מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

מכשירי אכיפה נפוצים לבדיקת מהירות

18.03.2021

אכיפת מגבלות מהירות

עבירות מהירות מופרזת הן מהעבירות הנפוצות ביותר בתחום התעבורה. רוב הנהגים בישראל יגיעו למצב בו הם חורגים בעת נסיעה מהמהירות המותרת באותו כביש. הדבר נובע מכך שקיימות מגבלות מהירות שונות בכבישים שונים, והרבה פעמים נהגים יטעו בהערכת המהירות של הרכב כתוצאה מאי תשומת לב. משטרת ישראל מייחסת חשיבות רבה לאכיפת מגבלות המהירות בכבישים, ומשקיעה בכך מאמצים ותקציבים גדולים במיוחד.

מכשירי אכיפה נפוצים לבדיקת מהירות

מכשירי אכיפה נפוצים

אכיפת מגבלות המהירות ועבירות מהירות מופרז נעשית באמצעות מכשירים טכנולוגיים שונים המודדים את מהירות הנסיעה של רכבים.

 • מכשיר הדבורה – דבורה הוא מכשיר המותקן בתוך ניידת המשטרה ונשלט בידי השוטר באותה ניידת. המכשיר עושה שימוש בגלי רדאר על מנת למדוד מהירות, בעת שהניידת בתנועה או נייחת. תכונות הופכות את הדבורה למסוכנת ביותר עבור נהגים, מכיוון שלא ניתן להבחין בה בעת פעולתה.מכיוון שהוא דורש הפעלה ידנית של שוטר, כאשר נהג נתפס חורג מהמהירות המותרת הוא יעצר באופן מיידי על ידי השוטר שתפעל את המכשיר. ניתן לזהות ניידת הנושאת את מכשיר הדבורה באמצעות האנטנות המותקנות עליה, שנראות כשני גלילים שחורים פחוסים.
 • ממל"ז – מכשיר הממל"ז (ראשי תיבות של מד מהירות לייזר), הוא מכשיר העושה שימוש בקרני לייזר אינפרא אדום הנשלחות לכיוון הרכב הנמדד. מהירות הרכב נמדדת באמצעות חישוב השוני בין הזמן שלוקח לקרן להגיע לרכב לזמן שלוקח לה לחזור מהרכב, בהינתן העובדה שמהירות הקרן קבועה. זהו המכשיר שאחראי לרוב הדוחות הניתנים במדינת ישראל על מהירות מופרזת. את המד ניתן לתפעל ידנית באמצעות שוטר וגם להניח אותו על חצובה קבועה.
 • מצלמה נייחת – מצלמות נייחות הן האמצעי הנפוץ השלישי לאכיפת מגבלות מהירות. מצלמות כאלה ממוקמות באופן סטטי וקבע ברחבי כבישי ישראל. ניתוח של הצילומים במצלמה יכול להביא לחישוב מדויק של מהירות הרכבים המצולמים.
 • וסקאר – מכשיר הוסקאר הוא למעשה שעון עצר המודד את הזמן שנדרש לרכב מסוים לעבור מרחק קבוע. הוסקאר מתופעל ידנית בידי שוטר הקובע את אמת המרחק במדידה. מכיוון שתפעול המכשיר דורש מיומנות וזמן תגובה מהיר של השוטר, לעיתים קרובות נופלות טעויות בעת השימוש בו. המכשיר יכול להיות מופעל בעת שניידת המשטרה בתנועה או במנוחה.
 • ממא"ל – ממא"ל (ראשי תיבות של מד מהירות אלקטרוני לרכב), הוא למעשה מצלמה שמצלמת את הרכב בעת שהוא חורג ממהירות הסף באותה דרך. התצלום מהמצלמה כולל את הרכב ואת נתיב הנסיעה, והשוטר המתפעל אותו מזין נתונים כמו מיקום, מהירות מותרת, פרטי השוטר ועוד. הממא"ל יכול להיות מותקן בתוך ניידת משטרה או על חצובה מחוץ לה.

בכל מקרה בו נעצר נהג על מהירות מופרזת, חשוב לזכור שניתן להטיל ספק ביעילותם של אותם מכשירים למדידת מהירות. משום כך, חשוב לפנות לעורך דין תעבורה המנוסה ובקיא בפרטי המכשירים ועבירות המהירות, על מנת שיספק את המענה הנכון והמדויק ביותר מבחינה משפטית.


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: