מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

תאונת פגע וברח

30.03.2019

אחד מסוגי תאונות הדרכים הקשות ביותר, ודאי מבחינה ציבורית, היא תאונת פגע וברח. אפשר להבין מדוע. מדובר בתאונה המבטאת את הצד ההפוך ממה שאנו מצפים מטבעו של האדם, בריחה במקום הושטת עזרה. בשנים האחרונות, מסיבה כזו או אחרת, הפכה עבירת ההפקרה, זה שמה המשפטי, לעבירה נפוצה יותר ויותר ובהתאם הענישה עליה הוחמרה משמעותית. עונשי מאסר בפועל לתקופות ארוכות ועונשי פסילות בפועל לתקופות ארוכות, הם העונשים הנפוצים.

במקרה של תאונת דרכים, אנו מצפים מהנהג הפוגע, או מכל נהג המעורב בתאונה, גם אם איננו אשם בגרימתה, לעצור בצד, להושיט עזרה לנפגעים, להזמין כוחות הצלה למקום, לתת את פרטיו.

המורכבות של תאונות פגע וברח

מעבר לעניין המוסרי, קיים כמובן העניין המעשי. אם נהג פוגע בנהג אחר, או בהולך רגל ובמקום להתקשר למד"א, לפנות אותו לבית חולים או לטפל בו במקום, הוא בורח, אז בעצם הוא עלול לגרום להחמרת מצבו של הנפגע דבר שעלול להוביל במקרים רבים לפציעה אנושה ואפילו למוות.

יש לזכור תמיד בהקשר זה של עבירות ההפקרה, נקודה חשובה ביותר ומהותית, עבירת ההפקרה מנותקת לחלוטין מנושא האחריות לגרימת התאונה. נהג יכול להיות לא אחראי לגרימתה של התאונה, אך במידה והוא בורח מהזירה, יואשם בעבירת ההפקרה שהעונש עליה חמור משמעותית מהעונש שיושת על הנהג האשם בגרימתה. יכול להיות שהיית מעורב חס וחלילה בתאונה קטלנית בה נגרם מותו של הנהג המעורב ונמלטת מהזירה, למרות שעל פניו אינך אשם בהתרחשותה. לו היית נשאר בזירת התאונה, לא היה מוגש כנגדך כתב אישום כלל, אך הימלטותך מהזירה, תוביל הגשת כתב אישום בגין הפקרה, שהעונש הקבוע בחוק הינו שנות מאסר רבות.

הישארות בזירת התאונה, לא רק שהינה חובה מוסרית ראשונה במעלה, אלא שלעולם, תביא אותך למצב משפטי עדיף מאשר הימלטות מזירת התאונה. האמצעים החקירתיים והטכנולוגיים בהם עושה שימוש משטרת ישראל כיום, לרבות העובדה, כי המדינה מרושתת במצלמות, בין אם ברכבים, בין אם בכבישים ובין אם בטלפונים של עוברי אורח, ברובן המכריע של התאונות, תביא לתפיסתך בתוך זמן קצר.

עשית תאונה ונמלטת, צור קשר מיידי עם עורך דין תעבורה, אשר יעזור לך לצמצם את הנזקים המשפטיים מהר ככל האפשר. הוגש כתב אישום כנגדך בעבירת הפקרה? הנך חייב שעורך דין תעבורה מקצועי ומנוסה, כזה שמכיר את המערכת כל בוריה, ייצג אותך.

ענישה במקרים של תאונות פגע וברח

כפי שצוין לעיל, לתאונות פגע וברח עונש שנוטה להיות חמור ומשמעותי. הענישה מעוגנת בסעיף 64 לפקודת התעבורה, שם מבחין המחוקק בין שלושה סוגי עבירות הפקרה, אשר העונשים לצידן מהקל אל החמור, הינם 3 שנים, 7 שנים, או 14 שנים. קיימות עבירות מקבילות קלות יותר בתקנה 144 לתקנות התעבורה, של אי מסירת פרטים, הושטת עזרה,  הזזת רכב ודיווח למשטרה ולעיתים, ניתן לשכנע את רשויות התביעה, כי במקרה הנדון הן מתאימות יותר לעובדות המקרה.

כפי שנאמר לעיל, הרי שנוכח הענישה המחמירה והצפי למאסר בפועל מאחורי סורג ובריח, חשוב ביותר להתייעץ ולקבל ייצוג משפטי מעורך דין תעבורה, אשר יבחן את המקרה ונסיבותיו, את חומר הראיות בתיק ויוכל לגבש קו הגנה משפטי, אשר יביא אתכם לתוצאה הטובה ביותר האפשרית.

 

כמה הבהרות חשובות

 • הבנה שייתכנו נפגעים – ייתכן שפגעתם ברכב אחר וברור לכם מנסיבות המקרה, שלא סביר שמישהו נפגע מכך פיזית. למשל, פגיעת פח קלה, במהירות נמוכה. מבחינה משפטית, מצב כזה איננו תאונת פגע וברח.
 • המרחק קובע – ייתכן שפגעתם ולאחר מכן עצרתם בצד, אבל במרחק גדול ממקום התאונה. מצב כזה עשוי להיחשב כאחריות לתאונת פגע וברח.
 • גם עזיבה ברגל – ייתכן שהחנתם את הרכב לאחר התאונה בקרבת מקום, אבל עזבתם את המקום ברגל. גם זו עשויה להיות אחריות ל"פגע וברח".
 • גם אם אינכם הנהג הפוגע – הדבר עשוי להישמע מוזר, אבל מבחינת תאונת פגע וברח ברכב עשויים להיות נוסעים שיואשמו גם הם בעברה זו. אם כי מידת אחריותם לא תוגדר כזהה למידת אחריות הנהג, מסיבות מובנות.

 

תאונת פגע וברח – היפגעות ופיצויים

מה לגבי מקרה, שבו נפגעתם בתאונה מסוג זה? אם הנהג הפוגע כאמור ברח ממקום התאונה, לא יודעים מי הוא ולכן לא ניתן לתבוע פיצויים מחברת הביטוח שלו. מקרה כזה איננו סוף הסיפור מהיבט הפיצויים. ישנה קרן בשם "קרנית – הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים", אשר נועדה במיוחד לפיצוי נפגעי תאונות דרכים, במצבים בהם יש נזק גופני ואין חברת ביטוח שניתן לתבוע. הקרן ממומנת, אגב, דרך ביטוח החובה. כך שאתם הנהגים, בעצם מממנים אותה מזה שנים. עם זאת, לא מדובר בפיצוי פשוט להשגה, בדיוק מאחר שנסיבות התאונה (אשר יש להציג ולהוכיח) מורכבות מהרגיל.

אתם טוענים למשל שלא ידועה זהות הנהג הפוגע – האם תוכלו להמחיש ולהוכיח את המידה שבה נעשו ניסיונות לברר את זהותו? בהקשר זה, מצפים לראות שבוצעה מה שנקרא "שקידה סבירה" לבירור העניין. עוד היבט שעשוי להיות כרוך במורכבות לא קטנה, הוא הוכחת מידת הנזק שנגרם לכם. אם הנזק הגופני מהתאונה גדול במיוחד ומעוניינים בפיצוי הולם, רצוי לפנות לבית המשפט, לשם הגשת תביעת פיצויים. בכל הנקודות האלה ועוד, תוצאה מיטבית תושג בעזרת עורך דין אשר מתמחה בכך.

לסיכום – לפעול נכון

כסיכום מעשי כללי מאוד, מבחינת תגובה במקרי תאונה: אם נראה סביר שהיו נפגעים בתאונה, מצופה מהנהג הפוגע שיעצור ויפעל ככל יכולתו, לסייע, להזעיק עזרה ולשם דיווח על תאונת פגע וברח. מעבר לכך, כפי שוודאי הבנתם עד כאן, יש עוד לא מעט פרטים ברמה המשפטית. מבחינת פגע וברח נזק לרכב או היפגעות פיזית מתאונה כזו, גם כן עלולים להתרחש. אם זה פגע וברח ללא נפגעים אז מדברים על עברת "אי מסירת פרטים". בעקבות פגע וברח עונש עשוי להיות ברמות חומרה שונות – יש נסיבות מקלות להציג, שיקול דעת של בית המשפט ועוד. אם כך, התשובה לשאלה של תאונת פגע וברח מה עושים היא חד משמעית: מומלץ לפנות לעורך דין, אשר מתמחה בתעבורה.

 

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2022 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: