מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

התליית רישיון נהיגה: מה זה אומר וכיצד ניתן לדחות או להביא לביטולו?

21.04.2021

התליית רישיון נהיגה (מהמילה "תלוי") היא פסילת רישיון נהיגה זמנית המסתיימת כאשר הנהג עומד בתנאי מסוים. מדובר למעשה בכלי בו משתמשות רשויות החוק במטרה לאכוף את החלטות והנחיות משרד הרישוי. פסילה במקרה התלייה תסתיים כאשר הנהג יבצע את אמצעי התיקון שהטיל עליו משרד הרישוי, ולרוב מדובר בקורס נהיגה מונעת. במקרה של צורך בקורס, יישלח אל הנהג זימון, והשלמת הקורס מהווה תנאי לסיום ההתלייה. מומלץ לבחון את תדפיס הנקודות ולבדוק האם ישנה טעות ברישום. זכרו כי במידה וקיבלתם מכתב לפיו רישיונכם הותלה, עליכם לפנות בהקדם לייעוץ ע"י עורך דין תעבורה מנוסה.

 

מה צריך לעשות כדי למנוע התליית רישיון נהיגה?

התליית רישיון ע"י משרד הרישוי היא סנקציה לא פשוטה, ונהגים רבים מוצאים עצמם בסיטואציה זו במפתיע, לעיתים ללא כל ידיעה מוקדמת. עפ"י החוק, אם חלפו שישה חודשים מהיום בו קיבלתם דרישה ממשרד הרישוי ואינכם ביצעתם אותה, ניתן להתלות את רישיונכם. אם קיבלתם הודעת התלייה, חובתכם להפקיד את הרישיון שלכם תוך שבעה ימים מיום קבלת ההודעה, והוא יחודש רק לאחר שביצעתם את הנדרש. קראו היטב את ההודעה ודרישות הביצוע השונות. אם מדובר בקורס לנהיגה מונעת, אז אישור הרשמה לקורס יוכל לבטל את ההתלייה. אם מדובר באמצעי ענישה חמורים יותר כמו פסילה עקב צבירת נקודות בגין עבירות-תנועה, מומלץ לפנות לעורך דין תעבורה לשם קבלת ייעוץ מתאים. זכרו כי אסור לכם לנהוג בזמן ההתלייה.

 

התליית רישיון ע"י משרד הרישוי, וגם: כמה נקודות מחייבות ביצוע קורס בנהיגה מונעת?

התליית רישיון נהיגה היא אמנם עונש משמעותי, אבל היא אינה נגרמת עקב החלטת בית המשפט אלא בהחלטת משרד הרישוי ומשרד הבריאות. בהקשר של התליית רישיון קורס נהיגה מונעת הוא נושא חשוב והוא מתבצע כחלק משיטת הנקודות שהנהיג משרד הרישוי למטרת המאבק בתאונות הדרכים. עפ"י השיטה, החל מצבירת 12 נקודות ועד ל-22 נקודות ישנה חובה לקחת חלק בקורס נהיגה מונעת. אין אפשרות לכפות על נהגים לגשת בפועל לקורס ולכן משתמש בהתליית הרישיון שהיא למעשה פסילה זמנית עד לביצוע הקורס.

 

התליית רישיון נהיגה משרד הבריאות, וגם: ומה קורה אם יש לכם הוצאה לפועל?

בנושא התליית רישיון נהיגה משרד הבריאות מבצע זאת באמצעות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד). התלייה כזו תבוצע מטעמים בריאותיים, כאשר קיימים מקרים רבים בהם יופנה הנהג למרב"ד במטרה לאמוד את רמת כשירותו לנהיגה. כך לדוגמה, במקרים חוזרים ונשנים של נהיגה תחת השפעת סמים, נהיגה בשכרות, או במקרים בהם רופא דיווח למשרד הבריאות כי קיימת בעיה רפואית הפוגעת בכושר הנהיגה. במקרה שייקבע כי הנהג אינו כשיר, הדבר עשוי כאמור להתבטא בהחלטת בנוגע להתליית רישיון הנהיגה.

מטרת התליית הרישיון היא להוריד מהכביש נהג המסכן את עצמו ואת הסביבה. בהקשר למשרד הבריאות, התליית הרישיון מתבצעת עד לעמידה בתנאי או עד לבירור הסוגיה מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, שהוא גוף מטעמו. סנקציה זו מתבצעת כאשר המכון הרפואי מקבל מידע ממוסד כלשהוא (בית חולים, המוסד לביטוח לאומי או גורם רפואי אחר) על בעיה או מחלה רפואית העלולה לפגוע בכושר הנהיגה. במידה ויש לאדם הוצאה לפועל, חשוב לדעת כי החל מתאריך ה-10.02.2022 בוטלו הגבלות רישיונות נהיגה של חייבים בהוצאה לפועל. למידע נוסף בנושא, חפשו את הודעת רשות האכיפה והגבייה.

 

מה עושים במקרה התלייה ואיך מגישים בקשת ביטול התליית רישיון נהיגה?

במידה וקיבלתם הודעת התליית רישיון בגין נקודות תעבורה או עקב כל גורם אחר, כדאי לבצע בחינת התדפיס לעומק במטרה לבדוק שלא קיימות טעויות ברישום. במקרה של טעות אנא פנו למשרד הרישוי על-מנת להגיש בקשת ביטול התליית רישיון נהיגה. כיוון שההתלייה פוגעת בחופש התנועה שלכם באופן חמור, מומלץ להתייעץ עם עורך דין תעבורה מקצועי ומנוסה.

במקרה בו קיבלתם הודעת התלייה בגין בעיות בריאותיות, עליכם לעבור בדיקות מתאימות, וייתכן כי מדובר בבדיקות אצל רופא מומחה, פסיכיאטר או פסיכולוג. חוות-דעת זו תקבע אם התליית הרישיון תבוטל או שהרישיון ייפסל בגין חוסר כשירות. זכרו, חוות הדעת היא מטעם המדינה במטרה לשמור על בטחון הציבור ולכן אם באמת לא כשירים לנהיגה, זה יכול להיות גם למען ביטחונכם האישי. אם אתם חושבים שהחלטה זו אינה מוצדקת, תוכלו להיעזר בעורכי דין מנוסים, ואנו כאן בשבילכם.

 

התליית רישיון - מה זה אומר?

 

בדיקת התליית רישיון נהיגה

ענייני הניקוד ודו"חות שונים הם דבר מורכב ועשוי להיות מבלבל בנוגע להשלכות האפשריות ועוד. אם ויש לכם שאלות בנוגע לנושא של התליית רישיון נהיגה, יש לפנות לגורמים הבאים:

 • משרד הרישוי: בטלפון 5678* או בסניפים
 • באתר הממשלתי, שם תוכלו להגיש "בקשה לקבלת תדפיס נקודות חובה לנהג"
 • מרכז פניות נהגים ארצי

 

השלכות התליית רישיון לנהג חדש

כפי שראינו, התליית רישיון נהיגה היא דבר מורכב העשוי לנבוע כתוצאה מגורמים שונים. משרד הרישוי ומשרד הבריאות מעורבים בכך, וכדאי להיזהר בעיקר אם אתם נהגים חדשים שקיבלו את רישיונם במהלך השנתיים האחרונות, כיוון שבמקרים אלו היחס יהיה מחמיר יותר בנושא עבירות תנועה.

 

משלוח בדואר ואי-ידיעה על התלייה

כאשר הודעה נשלחת אליכם בדואר, הדבר עשוי להוביל לסיבוכים עקב הזמן שלוקח להודעה להגיע, ושאלת הקבלה או אי הקבלה של המכתב בפועל. התליית רישיון נהיגה נכנסת לתוקף תוך 15 ימים ממועד משלוח ההודעה. מרגע כניסת ההתלייה לתוקף, אסור לנהוג עד למילוי הנדרש בהודעה. במקרה שלא קיבלתם הודעה, ואתם עדיין ממשיכים לנהוג, מדובר בעבירה על החוק, אך מצד שני זה לא חד-משמעי, וממחיש זאת פסק-דין בתביעת נהג נפגע נגד חברת ביטוח, בה החברה טענה שלמרות ההתלייה הוא נהג במשך שלוש שנים לפני האירוע המדובר. לאור ספק שעלה במשפט על היבט קבלת ההודעה בכתב, השופטת החליטה לחייב את חברת הביטוח לשלם.

 

התליית רישיון נהיגה – חשיבות הפנייה לעורך דין

התליית רישיון נהיגה היא עונש חמור הפוגע קשות באיכות חיי הנהגים. בשל עומס, תהליך ביטול התליית רישיון נהיגה עשוי להימשך חודשים ארוכים. עורך דין מנוסה יוכל לסייע לכם בתהליך, לענות לכם על שאלות ולהגיש אתכם לוועדת ערר. בדרך כלל, בנושאים חוקיים ובירוקרטיים אלו עולים הרבה מאוד סימני שאלה. בדרך כלל, בנושאים חוקיים ובירוקרטיים אלו עולים הרבה מאוד סימני שאלה. עורך הדין יכול לסייע בדברים הבאים:

 • תשובות מהירות ומדויקות: באמצעות עו"ד תעבורה מנוסה, תוכלו לקבל לכל אלה ועוד, מענה מהיר ומדויק. 
 • להבין מה פועל: פעמים רבות, אנשים לא מבינים מה פועל מול מערכות כמו בתי המשפט או משרד התחבורה ומה לא. אדם עשוי למשל לחשוב שטיעון מסוים שיש לו הוא טיעון מעולה, אשר ישים סוף לתסבוכת המשפטית שבה הוא נמצא. אך הוא עשוי לגלות, שטיעון זה כלל לא רלוונטי מבחינת בית המשפט. ניתן לומר, שעורך דין הוא החוליה שמחברת, בין הלקוח חסר הידע והניסיון לבין המציאות המעשית בשטח. 
 • שיפור מצבכם האישי: למרות שמצב של התליית רישיון נהיגה היא רק פסילת רישיון זמנית, ההשלכות של מצב כזה עשויות להיות גדולות. בוודאי עבור נהגים מקצועיים, אך גם עבור אנשים פרטיים, אשר משתמשים ברכבם בתדירות רבה. יש לכך אמנם תחליפים רבים, כגון תחבורה ציבורית, מוניות, אופניים וכמובן הליכה ברגל. אבל אלה לא פתרונות מתאימים לכל מטרה. בהתאם לכך, כדאי לחשוב על הפנייה לעורך דין, בהקשר הכולל של התועלת שתקבלו ממנה.  
 • טיפול בתמונה הרחבה: מדוע קיבלתם התליית רישיון? הרקע לכך עשוי להיות מורכב למדי, למשל במקרים של בעיה רפואית שהובילה לכך או נהיגה בהשפעת סמים או שכרות. למעשה, גם היבט הנקודות הוא בעצמו נושא מורכב יחסית. עורך דין שמתמחה בתעבורה, יוכל כמובן להיות הכתובת שלכם גם בנושאים כאלה, מבחינת ההיבט המשפטי.

 

כיצד בוחרים עורך דין במקרה של התליית רישיון נהיגה?

כדי לבחור עורך דין במצב של התליית רישיון נהיגה, סביר שתתחילו מסינון מהיר, לפי עורכי דין שזמינים באזורכם וכאלה שמתמחים בתעבורה. מעבר לכך, בכדי לבחור עורך דין איכותי, שגם מתאים עבורכם אישית, כדאי לבדוק את הנקודות הבאות: 

 • מומחיות וספציפיות: יש המון פרטים קטנים שצריך לדעת בנושאים שונים כדוגמת חקיקה, חדשות, שינויים ותוספות לגבי החוק, האופן בו הדברים מתנהלים בפועל בשטח, היכרות וניסיון עם מצבים יוצאי דופן ועוד. ההתמצאות בפרטים הקטנים האלה פעמים רבות עושה הבדל גדול בתוצאות!
 • ניסיון: כמה זמן עורך הדין נמצא בתחום? אם מדובר ביותר מעורך דין אחד במשרד, כמה זמן הם פועלים ביחד?
 • רקע: ידיעת הרקע של עורך הדין חשובה. רקע מיוחד כמו הרקע שלנו מאגף התנועה במשטרת ישראל עשוי להיות משמעותי מאוד ולשפר את הסיכויים שלכם בהשגת מבוקשכם.
 • מוניטין: עריכת דין הוא תחום שבו עובדים מול אנשים רבים. קהל הלקוחות המשתנה הזה, הוא מקור לחוות דעת וביקורות על משרדי עריכת דין. אם יש לכם היכרות קודמת עם אנשי המקצוע האלה או חוות דעת מאנשים שעליהם אתם סומכים, זהו המקור הטוב ביותר. מעבר לכך, ניתן להתרשם גם מאתרי עורכי הדין ומחיפוש חופשי של חוות דעת. כמובן, לגבי חוות דעת ממקורות שאינכם מכירים, כדאי לקחת אותן בעירבון מוגבל.

במקרה של התליית רישיון נהיגה, ובמקרים אחרים בהם נדרשת מעורבות של עורך דין, חשוב שתהיה התאמה אישית עבורכם. בסופו של דבר, תרצו למצוא עורך דין שגם תסתדרו איתו היטב ברמה האישית. סביר שתגבשו רשימה קצרה של עורכי דין שנראים לכם ותעשו מולם סבב טלפונים, לשם בירור פרטים בסיסיים, כגון זמינותם לטפל בעניינכם ועלויות השרות. כבר בשלב זה תוכלו להתרשם מהאינטראקציה הראשונית איתם וכמובן, גם בפגישה אישית ראשונה שתקיימו.

 

דחיית התליית רישיון נהיגה

באתר משרד התחבורה ניתן להגיש בקשת דחיית התליית רישיון נהיגה. אפשרות זו זמינה עבור נהגים שחויבו לבצע קורס נהיגה מונעת ולא סיימו אותו במהלך 6 חודשים מתאריך ההודעה על הזימון לקורס. הגשת בקשת דחיית ההתלייה מתבצעת באמצעות טופס בקשה דיגיטלי. יש להזדהות במערכת ההזדהות הלאומית לאחר רישום קצר וחד-פעמי.

לאחר מכן, יש לבחור סוג קורס ומדובר על אחד משניים. "קורס נהיגה נכונה בסיסי" מיועד למי שצברו 12 עד 22 נקודות. אגב, "קורס נהיגה נכונה" הוא המונח החדש יותר ל"קורס נהיגה מונעת". הסוג השני הוא "קורס נהיגה נכונה מתקדם" והוא מיועד למי שצברו 24 עד 34 נקודות. כעת בוחרים קורס ספציפי מרשימה שמוצגת באתר. לא ניתן לבחור שני קורסים נפרדים (הדבר דורש הגשת בקשת דחייה נפרדת). במידה והכל תקין בפנייתכם והיא התקבלה, תדעו על כך באמצעות אימייל שתקבלו, בו יצוין שמועד ההתליה נדחה בחצי שנה (יצוין גם המועד החדש). קחו בחשבון, שהדחייה תהיה חד פעמית. 

לעתים, דחיית התליית רישיון נהיגה מגיעה דווקא ביוזמת משרד התחבורה, בעקבות נסיבות מיוחדות מסוגים שונים. הדבר התרחש למשל ביולי 2021 בתקופת סגרי הקורונה, כאשר המשרד דחה את כל הודעות ההתליה שהוא שלח, עד סוף דצמבר 2021.

 

ביטול התליית רישיון נהיגה והגשת בקשה לביטול התליית רישיון נהיגה

בקשת ביטול התליית רישיון נהיגה שונה מבקשת דחייה של רישיון הנהיגה, והיא מהווה אתגר מורכב הרבה יותר. משרד הבריאות ומשרד התחבורה אמנם נמצאים בצד של האזרח, אך התליית הרישיון לא ניתנת סתם, ולכן גם ביטול של ההתלייה הוא תהליך מורכב. מדובר בתהליך אפשרי, אך הוא דורש טיפול להיעזר בעורך דין מקצועי ומנוסה.

פנו אלינו, אנו בעלי ניסיון עשיר בתחום, ובעלי עבר במסגרת שירות במשטרת ישראל. אנו נעזור לכם בכל מה שצריך ונעזור לכם להגיע למצב של ביטול התליית רישיון נהיגה בהנחה והדבר מוצדק.


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: