מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178
דיני תעבורה

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים

כאשר אנו רוצים להוציא רישיון נהיגה, באופן טבעי אנו פונים אל מורה נהיגה בשביל ללמוד, ניגשים למבחן תיאוריה, ניגשים לטסט ואז אנו מקבלים את הרישיון. במהלך תקופה זו, מלבד בדיקת ראיה, אנחנו לא עושים שום בדיקה אחרת שמוכיחה, האם אנחנו כשירים מבחינה רפואית לנהוג.

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים הוא מוסד ציבורי, השייך למשרד הבריאות ותפקידו העיקרי, הוא לבדוק את כשירותם של נהגים להחזיק או להוציא רישיון נהיגה.

יש לומר, אין הדבר שכיח, שנהג ישלח למכון הרפואי לבטיחות בדרכים, או בשמו המקוצר, מרב"ד. הפניה שכזו, יכולה להתבצע למשל מיוזמתו של בית המשפט לתעבורה, הגם שהוא עושה בה שימוש במשורה ולעיתים רחוקות.

אפשרות נוספת להפניה לבדיקות במרב"ד יכולה להיעשות על ידי משרד הרישוי, במידה למשל, שנהג הורשע בעבירה של נהיגה בשכרות, או תחת השפעת אלכוהול, או סמים ודינו נגזר, בין היתר, לתקופה העולה על שנה של פסילת רישיון נהיגה בפועל, או נהג חדש שעבר עבירה שכזו, או נהג שהורשע בתאונת דרכים קטלנית ודינו נגזר לפסילה העולה על שלוש שנים.

אלו הן חלק מהסיבות להפניית נהג אל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, כאשר אפשרות נוספת היא לנהג המבקש להרחיב רישיון נהיגתו לרישיון נהיגה ציבורי, או רישיון נהיגה לרכב כבד, או אז הוא מחויב לעבור בהצלחה את הבדיקות במרב"ד.

ניתן להבין, עד כמה חיוני להיות מיוצגים במהלך משפט התעבורה על ידי עורך דין תעבורה (אתם יכולים לקרוא לו גם עורך דין למכון הרפואי), על מנת למנוע בדיוק מקרים אלה, בהם מחוסר ידיעה, נגרום לכך שנמצא את עצמנו מוזמנים לבדיקות במרב"ד.

גם על גורמים רפואיים, רופאים במרפאות ובבתי החולים חלה חובה סטטוטורית לדווח אל המכון הרפואי לבטיחות בדרכים אודות חולים, אשר קיים חשש בדבר כשירותם לנהיגה ולפיכך, אנשים העוברים עצמם עוברים במהלך חייהם אפיזודות רפואיות כאלה או אחרות והרופא המטפל שלח הודעה בדבר למרב"ד, ימצאו עצמם מוזמנים לבדיקה.

כיצד מתבצעות בדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים?

המכון הרפואי לבטיחות בדרכים - מתי כדאי לפנות לעו"ד למכון הרפואי?

הבדיקה כוללת מספר שלבים. בשלב הראשון מבצעים בדיקה פיזיולוגית לכשירות הנהג מבחינה גופנית. בשלב הבא עוברים מבחן פסיכולוגי ונפגשים לשיחה עם הפסיכולוג הראשי של המכון. למעשה, בגדול, אלה כל שלבי הבדיקה המתבצעת במכון, אלא אם כן סיבת ההפניה הינה רפואית גרידא.

בתום הבדיקה, נמתין מספר שבועות, עד קבלת תוצאותיה. אם עברנו אותה בהצלחה, מה טוב. במידה ונכשלנו בבדיקה, נופנה לרשות הרישוי להליך של טיעון טענות, אשר בסיומו יילקח מאתנו רישיון הנהיגה בעילה של אי התאמה אישיותית לנהיגה בטוחה.

בשלב זה עומדות בפנינו שתי אפשרויות למעשה. האחת, לקבל את רוע הגזירה, להמתין שנה נוספת ולהתחיל את כל התהליך מראשיתו והשנייה, להגיש ערר לוועדת ערר לפי תקנה 195 לתקנות התעבורה, ועדת ערר היושבת בבי"ח תל-השומר.

לצורך הגשת הערר, יש לשלם את דמי הערר בסך של כ – 1000 ש"ח וכן להגיש הודעת ערר מנומקת ובה פירוט טענותינו, מדוע טעה המרב"ד בהמלצתו שלא לחדש רישיון הנהיגה שלנו.

יש לומר, כל נהג רשאי להגיש ערר בעצמו ללא ייצוג על ידי עו"ד למכון הרפואי ואולם, דווקא בסוג זה של הליך חשוב מאוד, כי עורך דין למרב"ד שהוא מקצועי ומנוסה, כזה אשר מכיר את תחום וועדות הערר, ייצג אתכם.

עו"ד למכון הרפואי המכיר תחום זה, יודע, כי על מנת להצליח בוועדת הערר ועל מנת שזו תשתכנע, כי נפלה שגגה תחת ידו של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, יש לעשות תחילה עבודת הכנה יסודית. מומלץ לקבל את העתק התיק הרפואי במרב"ד, על מנת ללמוד, מדוע מצא המרב"ד להמליץ שלא לחדש רישיון הנהיגה.

לאחר לימוד החומר, יפנה עורך דין תעבורה את הלקוח למומחה פרטי מתחום הפסיכולוגיה או הפסיכיאטריה עימו הוא עובד, על מנת שיתן חוות דעת מומחה נגדית מדוע לדעתו שגו מומחי המרב"ד וכי יש לאפשר ללקוח לחדש רישיון נהיגתו.

עם חוות דעת זו, יגיש עורך דין למכון הרפואי הודעת ערר מנומקת לוועדת הערר ובה יעלה את כל טענותיו המקצועיות והאישיות המתייחסות ללקוח.

לאחר מספר שבועות, יוזמן הנהג, ביחד עם עורך דינו לדיון בפני ועדת הערר, המורכבת משלושה רופאים, אנשי מקצוע רלבנטיים, אשר תחילה יבדקו את הנהג עצמו ולאחר מכן יאזינו לטיעוניו של עורך הדין, המגובים בחוות דעתו של מומחה פרטי.

 

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2022 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: