נקודות נהיגה

21.06.2020

נקודות נהיגה

ביצועה של עבירת תנועה קלה מסתיימת בדרך כלל בקבלת קנס כספי, כך שהנהג יכול לחזור לשגרת חייו מיד לאחר תשלום הקנס המהווה הודאה באשמה למעט מפח הנפש הכרוך בשלום של כמה מאות שקלים. ואולם, יש לזכור כי ברוב המקרים, נוסף על העונש כספי, הנהג יקבל גם נקודות בגין עבירת התנועה אותה ביצע.

למרות שהורגלנו מגיל צעיר כי קבלת נקודות היא חיובית ומעידה על התנהגות טובה, כשמדובר על קבלת נקודות נהיגה התמונה שונה לחלוטין – כיוון שאלו הן נקודות שליליות הנרשמות לכל נהג העובר על חוקי התנועה, בהתאם לסוג העבירה אותה ביצע והחלטת השוטר שרשם את הדו"ח.

במאמר הבא נסקור את שיטת הניקוד הנהוגה בארץ, ההשלכות של צבירת ניקוד גבוה וגם את הדרכים בהן ניתן למחוק את הנקודות ברישיון.

מהי שיטת הנקודות ברישיון?

שיטת הניקוד של עבירות התנועה משמשת את רשות הרישוי למעקב אחר נהגים שביצעו עבירות תנועה. המערכת עוקבת בעיקר אחר נהגים המבצעים עבירות תנועה, וצוברים לחובתם נקודות נהיגה. בשנת 2003 שיטת הנקודות שונתה והוחמרה, זאת על מנת להגביר את המודעות של הנהגים ולהרתיע אותם מלבצע עבירות תנועה.

השיטה מחלקת את עבירות התנועה לחמש דרגות חומרה, כשהדרגה הקלה מחייבת את הנהג ב – 2 נקודות והדרגה החמורה ביותר מחייבת ב – 10 נקודות.  

מהן ההשלכות של צבירת נקודות?

שיטת הניקוד בנויה בצורה כזאת, בה מופעלים אמצעי תיקון כנגד נהגים הצוברים נקודות. אמצעי התיקון הינם מגוונים וכוללים קורסים, מבחן עיוני, מבחן מעשי, פסילת רישיון נהיגה והפניה לבדיקות פסיכו-דיאגנוסטיות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

ניתן לסכם בקצרה את הסנקציות כך : 12 נקודות יביאו אתכם לקורס נהיגה מונעת בסיסי, 24 נקודות לקורס נהיגה מונעת מתקדם, 36 נקודות יגרמו לפסילת רישיון הנהיגה למשך 3 חודשים ובסיומם מבחן עיוני (אם כי כיום קיימת הוראת שעה המבטלת את המבחן בלבד),, 72 נקודות, או צבירה בפעם השניה של 36 נקודות בתוך 6 שנים ממועד ביצוע העבירה האחרונה בגינה נפסל הרישיון למשך 3 חודשים בפעם הראשונה, יביאו אתכם לסנקציות הקשות ביותר : 9 חודשי פילת רישיון נהיגה, מעבר בהצלחה של בדיקות במכון הרפואי לבטיחות בדרכים, מבחן עיוני (תיאוריה) ומבחן מעשי (טסט). נקודות מתיישנות אם לא צברתם יותר מ – 20 נקודות וחלפו שנתיים ללא עבירות נוספות ממועד ביצוע העבירה האחרונה. אם צברתם 22 נקודות ומעלה, תקופת ההתיישנות מתארכת ל – 4 שנים.

כיצד ניתן למחוק נקודות?

ההשלכות של צבירת נקודות הינן חמורות, כפי שפורט לעיל, ולכן הדרך הטובה ביותר להימנע מצבירתם היא פשוט לנהוג בצורה בטוחה ולהקפיד על חוקי התנועה.

היה וביצעתם עבירת תנועה וקיבלתם קנס עם נקודות, הדרך למחוק או לבטל את הנקודות היא בהגשת בקשה להישפט לבית המשפט לתעבורה, זאת ניתן לעשות תוך 90 ימים מיום קבלת הודעת תשלום הקנס. בבית המשפט, עורך דין תעבורה ותיק ומנוסה יכול להביא לזיכוי ואז כמובן שלא תחויבו בקנס ובנקודות, או שהוא יכול לפעול להמרת העבירה בעבירה אחרת ללא נקודות, כל זאת על סמך קושי ראייתי מבחינת אופן רישום נסיבות ביצוע העבירה על ידי שוטר התנועה.

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:
כתובתנו
דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
077-4420820
או התקשרו לנייד אישי: 052-563-4178
שעות פעילות
א-ה: מהשעה 9:00-18:00
דואר אלקטרוני
dweck-brant@012.net.il
2020 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו: 077-4420820
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: