מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

עבירות נהג חדש: מה חשוב לדעת?

20.04.2022

חדשים על הכביש? מעוניינים לדעת במה החוק מחייב דווקא אתכם כנהגים בתחילת הדרך? או האם מחמירים (ואולי מקלים) במיוחד במקרה של עבירות נהג חדש? אכן, זהו נושא שכדאי מאוד להכיר, מאחר שעשויות להיות לו השלכות משמעותיות. לפניכם הסבר קצר, של הנקודות העיקריות שחשובות בהקשר זה:

 

עבירות נהג חדש – במבט כללי

ראשית, מבחינת ההגדרה, נהג חדש הוא נהג שרישיון הנהיגה שלו הוצא לפני פחות משנתיים. שנית, כעקרון, בהקשר נהג חדש עבירות תנועה זוכות ליחס מחמיר במיוחד. החמרה זו, תואמת לסיכון המוגבר שיש במצב של נהג חדש. סיכון אשר ממחיש היקף ביצוע העברות בשטח, כמו גם התעריפים הגבוהים של חברות הביטוח. כך שלשם שמירת חוקים נהג חדש יעשה בחוכמה, קודם כל לזכור שממנו במיוחד מצפים לזהירות. מבחינת החוקים המחייבים, ישנם כאלה שנוגעים כללית לכל ציבור הנהגים. לצידם, יש גם חוקים מיוחדים עבור נהגים חדשים וצעירים. "נהג צעיר" אגב, הוא נהג שגילו עד 24. לשם ההמחשה: נהג חדש מחויב בהצבת שלט "נהג חדש" ברכב. נהג חדש שהוא גם נהג צעיר, מחויב לנהוג בשלושת החודשים הראשונים רק עם מלווה.

 

נהג חדש – פתח לסיכונים רבים

נהג חדש הוא בדרך כלל גם "נהג צעיר". צעירים שמקבלים רישיון, פעמים רבות ממהרים לנצל זאת בכדי לנהוג למקומות בילוי שונים. כאן רואים כמה היבטים, שמופיעים ביחד באופן מסוכן: מדובר בנהג חסר ניסיון בנהיגה. הוא גם חסר ניסיון עם הדרכים שבהן הוא נוסע, מנקודת מבט של נהג (התמרורים, העומס בכביש, תנאי כביש מיוחדים). כמו כן, הבילויים משולבים לא פעם בשתיית משקאות חריפים ויש בכך כמובן סיכון מבחינת נהיגה. שלא לדבר על שיחות רבות בטלפון הסלולארי, שכמובן אסורות בזמן הנהיגה. כל אלו הם גורמי סיכון היכולים לגרום להתרחשותן של תאונות דרכים קטלניות.

עבירות נהג חדש

נהג חדש חוקים וחשיבותם

עבור נהג חדש חוקים ספציפיים, הם כנראה לא דבר שהוא יתעמק בפרטי הפרטים שלהם. אבל חשוב לפחות לזכור, את השורה התחתונה שלהם: אפשרות של שלילת רישיון, במקרה של עבירת תנועה עם נפגעים, אי ציות לרמזור, הפרת זכות קדימה או עברה אחרת שמצוינת בתוספת השלישית לפקודת התעבורה. כך שמבחינת עבירות תנועה נהג חדש נדרש להיות זהיר במיוחד. לגבי פרטי הפרטים אגב, מומלץ בכל זאת להכיר אותם. מדוע? מחד, התוספת השלישית לפקודת התעבורה מתייחסת לעברות שאמורות להיות מובנות מאליהן לכל נהג, גם אם הוא נהג צעיר, למשל, עקיפה מצד ימין ואפילו נהיגה בקלות ראש. אך במקביל, היא מדברת גם על דברים קצת יותר מיוחדים, כגון הימנעות מעצירה לפני מסילת ברזל.

 

עבירות תנועה נהג חדש/נהג חדש נקודות

נהג חדש שמסתבך בעברות תנועה, עשוי למצוא עצמו עומד בפני כמה תוצאות מבחינת החוק: פסילה מנהלית של הרישיון לפרק זמן של עד 90 יום, הרשעה בבית משפט, תשלום קנס, חיוב בביצוע אמצעי תיקון (כמו מבחן תיאוריה חוזר) וצבירת נקודות ברישיון. תקופת הנהג החדש היא מעין תקופת ניסיון ראשונית. לנהגים בכלל וגם עבור נהג חדש נקודות מהוות אמצעי, לעקוב אחר המידה שבה הנהג נוהג באחריות ולפי החוק.

 

נהיגה בשכרות נהג חדש

בעבירה מסוג זה מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין נהיגה בשכרות, לרבות כאשר מדובר על נהג חדש. הסיבה לכך היא, כיוון שהחוק מחמיר עם נהגים חדשים. ראשית, נהג חדש יקבל דו"ח, אם מתגלה אצלו 50 מיקרוגרם של אלכוהול ומעלה בליטר אוויר נשוף. זאת, בשונה מנהג רגיל, שאצלו מדובר על מעל 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר ננשף. זו אחת הדוגמאות הבולטות יותר, לגישה לפיה עבירות נהג חדש מקבלות יחס מיוחד. יש בכך היגיון ברור, וזאת מאחר שנהיגה במצב זה פוגמת משמעותית ביכולת השליטה ברכב, מיקוד הראייה ועוד. היא מהווה סיכון משמעותי, אפילו קטלני, הן לנהג והן לסביבתו.

 

מעבר באור אדום נהג חדש

עבירת נהג חדש נבחנת כאמור בחומרה מיוחדת. במקרה של מעבר באור אדום נהג חדש עלול למצוא את עצמו בפני שלילת רישיון. כלומר, מכל עבירת תנועה נהג חדש אמור להימנע, אך יש עבירות שכדאי לו במיוחד להיזהר מהן.

 

מהירות מופרזת נהג חדש

גם מבחינת נהיגה במהירות מופרזת, נהג חדש יקבל יחס מחמיר יחסית. זאת, משום שמדובר בעבירה נפוצה מאוד וגם מסוכנת למדי. במקרה כזה, הדבר עשוי להתבטא בדרישה לעבור מחדש בחינות תיאוריה ואפילו בהארכת תקופת הנהג החדש בשנתיים נוספות. כמובן, הכול בהתאם לנסיבות וגם הסתייעות באיש מקצוע בדמות עורך דין תעבורה מנוסה עשויה לשנות את המצב.

 


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: