סירוב לבדיקת ינשוף

23.07.2020

בדיקת ינשוף

מאת : עו"ד אבי דוויק

מהי בדיקת ינשוף תחילה ?

לכל שוטר ישנה סמכות לדרוש מנהג רכב להיבדק בדיקת ינשוף. הינשוף הינו המכשיר המשטרתי באמצעותו נמדדת רמת האלכוהול בגופו של אדם. המכשיר בנוי מיחידה מרכזית, אליה מחובר צינור ארוך ובקצהו פיית נשיפה המוחלפת בין נשיפות.

בדרך כלל מבצעת המשטרה מחסומי שכרות בסופי שבוע ליד מקומות בילוי או צירים מרכזיים במטרה ללכוד נהגים אשר נוהגים בשכרות.  

נשאלות מספר שאלות בעניין זה, האם רשאי נהג לסרב לבדיקת שכרות?  האם זאת עבירה לסרב לבדיקת שכרות? והאם מומלץ לסרב לבדיקת שכרות?

ראשית יאמר ומיד, כי נהג רשאי בהחלט לסרב לבדיקת שכרות, בין אם מדובר בנשיפה, ודאי כאשר מדובר בבדיקת דם. לאף שוטר לא מוקנית הסמכות החוקית לבצע את בדיקת השכרות תוך הפעלת כוח ובניגוד לרצונו של הנהג.

אבל, דעו ! נהג המסרב לבצע בדיקת שכרות, רואה אותו החוק כאילו הוא נהג בשכרות. הרציונל לכך הוא ברור, שכן בהיעדר הסנקציה הזאת, כל נהג שהיה נדרש לבצע את הבדיקה היה מסרב. אז כאמור, סירבתם לבצע את בדיקת השכרות, רואים אתכם כאילו נהגתם בשכרות ואתם עלולים לאבד את רישיון נהיגתכם לתקופה שלא תפחת משנתיים.

אז, האם מומלץ לסרב או לא?

כעורך דין תעבורה ותיק ומנוסה, עצתי היא אחת, אל תסרבו לדרישת שוטר לבצע בדיקת שכרות. במרבית המקרים, קל יותר לעורך דין תעבורה לחלץ אתכם בנזק מינימאלי מתיקים בהם ניתנה נשיפה וקיימת תוצאה, מאשר בתיקים בהם סירבתם לבצע את בדיקת הנשיפה, הדם או השתן.

כמובן שלפי החוק, לא ניתן להאשים אתכם בנהיגה בשכרות מכוח סירוב לבדיקה בכל מקרה ומקרה, גם על איש המשטרה מוטלת חובה סטטוטורית ופסיקתית לדרוש את בדיקת הנשיפה, הדם, או השתן כדין, להסביר לכם את זכותכם לסרב ומה הסנקציה העונשית על כך, קיימת לעיתים מניעה בריאותית מנהג לבצע את הבדיקה והוא מצויד באסמכתאות רפואיות לכך, כל מקרה ומקרה עומד ונבחן בפני עצמו.

אנו, בדוויק ברנט משרד עורכי דין בעלי ותק של עשרות שנים בתחום דיני התעבורה, לרבות בשורות משטרת ישראל בתפקידי, תביעה, חקירות ובוחנות, טיפלנו וייצגנו בהצלחה בתיקי שכרות רבים אין ספור, נשמח לעמוד לשירותכם ולהיפגש במשרדנו.  

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:
כתובתנו
דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
077-4420820
או התקשרו לנייד אישי: 052-563-4178
שעות פעילות
א-ה: מהשעה 9:00-18:00
דואר אלקטרוני
dweck-brant@012.net.il
2020 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו: 077-4420820
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: