מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

עורך דין תאונות דרכים – מה חשוב לדעת וכיצד בוחרים

24.03.2022

עורך דין תאונות דרכים

תאונות דרכים מובילות אותנו בבת-אחת לנסיבות יוצאות-דופן ולעיתים מחמירות. ככל שהנסיבות מורכבות יותר, וכיוון שתחום דיני התעבורה מורכב מאוד, עולה הצורך לשכור עורך דין תאונות דרכים מנוסה יותר המתמחה באופן ספציפי בנושא. בכתבה תמצאו הרבה מידע שימושי בנוגע למקרים בהם כדאי לשכור עו"ד, מקרים בהם מוגש כתב אישום ותקבלו מספר טיפים השווים זהב.

 

מדוע הכרחי לשכור עורך דין תאונות דרכים?

תחום דיני התעבורה נחשב למאתגר ומורכב מאוד בעולם המשפט. הדינים בהם עוסק עולם התעבורה כתובים בשפה משפטית גבוהה מאוד, ולכן שימוש בעורך דין תאונות דרכים הוא הכרחי, לרבות במקרה שמדובר בתאונה בנסיבות מחמירות. מומלץ תמיד לנסות ולברר בעצמכם מה אומרים דיני התעבורה הספציפיים למקרה שלכם, אך סביר להניח כי ההבנה שלכם לא תהיה שלמה עקב הצורך להכיר בתקדימים משפטיים, אשר עפ"י "עיקרון התקדים המחייב", חייבים השופטים לפסוק לפיהם בהנחה שמובאת להחלטתם סוגיה דומה. לכן, מומלץ לקחת עורך דין תעבורה המתמחה בתאונות דרכים.

 

מה מיוחד בתאונות דרכים?

במקרה תאונה יש לקחת בחשבון כדוגמת היבטים בריאותיים, נפשיים, תעסוקתיים, כספיים וכמובן גם משפטיים. בהקשרים אלו עשוי להידרש עו"ד תאונות דרכים, והמקרים יכולים לעסוק בין היתר בנזקי גוף, נפש ורכוש, אובדן כושר עבודה, ביטוחים ופיצויים. ראוי להבין כי הנושא מוסדר בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל”ה – 1975 (להלן: חוק הפיצויים”). מדובר בחוק המיישם את "עקרון העדר האשם", ובאמצעות כך מגדיל את מעגל הזכאים לפיצוי. כך למשל, הולך רגל, נהג או נוסע ברכב אשר היו מעורבים בתאונה זכאים לפיצוי בגין נזקיהם. עפ"י החוק, כל אדם שנגרם לו נזק עקב תאונה זכאי לפיצוי, גם אם הוא נחשב לאשם, ואפילו אם מדובר בתאונת דרכים עצמית. מצד שני, קיימת הגבלה על גובה הפיצוי. עו"ד תאונות דרכים ותיק ובעל ניסיון כמונו יוכל לסייע במקסום גובה הפיצוי.

 

אילו פרטים צריך לקחת במקרה של תאונה?

תאונת דרכים היא תרחיש אליו עלול להיקלע כל מי שנוהג ברכב. ברוב המקרים, הנזק היחיד שנגרם הוא נזק לרכוש. אם התרחשה תאונה, ודאו כי איש מנוסעי הרכב לא נפגע. במידה והכל תקין, פנו מיידית את הזירה על-מנת שלא להפריע לתנועת הרכבים. לאחר מכן, פגשו את הנהג או הנהגת האחרים המעורבים בתאונה והחליפו עמם פרטים. יש לדרוש את הפרטים הבאים:

 • שם הנהג או הנהגת וכתובתם
 • מספר תעודת הזהות
 • מספר פוליסת ביטוח הרכב
 • שם חברת הביטוח
 • מספר הרכב
 • תוקף ביטוח הרכב (במטרה לשלול אפשרות שהביטוח אינו בתוקף)
 • שם סוכן הביטוח
 • דגם הרכב וצבעו
 • מספר הטלפון של הנהג

חשוב שתזהו את הנהג או הנהגת האחרים באמצעות התצלום ברישיון הנהיגה, ולוודא כי הפרטים שמסר תואמים את הרישום ברישיון.

מה לעשות במקרה של תאונה עם נפגעים?

דבר ראשון, אל תזיזו את כלי הרכב המעורבים בתאונה על-מנת שלא לסכן את הפצועים. המקרים היחידים בהם ניתן להזיז את הפצוע הם במצב של סכנת-חיים ורצון לחלצו.  לאחר מכן, דווחו למשטרה באופן מיידי על התאונה, ציינו פרטים, ועל-פי הדיווח יוחלט האם להזעיק אמבולנס רגיל או ניידת טיפול נמרץ של מד"א. במידה ונפגעתם פיזית בתאונה, הקפידו לקבל העתק של דו"ח המשטרה על האירוע במטרה שתוכלו לקבל טיפול רפואי ראשוני בחדר במיון מבלי הצורך לשלם עבורו. דעו כי אישור זה חיוני גם להליך גביית הפיצויים בגין הנזקים שנגרמו לכם.

מקרים בהם מוגש כתב אישום

מערכת אכיפת החוק ומערכת המשפט נלחמות בחומרה בנהגים המואשמים בגרימת תאונות דרכים, לרבות כשמדובר על תאונות דרכים קטלניות. הבסיס להגדרת תאונה כקטלנית היא מותו של אדם אחד לפחות. במקרה כזה, הנהג הפוגע עומד בפני אפשרות למאסר של עד 12 שנה. העמדה לדין והגשת כתב אישום ע"י הפרקליטות מתבצעת באחד משני המקרים:

גרימת מוות ברשלנות

עבירה עפ"י סעיף 304 ל-"חוק העונשין":

"הגורם ברשלנות למותו של אדם, דינו – מאסר שלוש שנים".

סעיף 64 ל-"פקודת התעבורה":

"העובר עבירה לפי סעיף 304 לחוק העונשין, תשל"ז-1977, תוך שימוש ברכב, דינו – מאסר שלוש שנים ולא פחות משישה חודשים; אולם רשאי בית המשפט, אם ראה שהנסיבות מצדיקות זאת, שלא לפסוק מאסר מינימום כאמור מטעמים שיפרש בפסק הדין".

המתה בקלות דעת

עבירה לפי סעיף 301 ל-"חוק העונשין":

301ג. "הגורם למותו של אדם בקלות דעת, דינו – מאסר שתים עשרה שנים".

 

עו"ד תאונות דרכים: מענה למגוון מצבים רחב

להלן דוגמאות לנושאים בהם עו"ד תאונות דרכים יוכל לסייע:

 • מצבי תאונה: ייתכנו סיבוכים משפטיים, לרבות אם מדובר בתאונה הנחשבת לקטלנית ועוסקת בעבירות המהוות גרימת מוות ברשלנות והריגה.
 • פסילות והשבתה: ביטול פסילה מנהלית (פסילת רישיון במעמד קצין משטרה ובהחלטה שלו) וביטול השבתת רכבים מנהלית.
 • טיפול בנקודות: הפחתת נקודות וביטולן.
 • מענה למגוון עבירות: עבירות נהיגה ללא רישיון רכב או ביטוח, נהיגה בזמן פסילת רישיון, נהיגה בשכרות, נהיגה במהירות מופרזת, אי-ציות לתמרורים, עקיפות מסוכנות, קבלת פסילה מנהלית ועוד.

ובמבט כללי יותר, עורך דין תאונות דרכים מסייע באמצעות:

 • ייעוץ מקצועי: חשוב במיוחד לכל אורך התהליך (הרחבה בפסקה הבאה).
 • סיוע בניהול אינטראקציה מול גורמים רלוונטיים: "משרד הרישוי", "המכון הרפואי לבטיחות בדרכים", המשטרה וכמובן בתי המשפט.
 • הדרכה וליווי בהתנהלות נכונה מול הרשויות: במטרה שלא תטעו בשיקול הדעת מול הרשויות.
 • שיפור הסיטואציה והקלות: למשל, סיוע בצמצום עונשים שהוטלו עליכם.
 • ייצוג נאות בבית המשפט.

כל אלו הם כמובן שירותים שאנחנו מציעים ועושים זאת על הצד הטוב ביותר כבר מעל לשני עשורים.

 

תאונת דרכים עורך דין וחשיבות הייעוץ

שירות חשוב מאוד הניתן ע"י עורך דין תאונות דרכים הוא ייעוץ מקצועי. מדוע הדבר כה משמעותי?

 • הבהרת התמונה: היקלעות למצב תאונה עשויה להציף בבת-אחת שאלות רבות. הייעוץ המקצועי שאנו מספקים יבהיר את התמונה במהירות ובבהירות.
 • סיוע בקבלת החלטות: ייתכן כי תצטרכו לקבל החלטות חשובות ובפרקי זמן קצרים. קל יותר לקבל החלטות על-בסיס מידע מדויק, מפורט ואמין. הסיכוי לקבלת החלטות נכונות עולה עם הניסיון של עורך דין תאונות דרכים מומלץ.
 • ייעוץ: יבהיר למה לצפות מבחינת המשך ההליכים מול הרשויות, מהן האפשרויות העומדות בפניכם, פרקי הזמן האופייניים, העלויות הצפויות, הסבירות שתשיגו תוצאות מבוקשות בבית המשפט ועוד.
 • היבטים ספציפיים: עורך דין תאונות דרכים מומלץ שמתמחה בתחום יתמקד בעיקר, יכוון אתכם וירחיב את הבנתכם בנוגע לנסיבות הספציפיות. ייתכן שאתם מודאגים שלא לצורך אך ייתכן גם שיש נקודות חשובות שאינכם מודעים להן.

עורך דין תאונות דרכים מומלץ: כך תבחרו במתאים ביותר

כדי לבחור עורך דין תאונות דרכים מומלץ לשים לב לנקודות הבאות:

 • התמחות: הדבר הראשון שיש לוודא. התמחות בתחום התעבורה היא הבסיס.
 • שליטה בנושא ספציפי: עורך דין תאונת דרכים מומלץ שולט בנושא אחד או שניים באופן הטוב ביותר ויש לו נקודות חוזקה פנימיות בתחום. בנושא זה לא כדאי להתפשר.
 • מיקוד: במשרדי עורכי דין גדולים עוסקים לעתים במספר תחומי התמחות. משרד כמונו, המתמחה ומתמקד רק בתחבורה, שהיא תחום עם מגוון היבטים רחב, עשוי להיות המתאים ביותר במקרים אלו.
 • רקע וניסיון: היבט חשוב מאוד. כך למשל, שירות באגף התנועה במשטרת ישראל עשוי להיות משמעותי מאוד. רקע בתפקיד כמו בוחן תנועה (חוקר תאונות) או ניסיון בחקירות ובתביעות משפטיות במסגרת שירות במשטרה נחשבים למשמעותיים מאוד.

 

עורך דין תאונות דרכים מומלץ – טיפים נוספים לבחירה

מומלץ לבצע גם את הדברים הבאים:

 • חיפוש גיאוגרפי: מיקוד החיפוש הראשוני מבחינה גיאוגרפית, באזור שנוח להגיע אליו כיוון שאינכם יודעים בדיוק לכמה פגישות תצטרכו להגיע לאורך זמן.
 • בדיקת חוות דעת והמלצות: חוות דעת מאנשים שאתם מכירים באופן אישי עשויות להיות האמינות ביותר.
 • בדיקת הגורמים המטפלים: מי יטפל באופן שוטף בתיק שלכם? מי עומד בראש משרד עו"ד תאונות דרכים? מי הבכירים הנוספים במשרד? מהי רמת ההתמחות שלהם?
 • בדיקת היבטי תשלום: האם התשלום הוא לפי שעה או שכר טרחה כללי? כמה עולה פגישת ייעוץ ראשונית? חשוב לברר זאת מראש כיוון שמדובר בסכומים לא מבוטלים.
 • קיום פגישה והתרשמות אישית: פגשו עו"ד תאונות דרכים. תוכלו לנצל זאת לשם קבלת ייעוץ ראשוני.

 

טיפ שווה זהב

בוחן תנועה ותיק ומיומן יכול כבר מהדקות הראשונות להגעתו לזירה להבין כיצד התרחשה התאונה ומי מהנהגים נחשד בגרימתה. כאשר בוחן התנועה מבין זאת ומתגבש בליבו חשד, חובה עליו לחקור את הנהג בעדות תחת אזהרה ולהודיע לו כי זכותו לשמור על זכות השתיקה ולהתייעץ עם עורך דין תאונות דרכים לפני מתן העדות. זכרו, בוחן התנועה המשטרתי אינו חבר שלכם ולא בא לעזרתכם, אלא מדובר בחוקר משטרתי. ייתכן כי בתום-לב הוא יסבך אתכם באחריות לגרימת התאונה גם אם אינכם אשמים בה. יש לכם זכות מלאה להתייעץ עם עורך דין תאונות דרכים.

אז מהו כלל הזהב? אל תמסרו עדות לפני שביקשתם להתייעץ עם עורך דין תאונות דרכים מנוסה בתחום. גם אם בוחן התנועה לוחץ עליכם, עמדו על זכותכם למסירת עדות לאחר התייעצות עם עורך דין תאונות דרכים. במידת הצורך, טפלו בבריאותכם וגשו לבית החולים. זכרו, גביית עדות בזירת התאונה אינה הכרח מצד הבוחן, ומדובר באינטרס שלו לגבות עדות. אם הבוחן רוצה לחקור אתכם במקום, סרבו ובקשו להגיע בצורה מסודרת ביום שלמחרת לתחנת המשטרה. עשו זאת רק לאחר התייעצות עם עורך דין תאונות דרכים מומחה ומנוסה, זכותכם המלאה לעשות זאת וחובת בוחן התנועה להסכים לכך. זכות הייעוץ עם עורך דין תאונות דרכים הינה זכות בסיסית, ואם היא לא ניתנה לכם, ייתכן כי עדותכם תיפסל.

 

עורך דין תאונות דרכים מומלץ: חשיבות הבחירה המדויקת עבורך

בחירה חכמה של עורך דין תאונות דרכים מומלץ עשויה לעשות את ההבדל.  מכך, נגזרות המלצות מעשיות:

 1. השקיעו באיתור: כדאי להשקיע די זמן ומאמץ באיתור עו"ד תאונות דרכים המתאים ביותר ומצאו עורך דין מנוסה ומקצועי.
 2. השקיעו בבחירה: אל תבחרו בזול ביותר כיוון שגישה זו עלולה לעלות ביוקר. זכרו שלתוצאות תהליכים משפטיים עשויות להיות השלכות רבות, ביניהן כספיות, כך למשל במקרה בו אתם נהגים מקצועיים.

ידע וניסיון רב-שנים משתלבים אצלנו באופן שיוכל לסייע לכם באופן ניכר, אין סיבה לחשוש. פנו אלינו לייעוץ.


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: