דיני תעבורה

נהיגה במהירות מופרזת

אחת העבירות הנפוצות ביותר והנאכפות ביותר במדינת ישראל, היא עבירת הנהיגה במהירות מופרזת. למי מאיתנו זה לא קרה? עלינו על הכביש, התחלנו לנהוג, בשלב מסוים הגברנו מהירות, בין אם בכוונה ובין אם מבלי לשים לב, בין אם זה כי אנו מאחרים ובין אם פשוט איננו רוצים לשהות זמן רב  בכביש, לפעמים הדבר נובע מתוך מחשבה, כי איש לא יתפוס אותנו ולפעמים, מסיבות אחרות.

נהיגה במהירויות גבוהות, היא עניין בעייתי. ראשית, לא לשווא קבע המחוקק רף מקסימום למהירות הנסיעה בכביש כזה או אחר. הקביעה נובעת, בין היתר, מתנאי הכביש, מתוואי הכביש, מאופי הנסיעה באזור וכיו"ב. כלומר, רף המהירות לא נקבע בצורה שרירותית, כי אם מתוך מחשבה על תנאי הכביש והדרך. שנית, נהיגה במהירות מופרזת עלולה לסכן את הסביבה, לסכן נהגים אחרים בכביש ולסכן את הנהג עצמו ואת הנוסעים ברכבו. מחקרים הוכיחו, כי נהיגה במהירות מופרזת, מהווה את אחד הגורמים לתאונות הדרכים, ובמקרה של תאונה, אף מחמירה את תוצאות התאונה ולפיכך, שמה לה משטרת ישראל כיעד, את נושא מיגור עבירה זו של נהיגה במהירות מופרזת.

אכיפת עבירת הנהיגה במהירות מופרזת במדינת ישראל, מתבצעת באחת משלוש דרכים, הראשונה באמצעות מצלמות המהירות. השניה, באמצעות אקדח הלייזר, הממל"ז והשלישית, באמצעות מכשיר ה"דבורה" המותקן בניידות משטרה, לרבות בניידות משטרה סמויות.

על ענישה במקרים של נהיגה מפורזת

עבירות המהירות נחלקות למעשה לשני סוגים והדבר תלוי בחריגה מהמהירות המותרת במקום האכיפה. הסוג הראשון, הוא עבירות מסוג ברירת משפט, בגינן לא מוזמן הנהג לבית המשפט, הוא מקבל קנס כספי וניתנת לו למעשה הברירה באם לשלם את הקנס, או לבקש להישפט בגין העבירה המיוחסת לו.

יש לציין, קיימים שלושה סוגי קנסות. 250 ש"ח ללא נקודות, 750 ש"ח עם 8 נקודות ו – 1500 ש"ח עם 10 נקודות.

הסוג השני של עבירות המהירות, כאשר מדובר במהירויות גבוהות, אשר חורגות מהמהירות בגינה ניתנת ברירת משפט הגבוהה של 1500 ש"ח, הינו הזמנה לדין. הנהג מקבל מהשוטר האוכף, הזמנה להתייצב בבית המשפט לתעבורה בגין עבירת המהירות המופרזת המיוחסת לו, ולא ניתנת לו למעשה האפשרות, לפטור עצמו בתשלום קנס. עבירה זו, אף היא גוררת 10 נקודות חובה, במידה והנהג ימצא אשם וכמובן ענישה מחמירה של בתי המשפט לתעבורה בדמות פסילות רישיון נהיגה בפועל, פסילות על תנאי וקנסות גבוהים.

שתי נקודות נוספות ראויות לציון : הראשונה, בעבירות מהירות מסוג הזמנה לדין, קמה לקצין משטרה הסמכות, לפסול מנהלית, בכפוף לשימוע, רישיון נהיגתו של הנהג לתקופה של 30 ימים, כאשר במקרים של מהירויות גבוהות, מוגשות אף בקשות להארכת פסילה זו, עד לתום ההליכים המשפטיים. השניה, במהירויות גבוהות משמעותית, בדרך כלל, מוגש על ידי התביעה המשטרתית כתב אישום מפורט, מלווה בבקשה לפסילה עד לתום ההליכים ולעיתים בבקשה למעצר עד לתום ההליכים. קיימת פסיקה עניפה, של נהגים אשר נשפטו בגין מהירויות גבוהות וחריגות גם לעונשי מאסר ולו בדרך של עבודות שירות.

כל האמור במאמר קצר זה בא להדגיש את החשיבות הרבה של קבלת ייעוץ וייצוג משפטי מעורך תעבורה בקשר לעבירות של נהיגה במהירות מופרזת. עורך דין תעבורה מקצועי, מנוסה ומיומן, יכול במקרים רבים להביא לזיכוי ובאחרים, לענישה מופחתת ומינורית, לעיתים רבות, גם תוך הורדת נקודות החובה.

עורך דין תעבורה מיומן, מכיר את הפסיקה בקשר לעבירות המהירות, מכיר את המכשור באמצעותו מתבצעת האכיפה, את נהלי המשטרה בקשר לאכיפה במכשירים השונים ואת הדרישות השונות מהשוטר בקשר להפעלת מכשירים אלו ולפיכך, כאשר הוא מקבל לידיו את חומר הראיות, הוא יוכל לעמוד בצורה מהירה על הקושי הראייתי בכל תיק ותיק.

 

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2022 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: