מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

תאונת פגע וברח: מה ההגדרה שלה? כיצד החוק מתייחס ומהי חומרת הענישה?

27.06.2022

אחד מסוגי תאונות הדרכים הקשות ביותר, ודאי מבחינה ציבורית היא תאונת פגע וברח. סוג זה של תאונה הוא בניגוד לציפיות הטבעיות שלנו מכך שהאדם יושיט יד לעזרת האדם הנפגע. בשנים האחרונות, מסיבה כזו או אחרת, הפכה "עבירת ההפקרה" (שם משפטי) לנפוצה יותר, ובהתאם לכך הענישה בגינה הוחמרה משמעותית. עונשי מאסר בפועל לתקופות ארוכות ועונשי פסילות בפועל לתקופות ארוכות הם העונשים הנפוצים. כאשר מתרחשת תאונת דרכים, הציפייה שלנו מהאדם הפוגע או מכל נהג אחר המעורב בתאונה, לעצור בצד, להושיט עזרה לנפגעים, להזמין כוחות הצלה למקום, לתת פרטים ובגדול לסייע ככל הניתן.

 

מורכבות תאונת פגע וברח

מלבד העניין המוסרי, קיים גם העניין המעשי. במידה ונהג פוגע בנהג אחר או בהולך רגל והוא בוחר לברוח במקום להתקשר למד"א, לפנות אותו לבית חולים או לטפל בו במקום, אזי ייתכן כי יוחמר מצבו של הנפגע עד כדי פציעה אנושה או מוות.

במקרה זה של עבירות ההפקרה, יש לזכור נקודה חשובה ביותר ומהותית, והיא שעבירה זו אינה קשורה לקיומה של אחריות בביצוע התאונה. הכוונה היא, כי נהג יכול להיות לא אחראי לגרימת התאונה, אך במידה והוא בורח מהזירה, הוא יואשם בעבירת ההפקרה עליה העונש חמור משמעותית ביחס לעונש שיושת על הנהג האשם בגרימתה. כך למשל, ייתכן כי הייתם מעורבים במסגרת תאונת דרכים קטלנית בה נגרם מותו של הנהג המעורב ונמלטתם מהזירה, וזאת למרות שאינכם אשמים בהתרחשותה. במצב זה, לו הייתם נשארים בזירת התאונה, לא היה מוגש נגדכם כתב אישום, אך הימלטותכם מהזירה תוביל להגשת כתב אישום נגדכם בגין הפקרה, שהעונש הקבוע בחוק הינו שנות מאסר רבות.

הישארות בזירת התאונה, מלבד היותה חובה מוסרית ראשונה במעלה, תסייע למצב המשפטי של הפוגע מאשר הימלטות מזירת התאונה. האמצעים החקירתיים והטכנולוגיים בהם עושה שימוש משטרת ישראל כיום תביא לתפיסתכם בתוך זמן קצר. זכרו כי המדינה מרושתת במצלמות, בין אם ברכבים, בין אם בכבישים ובין אם בטלפונים של עוברי אורח, ברובן המכריע של התאונות.

אם עשיתם תאונה ונמלטתם, אנא צרו קשר מיידי עם עורך דין תעבורה אשר יעזור לכם לצמצם נזקים המשפטיים מהר ככל האפשר. אם כבר הוגש נגדכם כתב אישום בגין הפקרה, דעו כי אתם חייבים לשכור את שירותיו של עורך דין תעבורה מקצועי ומנוסה שמכיר את המערכת.

 

ענישה במקרי תאונות פגע וברח

כפי שצוין לעיל, לתאונות פגע וברח עונש שנוטה להיות חמור ומשמעותי. הענישה מעוגנת במסגרת סעיף 64 לפקודת התעבורה, שם מבחין המחוקק בין שלושה סוגי עבירות הפקרה, אשר העונשים מוגדרים מהקל ביותר אל החמור ביותר, והם 3 שנות מאסר, 7 שנות מאסר או 14 שנות מאסר. קיימות עבירות מקבילות קלות יותר בתקנה 144 לתקנות התעבורה, והן עוסקות במקרים של אי מסירת פרטים, הושטת עזרה, הזזת רכב ודיווח למשטרה, ולעיתים אף ניתן לשכנע את רשויות התביעה כי במקרה הנדון הן מתאימות יותר לעובדות המקרה.

כפי שנאמר לעיל, הרי שנוכח הענישה המחמירה והצפי למאסר בפועל, חשוב ביותר להתייעץ ולקבל ייצוג משפטי מעורך דין תעבורה, אשר יבחן המקרה ונסיבותיו, חומר הראיות בתיק ויוכל לגבש קו הגנה משפטי, אשר יביא אתכם לתוצאה הטובה ביותר האפשרית.

הבהרות חשובות:

 • הבנה שייתכנו נפגעים: ייתכן שפגעתם ברכב אחר וברור לכם מנסיבות המקרה, כי זה לא סביר שמישהו נפגע מכך פיזית. לדוגמה, פגיעת פח קלה במהירות נמוכה. מבחינה משפטית, מצב כזה איננו תאונת פגע וברח.
 • המרחק קובע: ייתכן שפגעתם ולאחר מכן עצרתם בצד אבל במרחק גדול ממקום התאונה. מצב כזה עשוי להיחשב כאחריות לתאונת פגע וברח.
 • גם עזיבה ברגל: ייתכן שהחניתם את הרכב לאחר התאונה בקרבת מקום, אבל עזבתם את המקום ברגל. גם זו עשויה להיות אחריות לתאונת פגע וברח.
 • גם במידה ואינכם הנהג הפוגע: הדבר עשוי להישמע מוזר, אבל מבחינת תאונת פגע וברח ברכב עשויים להיות נוסעים שיואשמו גם הם בעבירה זו, אם כי מידת אחריותם תוגדר באופן שונה ביחס למידת אחריות הנהג.

 

תאונת פגע וברח: מה אם אתם בצד הנפגע? ומה לגבי פיצויים?

מה לגבי מקרה שבו נפגעתם בתאונת פגע וברח? במידה והנהג הפוגע ברח ממקום התאונה, זהותו לא ידועה, ולכן מורכב לתבוע פיצויים מחברת הביטוח שלו. יחד עם זאת, זה לא אומר שלא תקבלו פיצויים. ישנה קרן בשם "קרנית – הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים", אשר נועדה במיוחד לפיצוי נפגעי תאונות דרכים במצבים בהם קיים נזק גופני ואין חברת ביטוח אותה ניתן לתבוע. הקרן ממומנת באמצעות דרך ביטוח החובה שלכם כנהגים. יחד עם זאת, אין מדובר בפיצוי פשוט להשגה, בדיוק מאחר שנסיבות התאונה (אשר יש להציג ולהוכיח) מורכבות מהרגיל.

אם למשל אתם טוענים למשל שלא ידועה זהות הנהג הפוגע, האם תוכלו להמחיש ולהוכיח מידה לפיה נעשו ניסיונות לברר את זהותו? בהקשר זה, מצפים מכם לביצוע "שקידה סבירה" לבירור העניין. עוד היבט שעשוי להיות כרוך במורכבות לא קטנה, הוא הוכחת מידת הנזק שנגרם לכם. אם הנזק הגופני מהתאונה גדול במיוחד ואתם מעוניינים בפיצוי הולם, רצוי שתפנו לבית המשפט לשם הגשת תביעת פיצויים. בכל הנקודות האלה ועוד, תוצאה מיטבית תושג בעזרת עורך דין אשר מתמחה בכך.

תאונת פגע וברח: אתם חייבים עורך דין תעבורה מומחה ובעל ניסיון עשיר

חלק גדול מתפקידו של עורך דין תעבורה מומחה הוא ייצוג לקוחות המואשמים בעזיבת זירת התאונה. כך למשל, גם אם לא התכוונתם ופשוט נבהלתם, אתם עלולים למצוא עצמכם מואשמים בעזיבת זירת התאונה. נהגים רבים מקבלים מידע מוטעה או אינם מכירים את הדרישות על פי החוק לאחר שהיו מעורבים בתאונה. תאונת דרכים יכולה להיות חוויה מלחיצה המובילה לבלבול או לחוסר תקשורת בין הצדדים המעורבים בתאונה. החוק במדינת ישראל כמובן אוסר על נהג לעזוב זירת תאונת דרכים מבלי לבצע תחילה פרוטוקול מתאים. עבירות פגע וברח יכולות להתייחס למספר תרחישים שונים ולכן חייב לשכור עורך דין תעבורה מנוסה ובעל ניסיון שמכיר את המצב ויוכל לסייע לכם להתמודד במקרה בו אתם צפויים לרצות בגין תאונת פגע וברח עונש על פי חוק, שלעיתים רבות הוא עשוי להיות מספר שנות מאסר.

 

לסיכום: פעלו בצורה חכמה ונכונה

לסיכום, מבחינה מעשית, בהנחה והיו נפגעים בתאונה, מצופה מהנהג הפוגע לעצור ולפעול ככל יכולתו, לסייע, להזעיק עזרה ולדווח על קיומה של תאונת פגע וברח. מעבר לכך, כפי שוודאי הבנתם, ישנן סוגיות נוספות ברמה המשפטית. מבחינת פגע וברח נזק לרכב או היפגעות פיזית מתאונה כזו, גם כן עלולים להתרחש. אם זה פגע וברח ללא נפגעים אז מדברים על עברת "אי מסירת פרטים". בעקבות פגע וברח עונש עשוי להיות ברמות חומרה שונות עקב מגוון משתנים כמו נסיבות מקלות, שיקול דעת בית המשפט ועוד. אם כך, התשובה לשאלה תאונת פגע וברח מה עושים היא חד משמעית: צרו מיידית קשר עם עורך דין תאונות דרכים בפרט ועורך דין תעבורה בכלל.


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2023 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: