מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

מלווה לנהג חדש: מה שחשוב לדעת

20.12.2022

אז הגיע הרגע המיוחל, ועברתם את הטסט בהצלחה, ברכותנו. כעת אתם רשאים להתניע בעצמכם ולצאת לנסיעה. יחד עם זאת, חשוב לדעת כי ישנן הגבלות על נהג חדש, ויש להקפיד עליהן בהתאם לדרישות המפורטות בחוק. כאשר מדובר על נהג צעיר מגיל 24 ומעלה, חלה החובה בששת החודשים הראשונים לנהיגה עם מלווה. יש נהגים שיגידו שזה קצת מעיק, אבל זו החובה המוטלת ואין מנוס. הבשורה הטובה היא ששישה חודשים היא לא תקופה ארוכה, הוא חולפת במהרה, ואחריה תוכלו לנהוג ללא הגבלת מלווה לנהג חדש.

חוק מלווה לנהג חדש: מהו?

חוק מלווה לנהג חדש הינו קובע כי רישיון נהיגה יינתן לצעירים באופן הדרגתי. כך, שכאשר הצעיר עובר את הטסט הוא מקבל רישיון זמני למשך שישה חודשים. במהלך ששת החודשים הללו הוא אמנם מורשה לנהוג בעצמו, אך בתנאי שיש עימו מלווה. בשלושת החודשים הראשונים הנהג הצעיר והחדש יהיה חייב לנסוע עם מלווה הן ביום והן בלילה. ואילו לאחר שלושת החודשים האלו תחול עליו חובת הליווי רק בשעות הלילה, החל מהשעה 21:00 ועד 06:00 בבוקר. בכל דילמה או חריגה יש לפנות אל עורך דין תעבורה  לצורך בירור.

כמה זמן צריך מלווה לנהג חדש?

שואלים כמה זמן צריך מלווה לנהג חדש? כמה נקודות זה שלילה? לכל שאלה יש לקבל מענה מדוייק ורשמי. באופן כללי, כל נהג צעיר וחדש מחכה לרגע בו הוא יהיה משוחרר מהחובה המגבילה הזו, ויוכל לעלות לרכב, להתניע ולצאת לדרך ללא צורך במלווה. תקופת הליווי הינה שישה חודשים, ובה יש לצבור סך מסוים של שעות נהיגה. בחלוף מחצית השנה ממועד הטסט שלכם, אתם יכולים לנסוע בעצמכם וללא מלווה.

מי רשאי להיות מלווה לנהג חדש?

שאלה נוספת שנשאלת היא מי רשאי להיות מלווה לנהג חדש? החוק מתייחס לשאלה זו וקובע בצורה ברורה מי יכול למלא את תפקיד המלווה. המלווה יהיה לפחות בן 24 ובעל רישיון לרכב באותה דרגה לכל הפחות חמש שנים. לחילופין, יכול המלווה להיות לפחות בן 30, ובעל רישיון נהיגה לפחות 3 שנים. כמו כן, מורה נהיגה בעל ותק של לפחות 5 שנים בנהיגה יכול להיות מלווה, ללא התייחסות לגילו.

כמה שעות נהיגה יש לצבור בתקופת הליווי?

חשוב לציין כי בתקופת החובה של מלווה לנהג חדש צריך הנהג החדש והצעיר לצבור שעות נהיגה כדי שהוא אכן יהיה מורשה לנסוע בחלוף התקופה ללא ליווי. סך השעות המינימלי הוא 50 שעות, והן מתחלקות כך: 20 שעות בדרך עירונית, 15 שעות בדרכים בינעירוניות ו-15 שעות נהיגה בשעות הלילה. חשוב לדעת, כי בסיום תקופת הליווי יש לדווח כנדרש באמצעות טופס דיווח מקוון. בטופס זה יש למלא את הפרטים של הנהג החדש וכן את פרטי המלווה.

מה קורה אם לא הספקנו למלא את סך השעות?

במקרה בו נהג חדש לא צבר את סך השעות הרצוי, הוא יוכל לקבל היתר נהיגה לשישה חודשים נוספים, וזאת לצורך השלמת שעות הליווי הנדרשות. לצורך קבלת היתר נהיגה יש לפנות למשרד הרישוי בזימון תור מראש. עם סיום חובת הליווי ודיווח על השעות, תקבלו את רישיון הנהיגה הקבוע שלכם בדואר.

הנחיות נוספות לנהג חדש

מלבד החוק בנושא מלווה לנהג חדש, יש הנחיות נוספות שמחייבות כל נהג חדש. בין היתר עליו לתלות על הרכב שלט 'נהג חדש'. עליו להימנע מעבירות נהיגה חמורות כמו נהיגה בשכרות , וזאת כיוון שבסופו של דבר נהיגה היא מיומנות נרכשת, וככל שהנהג ינהג יותר ויצבור יותר שעות נהיגה, כך הוא יוכל לעשות את דרכו במיומנות, באחריות ובביטחון.


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: