מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

המתה בקלות דעת בתאונות דרכים

22.02.2022

הסתבכויות משפטיות בתחום התעבורה, מתבטאות פעמים רבות בהקשר של מעורבות בתאונות דרכים. למרבה הצער, תאונות אלה גורמות לעתים קרובות לנפגעים ולעתים אף להרוגים. מה חשוב ומומלץ לדעת על כך? ומה זו "המתה בקלות דעת"?

המתה בקלות דעת

שאלת האחריות והגדרת האישום

נהג שחווה תאונת דרכים קטלנית, מוצא את עצמו בבת אחת בסיטואציה גורלית, שלרוב חדשה לו. הנסיבות מורכבות ואם יש הרוגים בתאונה, גם התמונה המשפטית עשויה להיות מורכבת למדי. ראשית, חשוב להבין שגרימת המוות במקרים כאלה איננה עניין פשוט של שחור או לבן. זו לא רק שאלה של האם נהג מסוים גרם למוות או לא, אלא גם שאלה מורכבת לגבי מידת אחריותו למקרה. בסופו של דבר, בית המשפט יצטרך לקבל בהתאם לנקודות אלה ואחרות, החלטות קונקרטיות לגבי אשמה ועונש. אך הכול מתחיל מכתב האישום, שכבר בו מוצגת ההמתה באופן מסוים, אשר מתייחס להערכת מידת האחריות.

 

המתה בקלות דעת

במסגרת עבירות המתה, אחת מהחמורות ביותר היא "המתה בקלות דעת". כאן מדובר על פעולה באופן פזיז, תוך נטילת סיכונים בלתי סבירים כמו למשל נהיגה בשכרות או/ו נהיגה תחת השפעת סמים. עם זאת, לא מדובר על כוונה להזיק. האדם עשוי לנהוג בצורה מסוימת שיש בה סיכון חיים, אך להערכתו סיכון מזערי. אלא שגם סיכוי מזערי עלול להתממש ואם לא לוקחים זאת בחשבון ומישהו נפגע אנושות, זו היא המתה בקלות דעת.

לשם ההמחשה – נאמר שיצאתם עם רכב לבילוי ובמהלכו שתיתם מעט. לקראת נהיגה חזרה, נהג סביר יעריך האם ביכולתו לנהוג או לא. אם יש ספק, הוא ייקח סיכון ולא ינהג בעצמו ברכב. בוודאי אם מדובר גם בסמים ולא רק בשתייה חריפה. אלא שאדם עשוי לומר לעצמו שהכמות שהוא שתה קטנה ו"יהיה בסדר". זו נטילת סיכון מיותר, בקלות דעת. העונש המרבי על עברה זו, עומד על 12 שנות מאסר. כמו כן, העונש עשוי לכלול שלילת רישיון וקנסות כספיים משמעותיים. מקרים של אישום בהמתה בקלות דעת, מטופלים בבית המשפט המחוזי.

 

המתה בקלות דעת או גרימת מוות ברשלנות?

כאמור, המתה בקלות דעת איננה האפשרות היחידה, שבה תתואר אחריות הנהג בכתב אישום. אפשרות פחות חמורה, היא גרימת מוות ברשלנות. פירוש הדבר, שטוענים כי הנהג אמנם התרשל בצורה מסוימת, אך לא היה מודע לתוצאות האפשריות של רשלנות זו. מקרים של אישום בגרימת מוות ברשלנות, מטופלים בבית משפט לתעבורה. העונש המרבי על עברה זו, הוא עד שלוש שנות מאסר.

 

המתה בנסיבות של אחריות מופחתת

להשלמת התמונה נזכיר, כי ישנו גם אישום ב"המתה בנסיבות של אחריות מופחתת". זהו למעשה האישום החמור ביותר, עם עונש מרבי שעשוי להגיע עד עשרים שנות מאסר! בכל אופן, במאמר זה אנו מתמקדים במצב של האשמה בהמתה בקלות דעת. זו נקודת המוצא וממנה, השאלה היא האם וכיצד ניתן להקל, לשם השגת אישום וענישה קלים יותר? כמובן, אפשרי גם מצב של אישום בהמתה בנסיבות של אחריות מופחתת, שבו מנסים להפחית את האישום להמתה בקלות דעת.

 

חשיבות הייעוץ במקרה של המתה בקלות דעת

עורך דין תעבורה מיומן ומנוסה, ימקסם את סיכוייכם להשיג את התוצאות המיטביות, מהמצב הלא קל שאליו נקלעתם. לאור ההשלכות הכבדות של העונשים האפשריים על חייכם האישיים, הדבר משמעותי מאוד. אפילו גורלי. עורך הדין לא יוכל להבטיח תוצאה כזו או אחרת, מאחר שהדבר לא תלוי רק בו. אך הוא יסייע להביא למצב, שבו בית המשפט מקל עליכם ככל הניתן. לשם ההמחשה – הזכרנו כי עבירת גרימת מוות ברשלנות מובילה לעונש של עד שלוש שנות מאסר. עונש מרבי זה, ניתן ובדרך כלל מצליחים, להפחית משמעותית ואף להמיר את חלקו בעבודות שירות.

גם אם מדובר על המתה בקלות דעת ואפילו על המתה בנסיבות של אחריות מופחתת, חשוב שיהיה לצידכם עורך דין איכותי, אשר מתמחה בכך. למעשה, עורך הדין ילווה אתכם כבר מהשלבים הראשוניים ביותר, תוך כדי ייעוץ לגבי האינטראקציה עם המשטרה. הוא יסייע לכם להבין מה חשוב לעשות ולומר וממה רצוי להיזהר. כדאי לקחת בחשבון, שגם אם אתם חפים מפשע, שילוב נסיבות שונות עשוי בהחלט לסבך אתכם וגם אם אתם אשמים, טעויות שונות, שלכם ושל המערכת, עשויות להחמיר את מצבכם.

 

לא הטריטוריה שלכם

כפי שכבר הבנתם, החלוקה לסוגי העברות השונות מסייעת ומפשטת דברים עבור המערכת המשפטית. עם זאת, היא לא פותרת הכל. ההבדלים בין הגדרת העברות השונות הם כאלה, שהם גורמים לכך שההגדרה של אופי העברה לא תמיד קלה או חד משמעית. יש סביב נושא ההמתה בקלות דעת והעברות האחרות דקויות רבות שאינכם מודעים להן בכלל. חלקן עשוי לשנות את התמונה באופן ניכר עבורכם. ליצור הבדלים בין אשמה לחוסר אשמה, גזר דין של כך או כך שנות מאסר ועוד. במילים אחרות – זו "לא הטריטוריה שלכם". לכן כדאי להתייעץ עם עו"ד מנוסה בהקדם ולא להתפשר על ההשקעה בבחירת עו"ד כזה. סביר להניח, שזה לא יהיה עורך הדין הזול ביותר שתמצאו. אך מן הסתם, בהקשר גורלכם ועתידכם, לא תרצו ללכת על הזול ביותר. התוצאות תהיינה בהתאם אפילו במקרה של נהיגה במהירות מופרזת.

 

קצת רקע משפטי

עבירת המתה היא נושא שהוא גם חמור במיוחד וגם מורכב לעתים קרובות מבחינת הנסיבות. מורכבות זו, באה לידי ביטוי עם השנים, בפסיקות וגם בחקיקה. מבחינת המתה בקלות דעת חוק העונשין קיבל תיקון חשוב (מס׳ 137) בשנת 2019. במסגרתו בוצעו שורת שינויים מהותיים, כולל הגדרת "המתה בקלות דעת" כעבירה חדשה. גל השינויים הזה ב-2019, מחזק ומדגיש את חשיבות הייעוץ והסיוע המקצועיים שהזכרנו קודם. זאת, מאחר שעורך דין שעוסק בתחום זה חייב להיות מעודכן בהתפתחויות. התמצאותו בפרטי הפרטים שלהן ובהשלכותיהם השונות, היא מסוג הדברים שעושים הבדל גדול מאוד עבור הלקוח.

 


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: