מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

התליית רישיון נהיגה: מה זה אומר וכיצד ניתן לדחות או להביא לביטולו?

21.04.2021

התליית רישיון נהיגה (מהמילה "תלוי") היא פסילת רישיון נהיגה זמנית המסתיימת כאשר הנהג עומד בתנאי מסוים. מדובר למעשה בכלי בו משתמשות רשויות החוק במטרה לאכוף את החלטות והנחיות משרד הרישוי. פסילה במקרה התלייה תסתיים כאשר הנהג יבצע את אמצעי התיקון שהטיל עליו משרד הרישוי, ולרוב מדובר בקורס נהיגה מונעת. במקרה של צורך בקורס, יישלח אל הנהג זימון, והשלמת הקורס מהווה תנאי לסיום ההתלייה. מומלץ לבחון את תדפיס הנקודות ולבדוק האם ישנה טעות ברישום. זכרו כי במידה וקיבלתם מכתב לפיו רישיונכם הותלה, עליכם לפנות בהקדם לייעוץ ע"י עורך דין תעבורה מנוסה.

 

מה צריך לעשות כדי למנוע התליית רישיון נהיגה?

התליית רישיון ע"י משרד הרישוי היא סנקציה לא פשוטה, ונהגים רבים מוצאים עצמם בסיטואציה זו במפתיע, לעיתים ללא כל ידיעה מוקדמת. עפ"י החוק, אם חלפו שישה חודשים מהיום בו קיבלתם דרישה ממשרד הרישוי ואינכם ביצעתם אותה, ניתן להתלות את רישיונכם. אם קיבלתם הודעת התלייה, חובתכם להפקיד את הרישיון שלכם תוך שבעה ימים מיום קבלת ההודעה, והוא יחודש רק לאחר שביצעתם את הנדרש. קראו היטב את ההודעה ודרישות הביצוע השונות. אם מדובר בקורס לנהיגה מונעת, אז אישור הרשמה לקורס יוכל לבטל את ההתלייה. אם מדובר באמצעי ענישה חמורים יותר כמו פסילה עקב צבירת נקודות בגין עבירות-תנועה, מומלץ לפנות לעורך דין תעבורה לשם קבלת ייעוץ מתאים. זכרו כי אסור לכם לנהוג בזמן ההתלייה.

 

התליית רישיון ע"י משרד הרישוי, וגם: כמה נקודות מחייבות ביצוע קורס בנהיגה מונעת?

התליית רישיון נהיגה היא אמנם עונש משמעותי, אבל היא אינה נגרמת עקב החלטת בית המשפט אלא בהחלטת משרד הרישוי ומשרד הבריאות. בהקשר של התליית רישיון קורס נהיגה מונעת הוא נושא חשוב והוא מתבצע כחלק משיטת הנקודות שהנהיג משרד הרישוי למטרת המאבק בתאונות הדרכים. עפ"י השיטה, החל מצבירת 12 נקודות ועד ל-22 נקודות ישנה חובה לקחת חלק בקורס נהיגה מונעת. אין אפשרות לכפות על נהגים לגשת בפועל לקורס ולכן משתמש בהתליית הרישיון שהיא למעשה פסילה זמנית עד לביצוע הקורס.

 

התליית רישיון נהיגה משרד הבריאות, וגם: ומה קורה אם יש לכם הוצאה לפועל?

בנושא התליית רישיון נהיגה משרד הבריאות מבצע זאת באמצעות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד). התלייה כזו תבוצע מטעמים בריאותיים, כאשר קיימים מקרים רבים בהם יופנה הנהג למרב"ד במטרה לאמוד את רמת כשירותו לנהיגה. כך לדוגמה, במקרים חוזרים ונשנים של נהיגה תחת השפעת סמים, נהיגה בשכרות, או במקרים בהם רופא דיווח למשרד הבריאות כי קיימת בעיה רפואית הפוגעת בכושר הנהיגה. במקרה שייקבע כי הנהג אינו כשיר, הדבר עשוי כאמור להתבטא בהחלטת בנוגע להתליית רישיון הנהיגה.

מטרת התליית הרישיון היא להוריד מהכביש נהג המסכן את עצמו ואת הסביבה. בהקשר למשרד הבריאות, התליית הרישיון מתבצעת עד לעמידה בתנאי או עד לבירור הסוגיה מול המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, שהוא גוף מטעמו. סנקציה זו מתבצעת כאשר המכון הרפואי מקבל מידע ממוסד כלשהוא (בית חולים, המוסד לביטוח לאומי או גורם רפואי אחר) על בעיה או מחלה רפואית העלולה לפגוע בכושר הנהיגה. במידה ויש לאדם הוצאה לפועל, חשוב לדעת כי החל מתאריך ה-10.02.2022 בוטלו הגבלות רישיונות נהיגה של חייבים בהוצאה לפועל. למידע נוסף בנושא, חפשו את הודעת רשות האכיפה והגבייה.

 

מה עושים במקרה התלייה ואיך מגישים בקשת ביטול התליית רישיון נהיגה?

במידה וקיבלתם הודעת התליית רישיון בגין נקודות תעבורה או עקב כל גורם אחר, כדאי לבצע בחינת התדפיס לעומק במטרה לבדוק שלא קיימות טעויות ברישום. במקרה של טעות אנא פנו למשרד הרישוי על-מנת להגיש בקשת ביטול התליית רישיון נהיגה. כיוון שההתלייה פוגעת בחופש התנועה שלכם באופן חמור, מומלץ להתייעץ עם עורך דין תעבורה מקצועי ומנוסה.

במקרה בו קיבלתם הודעת התלייה בגין בעיות בריאותיות, עליכם לעבור בדיקות מתאימות, וייתכן כי מדובר בבדיקות אצל רופא מומחה, פסיכיאטר או פסיכולוג. חוות-דעת זו תקבע אם התליית הרישיון תבוטל או שהרישיון ייפסל בגין חוסר כשירות. זכרו, חוות הדעת היא מטעם המדינה במטרה לשמור על בטחון הציבור ולכן אם באמת לא כשירים לנהיגה, זה יכול להיות גם למען ביטחונכם האישי. אם אתם חושבים שהחלטה זו אינה מוצדקת, תוכלו להיעזר בעורכי דין מנוסים, ואנו כאן בשבילכם.

 

התליית רישיון - מה זה אומר?

 

בדיקת התליית רישיון נהיגה

ענייני הניקוד ודו"חות שונים הם דבר מורכב ועשוי להיות מבלבל בנוגע להשלכות האפשריות ועוד. אם ויש לכם שאלות, יש לפנות לגורמים הבאים:

 • משרד הרישוי: בטלפון 5678* או בסניפים
 • באתר הממשלתי, שם תוכלו להגיש "בקשה לקבלת תדפיס נקודות חובה לנהג"
 • מרכז פניות נהגים ארצי

 

השלכות התליית רישיון לנהג חדש

כפי שראינו, התליית רישיון נהיגה היא דבר מורכב העשוי לנבוע כתוצאה מגורמים שונים. משרד הרישוי ומשרד הבריאות מעורבים בכך, וכדאי להיזהר בעיקר אם אתם נהגים חדשים שקיבלו את רישיונם במהלך השנתיים האחרונות, כיוון שבמקרים אלו היחס יהיה מחמיר יותר בנושא עבירות תנועה.

 

משלוח בדואר ואי-ידיעה על התלייה

כאשר הודעה נשלחת אליכם בדואר, הדבר עשוי להוביל לסיבוכים עקב הזמן שלוקח להודעה להגיע, ושאלת הקבלה או אי הקבלה של המכתב בפועל. התליית רישיון נהיגה נכנסת לתוקף תוך 15 ימים ממועד משלוח ההודעה. מרגע כניסת ההתלייה לתוקף, אסור לנהוג עד למילוי הנדרש בהודעה. במקרה שלא קיבלתם הודעה, ואתם עדיין ממשיכים לנהוג, מדובר בעבירה על החוק, אך מצד שני זה לא חד-משמעי, וממחיש זאת פסק-דין בתביעת נהג נפגע נגד חברת ביטוח, בה החברה טענה שלמרות ההתלייה הוא נהג במשך שלוש שנים לפני האירוע המדובר. לאור ספק שעלה במשפט על היבט קבלת ההודעה בכתב, השופטת החליטה לחייב את חברת הביטוח לשלם.

 

חשיבות הפנייה לעורך דין

התליית רישיון נהיגה היא עונש חמור, והוא פוגע קשות באיכות חיי הנהגים. בשל עומס, תהליך ביטול ההתלייה עשוי להימשך חודשים ארוכים. עורך דין מנוסה יוכל לסייע לכם בתהליך, לענות לכם על שאלות ולהגיש אתכם לוועדת ערר. בדרך כלל, בנושאים חוקיים ובירוקרטיים אלו עולים הרבה מאוד סימני שאלה.

כיצד בוחרים עורך דין?

 • מומחיות וספציפיות: יש המון פרטים קטנים שצריך לדעת בנושאים שונים כדוגמת חקיקה, חדשות, שינויים ותוספות לגבי החוק, האופן בו הדברים מתנהלים בפועל בשטח, היכרות וניסיון עם מצבים יוצאי דופן ועוד. ההתמצאות בפרטים הקטנים האלה פעמים רבות עושה הבדל גדול בתוצאות!
 • ניסיון: כמה זמן עורך הדין נמצא בתחום? אם מדובר ביותר מעורך דין אחד במשרד, כמה זמן הם פועלים ביחד?
 • רקע: ידיעת הרקע של עורך הדין חשובה. רקע מיוחד כמו הרקע שלנו מאגף התנועה במשטרת ישראל עשוי להיות משמעותי מאוד ולשפר את הסיכויים שלכם בהשגת מבוקשכם.

 

דחיית התליית רישיון נהיגה

באתר משרד התחבורה ניתן להגיש בקשת דחיית התליית רישיון נהיגה. אפשרות זו זמינה עבור נהגים שחויבו לבצע קורס נהיגה מונעת ולא סיימו אותו במהלך 6 חודשים מתאריך ההודעה על הזימון לקורס. הגשת בקשת דחיית ההתלייה מתבצעת באמצעות טופס בקשה דיגיטלי. יש להזדהות במערכת ההזדהות הלאומית לאחר רישום קצר וחד-פעמי.

 

ביטול התליית רישיון נהיגה

בקשת ביטול התליית רישיון נהיגה שונה מבקשת דחייה של רישיון הנהיגה, והיא מהווה אתגר מורכב הרבה יותר. משרד הבריאות ומשרד התחבורה אמנם נמצאים בצד של האזרח, אך התליית הרישיון לא ניתנת סתם, ולכן גם ביטול של ההתלייה הוא תהליך מורכב. מדובר בתהליך אפשרי, אך הוא דורש טיפול להיעזר בעורך דין מקצועי ומנוסה.

 

פנו אלינו, אנו בעלי ניסיון עשיר בתחום, ובעלי עבר במסגרת שירות במשטרת ישראל. אנו נעזור לכם בכל מה שצריך ונעזור לכם להגיע למצב של ביטול התליית רישיון נהיגה בהנחה והדבר מוצדק.


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2022 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: