דיני תעבורה

נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות היא אחת התופעות הבעייתיות ביותר בתחום הנהיגה, ללא צל של ספק, היא תופעת הנהגים שעולים על הכביש לאחר ששתו. על פי הנתונים, נהיגה בשכרות מובילה ל-5 אחוז מכלל תאונות הדרכים בישראל והמספרים גדלים מדי שנה.

ישנם הסברים רבים מדוע תופעת הנהיגה בשכרות הפכה להיות יותר ויותר נפוצה, למרות שהמדינה, באמצעות גורמי התביעה המשטרתית, מנסה להחמיר בענישה, אך העובדה הינה, כי כמות כתבי האישום המוגשים בגין עבירות של נהיגה בשכרות הולכת וגדלה מדי שנה.

ויש לומר, כאשר מדברים על נהיגה תחת השפעת אלכוהול, זה כולל אלכוהול וסמים כאחד. תהליכי הלגליזציה שעוברים על המדינה בתחום נושא הקנאביס, הפך גם את תופעת הנהיגה תחת השפעת סמים לנפוצה יותר ויותר.

נהיגה בשכרות נחשבת בחוק לעבירה חמורה, קיימת בחוק פסילת מינימום לתקופה שלא תפחת משנתיים לנהג שהורשע בגינה, מחקרים שונים מוכיחים, כי נהג המצוי תחת השפעת אלכוהול בכמות כזו או אחרת, הדבר פוגע בכושר נהיגתו ויכול להוות גורם להתרחשותה של תאונת דרכים.

בהקשר זה של תאונות דרכים ואלכוהול או סמים, יש לומר, כי בתי המשפט מחמירים ביותר בענישה ויתירה מכך, כאשר תוצאת התאונה הינה מוות, הרי שכתבי האישום המוגשים בידי הפרקליטות, למי שבהיותו שיכור, גרם לתאונה בה נהרג אדם, הינם בעבירת הריגה, עבירה שדינה 20 שנות מאסר. במקרה שנתפסתם, כדאי לשקול ליצור קשר מהם עם עורך דין נהיגה בשכרות.

חשוב לומר, ככל ומדובר בנהג שאינו נהג חדש, נהג צעיר או אינו נהג מציבורי או נהג רכב כבד, הרי שלא חל איסור על נהיגה לאחר שתיית אלכוהול.

קיים רף אכיפה ממנו והלאה מוגשים כתבי אישום בגין נהיגה בשכרות, 290 מק"ג אלכוהול בליטר אויר נשוף או 50 מ"ג אלכוהול. עד לכמות זו, הנהיגה מותרת.

נשאלת השאלה, כיצד ידע נהג האם הגיע לכמות הזו אם לאו והתשובה היא, שמדובר בעניין בעייתי ביותר, הקשור למשקלו וגובהו של האדם, לאחוז האלכוהול במשקה שצרך, לכמות המשקה שצרך ולתזמון השתיה ביחס לנהיגה.

ודאי שאדם מן היישוב אינו יכול לעשות את החישובים, האם בעת שהוא עולה על ההגה, הוא מצוי ברף המותר אם לאו ובכל מקרה, האם אחוז האלכוהול בגופו במגמת עליה, או ירידה.

כיצד מתמודדים מבחינה משפטית עם נהיגה בשכרות?

עורך דין נהיגה בשכרות
נהיגה בשכרות

העונש הצפוי בגין עבירה על נהיגה בשכרות, בהנחה ולא הייתה תאונה דרכים, היא פסילת רישיון נהיגה שלא תפחת משנתיים ובהליכים המקדמיים, פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה לתקופה של 30 ימים והשבתת הרכב בו בוצעה העבירה ל 30 ימים.

זכרו, שכירת שירותיו של עורך דין נהיגה בשכרות, ובשמו הרשמי – עורך דין תעבורה מקצועי ומנוסה, הינה ממש חובה בתיקי נהיגה בשכרות. אין לאזרח הפשוט את היכולת והידע המקצועי להתמודד עם גורמי התביעה המשטרתית בתיקים אלו.

מדובר בתיקים מורכבים, בהם הסדרי טיעון מקלים, נעשים אך ורק על סמך כשלים ראייתיים בחומר הראיות, ככל שהדבר נוגע לנוהל הפעלת הינשוף על ידי השוטרים המעורבים, תקינותו של המכשיר וכיו"ב, כאשר בתיקים המבוססים על בדיקות דם, יש צורך להתמודד גם עם חוות הדעת שניתנת מטעם המעבדה הטוקסיקולוגית בבי"ח תל השומר.

עו"ד לנהיגה בשכרות המקבל לידיו תיק של נהיגה בשכרות, בין אם הבדיקה נעשתה במכשיר הינשוף ובין אם באמצעות בדיקת דם, או לחילופין, תיק של נהיגה בשכרות מכוח סמים שנמצאו בבדיקת שתן, יבקש את תיק החקירה, יבקש מסמכים נוספים, שלעיתים אינם מצויים בתיק החקירה ועל בסיס כל אלו, יוכל לחשב מה קו ההגנה הרצוי ללקוח, קו הגנה על בסיסו, ינוהל המשפט, או שינוהלו הליכי מו"מ אל מול התביעה המשטרתית, על מנת להגיע להסדר טיעון מקל.

יש לזכור, פסילת רישיון נהיגה ולו מעל שנה, תגרום להפניית הנהג לבדיקות פסיכו-דיאגנוסטיות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, בדיקות אשר לא רק שלוקחות זמן ניכר עד לקבלת תוצאותיהן, זמן בו הנהג פסול נהיגה, אלא שפעמים רבות, תוצאותיהן, הינה אבחנה של אי התאמה אישיותית לנהיגה בטוחה ומכך יש להימנע כמובן.

עוד מאמרים בנושא:

 

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2022 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: