מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

בירור נקודות תעבורה

7.10.2021

נאמר שדיברתם בטלפון הנייד תוך כדי נהיגה וקיבלתם קנס של אלף ש"ח וגם שמונה נקודות. את מי משניהם תזכרו? את מה שכואב בכיס! כלומר, את הקנס הכספי. אבל מה לגבי הנקודות? בנסיבות של ביצוע עבירות תנועה כאלה ואחרות, נהגים צוברים נקודות. הדגש הוא, על המילה "צוברים"! ויש לכך השלכות שונות וחשובות. לכן, חשוב להיות מודעים למצב הנקודות שלכם ובמידת הצורך, לבצע בירור נקודות תעבורה.

שיטת הניקוד היא חלק מהאמצעים בעזרתם עוקבת מערכת המשפט והאכיפה אחר עבירות התעבורה שביצעו נהגים. בירור נקודות תעבורה הוא דבר מומלץ בשגרה, אך קל וחומר בעת קבלת דו"ח תנועה כזה או אחר, שכן במקרה בו מתקיים משפט ישמשו כמות הנקודות כאחד הקריטריונים לקביעת גזר הדין על ידי השופט. 

הנקודות ניתנות על ידי שוטרי משטרת ישראל או על ידי בית המשפט אם התקבלה בקשה להישפט והנאשם הורשע. רשימת העבירות שגוררות רישום נקודות חובה מגיעה לכ-73 עבירות שונות ומפורטות בחוק. 

עקרונות שיטת הניקוד

לפני שנרחיב על היבט בירור נקודות תעבורה, כמה מילים על שיטת הניקוד:

 1. נקודות שניתנו לנהג יהיו תקפות מיום ביצוע העבירה למשך שנתיים לנהגים שצברו 20 נקודות או פחות, ולמשך זמן כפול למי שצבר 22 ויותר. בשני המקרים הנקודות יישארו בתוקף לא בוצעו אמצעי התיקון שנפסקו, כגון קורס נהיגה מונעת למשל. 
 2. אמצעי התיקון מצטברים, ואינם מחליפים או שוללים סמכות כלשהיא ממשרד הרישוי.
 3. קורס נהיגה נכונה יש לבצע תוך חצי שנה, אחרת המצב עלול להגיע פסילת רישיון נהיגה.
 4. אם עברו 12 חודשים ממועד קבלת המידע ועד להרשעה לא יינתנו נקודות על ידי משרד הרישוי לפי חוק. 

אז כמה נקודות יש לכם? התשובה לכך, כבר דורשת בירור נקודות תעבורה.

בירור נקודות תעבורה

בזכות שירותי משרד התחבורה בירור נקודות הוא כיום תהליך פשוט ורב אפשרויות. בירור נקודות תעבורה יתבצע לפי מספר אפשרויות; באמצעות טופס פנייה אונליין בנושא נקודות החובה. שיטה זו טובה כיוון שניתנת לביצוע ללא יציאה מהבית ושהינה חינמית, אולם בעלת חסרון בכך שהתדפיס המפרט את מצב הנקודות מגיע בדואר ישראל על מגבלותיו. 

באמצעות מוקד טלפוני, לאחר הליך זיהוי קצר בעזרת מספר רישיון ותעודת זהות ישלח תדפיס לכתובתכם הרשומה במשרד הפנים. בדומה לשיטה הקודמת גם באופן זה ניתן לקבל שירות בחינם ומבלי לצאת מהבית, ואף ניתן לקבלו מחו"ל דרך מספר מיוחד. ואולם שליחת התדפיס בדואר מהווה מגרעה, ונוסף על כך יש לוודא שכתובתכם מעודכנת במשרד הפנים בשונה מהגשת הבקשה דרך טופס מקוון בו ניתן לבחור לאן ישלח התדפיס. 

עבור בירור נקודות משרד הרישוי מציע אפשרות נוספת, נוחה למדי. אם ברצונכם לבחור בשיטה לבירור נקודות תעבורה בה תקבלו תשובה באופן מיידי באפשרותכם להגיע לאחת מעמדות השירות העצמי של משרד הרישוי או לאחד מסניפי המשרד. בהגעה לאחד הסניפים יש להביא תעודת זהות, השירות חינמי והתשובה מתקבלת במקום. בהגעה לעמדת שירות עצמי ניתן להפיק תדפיס על ידי כרטיס האשראי של בעל הרישיון. הנפקת התדפיס מתבצעת בו במקום, והינה חינמית. את מיקום הסניפים ניתן למצוא באינטרנט והם פזורים בקניונים ומרכזי קניות שונים, וכן בסניפי סופר פארם לרוב. 

בשורה התחתונה, בירור נקודות תעבורה הוא הליך לא מסובך מדי.

 

מוטב ללכת על בטוח

בעזרת משרד הרישוי בירור נקודות איננו מסובך מדי. אבל כפי שראיתם, נושא הנקודות עצמו הוא נושא מורכב למדי. הוא ללא ספק מכניס לא מעט מורכבות לנושא עבירות התנועה, מנקודת מבטו של הנהג. בנפרד מההיבט של בירור נקודות. עצם העובדה שמדובר בערך מספרי משתנה, עם כללים רבים כל כך לגביו, מסבך את הדברים. האם אתם זוכרים בדיוק כמה נקודות היו לכם בעבר ומתי? מתמצאים בכל הפרטים של אופן קבלת הנקודות? לכן, יש חשיבות רבה לביצוע בירור נקודות תעבורה, בכל מקרה שבו נראה שאולי כדאי לעשות זאת. מוטב לא לקחת סיכון. בסופו של דבר, רכבים משמשים אותנו רבות בחיי היום יום ולעתים, השימוש בהם הוא אף חלק מהפרנסה. כך שלא תרצו לקחת סיכון למשל לגבי שלילת רישיון, גם אם זמנית. למעשה, גם לא לגבי כל דבר אחר שעשוי להיות מוטל עליכם בעקבות עבירת תנועה. אפילו קורס נהיגה מונעת, הוא דבר שבוודאי תעדיפו לוותר עליו, אם אתם לא חייבים לעשות זאת. ישנם אגב קורסים כאלה משני שלבים – בסיסי ומתקדם. אפשרות נוספות היא שתחויבו בבדיקות רפואיות. לאור כל זאת, מומלץ להקפיד על שלושה דברים לפחות:

 1. לנהוג בזהירות – העצה המובנת מאליה, של לא להסתבך בעבירות תנועה. כמו שאומרים, החכם יודע שלא להיכנס, לצרות שהפיקח יודע לצאת מהן. נהג זהיר, לא צריך להיות מוטרד יותר מדי מנקודות או בירור נקודות נהיגה.
 2. להיות מודעים למצבכם המדויק – תמונת מצב ברורה ועדכנית של מצבכם, גם דרך בירור נקודות תעבורה וגם באמצעות הקפדה על כל מה שאתם נדרשים לבצע לתיקון המצב.
 3. להתייעץ עם מומחים – להסתייע בשירותי עורך דין תעבורה, לגבי כל ספק או התלבטות. ביצעתם בירור נקודות חובה? האם בעקבות בירור נקודות רישיון הנהיגה שלכם נמצא בסיכון? כמה נקודות זה שלילה? עו"ד יוכל לסייע לכם עם ערעור על צבירת נקודות חדשה, עם מצב בו אתם חושבים שנעשתה טעות ברישום הדו"ח ועוד. בוודאי במקרה שבו אתם צריכים ייצוג בבית משפט. אם קיבלתם דו"ח, אתם עשויים לטפל בכך במהירות ובפשטות, בכך שתשלמו אותו. עם זאת, עדיין יהיו הנקודות החדשות שצברתם, אותן תוכלו לבדוק באמצעות בירור נקודות תעבורה. כמו כן, עצם תשלום הקנס, נחשב להודאה שלכם באשמה. אם אתם לעומת זאת מחליטים לבקש להישפט (ניתן לבקש זאת בתוך 90 יום), גם כאן חשוב כמובן להסתייע בעורך דין שמומחה בתחבורה.

עו"ד אבי דוויק ועו"ד יורי ברנט הינם עורכי דין לתעבורה ויוצאי משטרת ישראל. בתפקידיהם השונים במשטרה שירתו במשך שנים ארוכות כתובעים, בחונים וחוקרים, ובכך צברו ניסיון מקצועי, עשיר ומגוון בשיטות העבודה והחקירה ובדיני התעבורה בפרט. 

הלקוחות המגיעים למשרד נהנים ממנעד רחב של ייעוץ משפטי מקצועי בכלל הסוגיות הנוגעות בדיני התעבורה, וכן מזמינות של 24 שעות ביממה. 

 


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: