה: איננה פוטרת מעונש. ובמקרה הזה, מבחני התיאוריה מוודאים, שהנהגים אכן ידעו את החוק בנושא נהיגה תחת השפעת סמים.


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: