נהיגה תחת השפעת סמים

14.04.2019
דיני תעבורה

נהיגה תחת השפעת סמים

נהיגה תחת השפעת סמים נחשבת לאחת העבירות החמורות ביותר בספר החוקים, בכל הקשור לעבירות תעבורה. זה לא מקרי. הרי מבוצעת פה עבירה בעלת משמעות רבה, שכן נהג שנוהג תחת השפעת סמים, מסכן את עצמו, מסכן את הנוסעים איתו ברכב ומסכן את הסביבה שלו.

למעשה, כשחושבים על זה, להבדיל מנהיגה תחת השפעת אלכוהול, כאן מדובר על שתי עבירות שמגולמות בעבירה אחת, ולכן גם במקרים מסוימים הנהג עלול להיות מואשם לא רק בעצם זה שהוא נהג תחת השפעת סמים (אם חס וחלילה הוא גרם למותו של אדם אז הוא יואשם בהריגה), אלא הוא יואשם גם בהחזקה ושימוש בסמים, שזו עבירה אחרת לגמרי.

בשנים האחרונות אנחנו יכולים לראות עלייה מסוימת במספר הנהגים שמואשמים בנהיגה תחת השפעת שימוש בסם כזה או אחר. יש לכך מספר הסברים, בין אם זה עלייה במספר המשתמשים בסמים (סמים קלים), בין אם זה בגלל העובדה שיותר ויותר צעירים עולים על הכביש ופחות קשובים לחוק, ובכלל, התחושה שהענישה איננה מספיק והחינוך בנושא איננו חד וברור מספיק. עם זאת, צריך לומר שהמדינה עושה כל מה שהיא יכולה בשביל להתמודד עם התופעה, בין אם זה מבחינת חקיקה, ענישה, חינוך, מודעות בציבור ועוד.

לפני שנסביר מה הענישה על נהיגה תחת השפעת סמים וכיצד אפשר להתמודד עם טענה לנהיגה תחת השפעת סם כזה או אחר, חשוב לומר, מדובר בענישה מאוד חמורה, בגלל העובדה שטמונה כאן סכנה מאוד קיצונית כלפי נוסעים והולכי רגל אחרים. לא מדובר פה בשימוש עצמי בסם בו המשתמש אחראי על עצמו ועלול לפגוע רק בו, אלא מדובר במצב בו הנהג נכנס לרכב ונוהג בו במודע אחרי שהוא השתמש בסם. יש פה עבירה מודעת ומימוש סכנה בידיעה ברורה שזה עלול להביא למותם או לפציעתם של אחרים. עצם המודעות ועצם ביצוע מקצינים את המשמעויות של העבירה וכמובן מחמירים את הענישה.

נהיגה תחת השפעת סמים

מה העונש על נהיגה תחת השפעת סמים ואיך מתמודדים עם טענה כזו?

בדומה לנהיגה בשכרות, גם במקרה נהיגה תחת השפעת סמים, מדובר באחת העבירות החמורות ביותר שיש. העונש במקרה נהיגה תחת השפעת סם היא שנתיים שלילה, אם מדובר בעבירה שנייה, העונש המינימאלי יהיה ארבע שנים, ואף מאסר בפועל. אם מדובר במקרה בו נפצע או נהרג מישהו, זה יכול להגיע עד לכדי מצב של אשמה בהריגה.

חשוב להבהיר, להבדיל מנסיעה תחת השפעת אלכוהול, כאן אין משמעות לכמות ואין משמעות לסוג הסם. כל כמות היא אסורה, כל סם נחשב מסוכן. כמו כן, אין חובה מצד המדינה להוכיח השפעה על הנהיגה, עצם זה שנמצא סם בדם זה מספיק.

מתי אפשר להתמודד עם הטענה הזאת? אם מדובר בשרידי סם כתוצאה מטיפול רפואי מסוים, או אם מצליחים להוכיח שמדובר בצריכה לא מכוונת ובמקרים מסוימים גם אם מדובר בצריכה חד פעמית.

 

 

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

   כתובתנו
   דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
   077-4420820 משרד
   0525634178 עו״ד אבי דוויק

   0507451980 עו״ד יורי ברנט
   שעות פעילות
   א-ה: מהשעה 9:00-18:00
   דואר אלקטרוני
   dweck-brant@012.net.il
   2022 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
   לייעוץ ראשוני
   חייגו עכשיו: 077-4420820
   או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: