מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

התליית רישיון נהיגה – מה זה אומר?

21.04.2021

התליית רישיון היא המונח המתאר פסילה של רישיון נהיגה על כל המשמעויות המשתמעות מכך, הן מלשון החוק והן מההלכה שנקבעה בבית המשפט. התליית רישיון היא למעשה כלי של רשויות החוק והאכיפה שמשמש אותן על מנת לאכוף החלטות והנחיות של משרד הרישוי. חשוב להבהיר – התליית רישיון נהיגה מתייחסת לרוב לפסילת רישיון זמנית, עד שהנהג יקיים תנאי מסוים.

מתי תתבצע התליית רישיון?

התליית רישיון נהיגה היא אמנם "עונש" משמעותי, עם או בלי מרכאות, אבל לא בתי המשפט מחליטים עליה. קיימים שני גורמים עיקריים שמוסמכים לבצע התליית רישיון – משרד הרישוי ומשרד הבריאות. הן משרד הבריאות והן משרד הרישוי מבצעים התליית רישיון על מנת להוריד מהכביש נהג שמבחינתם אינו עומד בתנאים המאפשרים לנהוג באופן שאינו מסכן אותו ואת הסובבים אותו. כאשר נהג מקבל הודעה על התליית רישיון עומדים לרשותו שבעה ימים על מנת להפקיד את רישיונו.

התליית רישיון על ידי משרד הרישוי

בהקשר של התליית רישיון נהיגה מונעת הוא נושא שחשוב להכיר. התליית רישיון מבוצעת כחלק משיטת הנקודות שהנהיג לאחרונה משרד הרישוי כחלק מהמאבק בתאונות הדרכים, על מנת לצמצם את ממדי התופעה. כחלק משיטת הניקוד, נהג שצבר מספר נקודות מסוים מחויב לקחת חלק בקורס נהיגה מונעת. מכיוון שמשרד הרישוי אינו יכול לכפות על נהגים לגשת בפועל לקורס נהיגה מונעת, הוא מבצע התלייה לרישיון הנהיגה של אותו נהג. נהג שצבר בין 12-22 נקודות תעבורה מחויב על פי החוק לגשת לקורס, ואם לא יעשה כן רישיון הנהיגה שלו יותלה. התליית הרישיון למעשה מבטלת את רישיון הנהיגה עד לביצוע הקורס.

התליית רישיון המבוצעת על ידי משרד הבריאות למעשה מגיעה מהמכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד). התליית רישיון כזאת תבוצע מטעמים בריאותיים, כאשר קיימים מקרים רבים בהם יופנה הנהג למרב"ד על מנת שיבדוק את כשירותו לנהוג. כך לדוגמא במקרים חוזרים ונשנים של נהיגה תחת השפעת סמים או נהיגה בשכרות, או במקרים בהם רופא דיווח למשרד הבריאות כי קיימת בעיה רפואית הפוגעת בכושר הנהיגה של אותו נהג. במקרים אלו יופנה הנהג לבדיקות המתאימות על מנת לקבוע אם הוא כשיר לנהיגה. במידה ולא, הדבר עשוי כאמור להתבטא בהחלטה על התליית רישיון נהיגה.

התליית רישיון נהיגה – מה עושים?

במידה וקיבלנו הודעה על התליית רישיון בגין נקודות תעבורה, כדאי לבחון לעומק את התדפיס על מנת לבדוק שלא קיימות טעויות ברישום. כמובן, התליית רישיון נהיגה עשויה להיות בעקבות סיבות נוספות ולא רק נקודות, אך העיקרון לפעולה ראשונית הוא זהה – לבדוק את הפרטים, לשם זיהוי טעויות. במקרה ואכן חלה טעות יש לפנות למשרד הרישוי על מנת שיבטלו את ההתלייה. התליית רישיון פוגעת בחופש התנועה שלנו באופן חמור, ועל כן מומלץ מאוד להתייעץ ולהיעזר בשירותיו של עורך דין תעבורה מקצועי על מנת לעזור לנו להתמודד עם התהליך.

במקרה בו קיבלנו הודעה על התליית רישיון בגין בעיות בריאותיות, נאלץ לעבור את הבדיקות המתאימות. חשוב לזכור שייתכן נצטרף לעבור בדיקות אצל רופא מומחה, פסיכיאטר או פסיכולוג. אנשי מקצוע אלו יספקו חוות דעת שתקבע אם התליית הרישיון תבוטל או שמא רישיון הנהיגה ייפסל בגין חוסר כשירות לנהיגה. חוות הדעת היא מטעם המדינה ועבור מטרה ברורה של שמירה על בטחון הציבור. המדינה אמורה להיות גורם אובייקטיבי בהקשר זה. לכן לא כדאי למהר ולקחת התליית רישיון נהיגה במקרים כאלה באופן אישי ולהרגיש שנעשה לכם עוול. זו יכולה אכן להיות ההחלטה הטובה ביותר, גם עבורכם! מצד שני, במידה ולא, התליית רישיון היא דבר שלגביו תוכלו להתייעץ עם מומחה.

התליית רישיון - מה זה אומר?

פנייה לעורך דין

התליית רישיון היא עונש חמור, הפוגע קשות באיכות חייהם של הנהגים. תהליך ביטול ההתלייה עשוי להימשך חודשים ארוכים, בשל עומס על המשרדים האחראים על כך. מכיוון שכך, מומלץ מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין תעבורה מקצועי שמומחה לדינים הרלוונטיים, ויוכל לסייע לנו להתמודד עם התהליך, כולל הגשת ערר לוועדת ערר. עורך דין כזה, יוכל גם לספק בהקשר התליית רישיון פירוש לכל דבר שלא מובן לכם. בדרך כלל, בנושאים חוקיים ובירוקרטיים כאלה, לא חסרים סימני שאלה עבור הנהג הממוצע. כצד בוחרים עורך דין כזה? אלה כמה נקודות מפתח שכדאי לקחת בחשבון:

 • מומחה ולא כולבויניק – ראשית, על עורך הדין להיות בעל הבנה בתחום התעבורה. יותר מכך – זה אומר עורך דין אשר עוסק בכך בלבד או בעיקר. לא "כולבויניק", אשר "עושה הכל" ולא טוב מספיק בכלום. חשוב להבין, שבכל תחום התמחות משפטי, יש המון פרטים קטנים לדעת. פרטים על החקיקה, חדשות, שינויים ותוספות לגבי החוק, האופן בו הדברים מתנהלים בפועל בשטח, היכרות וניסיון עם מצבים יוצאי דופן ועוד. ההתמצאות בפרטים הקטנים האלה, פעמים רבות עושה את הבדל גדול בתוצאות!
 • ניסיון – כמה זמן אותו עורך דין נמצא בתחום? אם זה משרד של יותר מעורך דין אחד, כמה זמן הם פועלים ביחד?
 • רקע משמעותי נוסף – עשוי להיות לעורך הדין גם רקע מיוחד שתורם למומחיותו. למשל שרות באגף התנועה של משטרת ישראל בו נרכש ניסיון כבוחן תנועה (חוקר תאונות דרכים) או ניסיון רב בתביעות בנושא תעבורה, במסגרת שרות משטרתי.

משלוח בדואר ואי ידיעה על התלייה

כאשר הודעה על התליית רישיון נהיגה נשלחת לכם בדואר, הדבר עשוי לגרום לכמה סיבוכים. זאת, עקב הזמן שלוקח להודעה להגיע ושאלת הקבלה או אי הקבלה של המכתב בפועל. התליית רישיון נכנסת לתוקף, בתוך 15 ימים ממועד המשלוח שלה. מרגע כניסת התליית רישיון נהיגה לתוקף, בהחלט אסור לכם לנהוג! עד מתי? עד בכלל או עד שתמלאו את הדרישה שמציבים הרשויות, לשם החזרת הרשות לנהוג.

מצד שני, ייתכן מצב שבו מסיבה כזו או אחרת, אתם לא מודעים לכך שמכתב כזה נשלח אליכם. במצב כזה, מחד אתם מפרי חוק בכך שאתם ממשיכים לנהוג. מאידך, זה לא סוף פסוק. ממחיש זאת פסק דין בתביעה של נהג נפגע נגד חברת ביטוח, שבה החברה טענה שהוא נהג במשך שלוש שנים לפני האירוע המדובר, למרות התליית הרישיון. לאור ספק שעלה במשפט על היבט קבלת ההודעה על כך בכתב, השופטת החליטה לחייב את חברת הביטוח לשלם.

דחיית התליית רישיון נהיגה

באתר משרד התחבורה ניתן להגיש בקשת דחיית התליית רישיון נהיגה. אפשרות זו זמינה, עבור נהגים שחויבו לבצע קורס נהיגה נכונה בנסיבות של התליית רישיון נהיגה. מדובר בנהגים אשר לא סיימו קורס זה בחצי שנה מתאריך ההודעה על זימון לקורס ולא לאחר מכן.

ביטול התליית רישיון נהיגה

בשונה מכך, בקשה לביטול התליית רישיון נהיגה מהווה אתגר מורכב הרבה יותר. מבחינת התליית רישיון נהיגה משרד הבריאות וגם משרד התחבורה הם גורמים שאמנם נמצאים "בצד שלנו" האזרחים, אבל מדובר בנושא כבד משקל. התליית רישיון לא ניתנת סתם כך וגם ביטולה, בהתאם, איננו פשוט. למרות זאת, ביטול התליית רישיון נהיגה איננו בלתי אפשרי.

לסיכום: טיפול במקרים של התליית רישיון נהיגה, הוא דבר שמחייב הסתייעות במקצוענים מנוסים.

בדיקת התליית רישיון ועוד

בדיקת מצב הרישיון שלכם, זה לא רק דבר ששוטרים עושים כאשר הם עוצרים נהגים. גם לא רק דבר שנעשה עבורכם על ידי עורך דין במקרה של התליית רישיון. בדיקת התליית רישיון והיבטים נוספים של הרישיון, אפשרית באופן יזום ולפעמים די חשוב לבצע זאת. הסיבה לכך, היא שכל ענייני הניקוד ודו"חות שונים וכדומה, מסובכים כל אחד בפני עצמו וביחד, עשויים להיות מבלבלים למדי. לגבי ההשלכות ההדדיות שלהם ובכלל. מה מצבכם המדויק והעדכני? את התשובה לכך, ניתן להשיג בדרכים הבאות:

 • בשיחה אל משרד הרישוי – בטלפון 5678 *
 • בסניפי משרד הרישוי
 • בעמדות שרות עצמי
 • באתר הממשלתי il – שם תוכלו להגיש למשל "בקשה לקבלת תדפיס נקודות חובה לנהג"
 • במרכז פניות נהגים ארצי

התליית רישיון – השלכות לנהג חדש

כפי שראינו, התליית רישיון היא דבר מורכב, שעשוי להגיע מגורמים שונים. מבחינת התליית רישיון נהיגה משרד הרישוי בוחן את נהיגתכם. אבל בהקשר התליית רישיון נהיגה משרד הבריאות גם כן נמצא בתמונה. אם אתם מרגישים בעקבות זאת מעט פרנואידים, אז כדאי לכם להיזהר במיוחד אם אתם נהגים חדשים. מי שמוגדרים כ"נהג חדש", הם נהגים אשר רשיונם הוצא לפני פחות משנתיים. נהגים אלה, מקבלים יחס מחמיר במיוחד לגבי עברות תנועה.

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2022 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: