מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

עורך דין תאונות דרכים – מה חשוב לדעת וכיצד בוחרים

24.03.2022

עורך דין תאונות דרכים

תאונות דרכים מהוות מצבים חריגים, אשר מטילים אתכם בבת אחת לנסיבות יוצאות דופן. לעתים חמורות. במידה ותזדקקו לעורך דין, יהיה חשוב לבחור למטרה זו עורך דין שמתמחה בכך. מה זה אומר בפועל? כיצד מאתרים ובוחרים עורך דין כזה? ובאילו אופנים הוא יכול לסייע?

מה מיוחד בתאונות דרכים?

לתאונות אלה, עשויים להיות היבטים רבים שתצטרכו לקחת בחשבון ולתת להם מענה – היבטים בריאותיים, נפשיים, תעסוקתיים, כספיים וגם משפטיים. עורך דין עשוי להידרש בהקשרים אלה, למשל לגבי נזקי גוף, נפש ורכוש, אובדן כושר עבודה, ביטוחים ופיצויים. השורה התחתונה היא, שזהו בהחלט תחום התמחות מיוחד בפני עצמו בעריכת דין. לכן, חיוני לבחור בעורך דין שמתמחה בדיני תעבורה ובאופן ספציפי, בתאונות דרכים.

במה הן שונות מתאונות דרכים קטלניות?

מזה שנים רבות, שיעור תאונות דרכים קטלניות בישראל הוא גבוה. מערכת אכיפת החוק, ומערכת המשפט, נלחמות בחומרה נגד נהגים המואשמים בכך, ובמיוחד נגד מי שמואשם בתאונת דרכים קטלנית. תאונת דרכים קטלנית נחשבת כזו אם נהרג בה אדם אחד לפחות. הנהג הפוגע עומד בפני עונש מאסר אפשרי, שיכול להגיע אפילו עד 12 שנה.

ובכן, תאונת דרכים קטלנית הינה תאונת דרכים, אשר כתוצאה ממנה נהרג אדם – הריגה בתאונת דרכים. כיום, העמדה לדין והגשת כתב אישום על ידי הפרקליטות בתיקי תאונות קטלניות, הינה באחת משתי עבירות:

הראשונה – גרימת מוות ברשלנות

עבירה לפי סעיף 304 לחוק העונשין:

304. הגורם ברשלנות למותו של אדם, דינו – מאסר שלוש שנים.

וסעיף 64 לפקודת התעבורה:

64. העובר עבירה לפי סעיף 304 לחוק העונשין, תשל"ז-1977, תוך שימוש ברכב, דינו – מאסר שלוש שנים ולא פחות משישה חודשים; אולם רשאי בית המשפט, אם ראה שהנסיבות מצדיקות זאת, שלא לפסוק מאסר מינימום כאמור מטעמים שיפרש בפסק הדין.

השניה – המתה בקלות דעת

עבירה לפי סעיף לחוק העונשין:

301ג. הגורם למותו של אדם בקלות דעת, דינו – מאסר שתים עשרה שנים.

עורך דין תאונת דרכים – מענה למגוון מצבים רחב

בכדי להמחיש עד כמה רחב הנושא של תאונות דרכים מבחינת עריכת דין, אלה כמה דוגמאות לנושאים ספציפיים, שלגביהם עורך דין בתחום זה יוכל לסייע לכם:

 • סיוע במצבי תאונה – סיוע לגבי סיבוכים משפטיים עקב תאונות דרכים. כולל המקרה המיוחד של תאונות דרכים קטלניות (שאז מדובר על עברות כגון גרימת מוות ברשלנות והריגה).
 • פסילות והשבתה – ביטול פסילות מנהלתיות וביטול השבתת רכבים מנהלית.
 • טיפול בנקודות – הפחתת ואף ביטול נקודות.
 • מענה למגוון עבירות – סיוע במקרי עבירות של נהיגה ללא רישיון נהיגה רישיון רכב או ביטוח, נהיגה בזמן פסילה, נהיגה בשכרות, נהיגה במהירות מופרזת, אי ציות לתמרורים, עקיפות מסוכנות, קבלת פסילה מנהלית ועוד. הרשימה כמובן ארוכה ואלה היו רק כמה דוגמאות בולטות.

במבט כללי, הוא יוכל

 • לספק ייעוץ – שירות חשוב במיוחד, בהתחלת הפרשה וגם בהמשכה. ראו הרחבה על כך, כאן בהמשך.
 • לסייע באינטראקציה מול גורמים שונים – כגון משרד הרישוי, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים, המשטרה וכמובן בתי המשפט.
 • לסייע לכם שלא להסתבך יותר – להדריך אתכם בהתנהלות נכונה בפרשה, כך שלא תעשו טעויות בשיקול הדעת מול הרשויות.
 • לשפר את מצבכם – למשל, לסייע בצמצום עונשים שהוטלו עליכם.
 • ייצוג – לייצג אתכם בבית המשפט.

תאונת דרכים עורך דין וחשיבות הייעוץ

שירות חשוב מאוד שעורך דין כזה מספק הוא ייעוץ מקצועי. הדבר משמעותי מאוד בהקשר תאונות דרכים. מדוע?

 • הבהרת התמונה – סביר שאינכם מתמחים בעריכת דין או בתאונות דרכים. כך שהיקלעות למצב של מעורבות בכך, עשויה להציב בבת אחת שאלות רבות. ייעוץ מקצועי, יוכל להבהיר את התמונה במידה ניכרת ובמהירות.
 • סיוע בהחלטות מהירות וחשובות – ייתכן שבעקבות המצב, תצטרכו לקבל החלטות חשובות, בפרקי זמן קצרים. קל יותר לקבל החלטות כאלה, על בסיס מידע מדויק, מפורט ואמין. הייעוץ יוכל להבהיר למשל למה לצפות מבחינת המשך ההליכים מול הרשויות. מהן האפשרויות שעומדות בפניכם, מהם פרקי הזמן האופייניים, העלויות, הסבירות שתשיגו תוצאות מבוקשות בבית המשפט ועוד.
 • היבטים שמיוחדים לכם – עורך דין שמתמחה בתחום זה, ידע להתמקד במהירות במה שחשוב לכם. במסגרת הייעוץ, הוא יכוון אתכם וירחיב את הבנתכם, לגבי מה שמשמעותי במיוחד לנסיבות האישיות שלכם. מחד, ייתכן שאתם מודאגים שלא לצורך, בגלל דבר מה שלא רלוונטי בכלל במצבכם. מאידך, ייתכן מאוד שיש נקודות חשובות שאינכם מודעים להן. ייתכן למשל, שמדובר בנהיגה בשכרות ואתם שייכים ל"אוכלוסייה מיוחדת" (זה המונח הרשמי), אשר נשפטת יותר בחומרה בהקשר זה. בקבוצה זו כלולים נהגים צעירים (עד לגיל 24) וכן מי שהם נהגי רכב מסחרי (שמשקלו מעל ל-3,500 ק"ג) ונהגי רכב ציבורי.

עורך דין תאונות דרכים – כך תבחרו את המתאים ביותר

בכדי לבחור את עורך הדין שמתאים לכם ביותר, כדאי לשים לב לנקודות הבאות:

 • התמחות – כאמור, הדבר הראשון שיש לוודא, הוא התמחות בתחום התעבורה. בבחירת עורך דין תאונת דרכים צריכה להיות נושא שהוא שולט בו באופן הטוב ביותר. לגבי היבט זה, בהחלט לא כדאי לכם להתפשר.
 • התמקדות – במשרדים גדולים של עריכת דין, עוסקים לעתים בכמה תחומי התמחות במקביל. למשרד שעוסק רק בתחבורה, עשוי להיות יתרון מבחינה זו.
 • רקע – רקע משמעותי בנושא זה, כגון שרות באגף התנועה של משטרת ישראל, עשוי להיות משמעותי מאוד. רקע בתפקיד כמו בוחן תנועה (חוקר תאונות דרכים) למשל, יהיה כמובן משמעותי מאוד. כך גם לגבי ניסיון בחקירות ובתביעות במסגרת שרות במשטרה.
 • ניסיון – מידת הניסיון שאותו עורך דין צבר בתחום התעבורה ובמיוחד בהקשר של תאונות דרכים. עורך דין צעיר ו"טרי", מוכשר ורב מוטיבציה ככל שיהיה, זה לא אותו דבר כמו מקצוען בעל שנות ניסיון רבות מאחוריו.

עורך דין תאונות דרכים מומלץ – טיפים נוספים לבחירה

עד כאן, הבאנו המלצות לגבי בחירת עורך דין, ספציפית בתחום התחבורה. מעבר לנקודות חשובות אלה, מומלץ לשים לב גם לטיפים הכלליים הבאים:

 • חיפוש עורכי דין – חיפוש ראשוני של עורכי דין מתאימים. סביר שתמקדו חיפוש זה קודם כל מבחינה גיאוגרפית, באזור שנוח לכם להגיע אליו. אינכם יודעים בדיוק לכמה פגישות תצטרכו להגיע לאורך זמן. כך שזו נקודה חשובה.
 • חוות דעת והמלצות – לחפש חוות דעת על עורכי הדין שאתם מתעניינים בפנייה אליהם. אם יש לכם חוות דעת כאלה מאנשים שאתם מכירים אישית, הן עשויות להיות האמינות ביותר.
 • מי יטפל בכם? – מי יבצע את הטיפול השוטף בתיק שלכם באותו משרד? מי שעומד בראשו? בכיר אחר במשרד? אולי עורך דין מתמחה או זוטר?
 • היבטי תשלום – האם התשלום לעורך הדין יהיה לפי שעה? לפי שכר טרחה כללי? כמה הוא דורש עבור פגישת ייעוץ ראשונית? מאחר שמדובר בסכומים לא מבוטלים, חשוב לברר מראש נקודות אלה ולשקול אותן היטב.
 • פגישה והתרשמות אישית – לבסוף, תמקדו את רשימת האפשרויות ואז תוכלו לגשת לפגישה או שתיים עם עורכי דין מתאימים. תוכלו לנצל זאת לשם קבלת ייעוץ ראשוני. כך תשיגו התרשמות אישית וישירה מעורך הדין. אגב, התרשמות מסוימת מסוג זה, ניתן לקבל אפילו מאתר עורך הדין ומהאינטראקציה הראשונית איתו, לשם תיאום פגישה.

מהו כלל הזהב במקרה של תאונה כזו?

בוחן תנועה ותיק ומיומן, יכול כבר מהדקות הראשונות להגעתו לזירה, כבר להבין כיצד התרחשה התאונה ומי מהנהגים, הוא החשוד בגרימתה. כאשר, הוא מבין זאת ומתגבש בליבו חשד כנגד נהג זה או אחר, חובה עליו לחקור את אותו נהג בעדות תחת אזהרה, כלומר להזהיר אותו כי הוא עומד לחקור אותו בחשד לגרימת תאונת הדרכים בנסיבות כאלו וכאלו ולהודיע לו כי זכותו לשמור על זכות השתיקה וכן להתייעץ עם עורך דין לפני שהוא מוסר עדות.

זכרו, בוחן התנועה המשטרתי אינו חבר שלכם הבא לחלץ אתכם מצרה, הוא חוקר משטרתי לכל דבר ועניין, אשר עלול לסבך אתכם גם אם לעיתים בתום לב,  באחריות לגרימת תאונת דרכים, אפילו אינכם אשמים בה, להודיע לכם על זכותם להתייעץ עם עורך דין תוך שהוא מציין זאת בעדות, אך בד בבד לומר לכם בעל פה, כי הוא לא רואה בעיה ואולי כדאי כבר לסיים עם זה ולהמשיך הלאה.

זכרו כלל זהב, אל תמסרו עדות, לפני שביקשתם שהות להתייעץ עם עורך דין תעבורה המנוסה בתחום זה של חקר תאונות הדרכים. גם אם בוחן התנועה 'יעמוד לכם על הראש' אל תשכחו לעמוד על זכותכם למסור עדות רק לאחר שהתייעצתם עם עורך דין תעבורה. ראשית, טפלו בבריאותכם, גשו לבית החולים במידה ונפגעתם חס וחלילה, או שאינכם חשים בטוב וזכרו, גביית עדות בזירת התאונה אינה הכרח מצד הבוחן, הוא פשוט רוצה לסיים כמה שיותר דברים בזירה, על מנת שלא יצטרך לטרטר את עצמו בהמשך. אם הבוחן רוצה לחקור אתכם במקום סרבו ובקשו להגיע בצורה מסודרת ביום שלמחרת לתחנת המשטרה ולאחר שהתייעצתם עם עורך דין תעבורה. זאת זכותכם המלאה לעשות זאת וזו חובתו של בוחן התנועה להסכים לכך. אדם שנגבתה עדותו תחת אזהרה מבלי שהתאפשרה לו זכות הייעוץ, ניתן לפסול את עדותו, בבית המשפט.

חשיבות הבחירה הנכונה

בחירה חכמה של עורך דין תאונות דרכים מומלץ, עשויה להתבטא בהבדל גדול במצבכם. בעקבות תאונת דרכים עורך דין עשוי למנף את ניסיונו העשיר, בכדי למצוא את הגישות שיקלו עליכם משפטית ככל הניתן. ידע וניסיון רב שנים, משתלבים אצל מקצוען איכותי בתחום זה, באופן שיכול לשנות את התמונה מאוד ואפילו באופן דרמטי. מכך, נגזרות שתי מסקנות והמלצות מעשיות:

 1. להשקיע באיתור – כדאי להשקיע די זמן ומאמץ, באיתור עורך דין תאונות דרכים שהוא המתאים לכם ביותר. זה לא חייב להיות עורך הדין היקר או היוקרתי ביותר בתחום התחבורה, אבל הוא חייב להיות מנוסה ומקצועי.
 2. לא "להתקמצן" – משתלם שלא לבחור בזול ביותר או להיות מושפעים יותר מדי מהיבט העלות. כידוע, גישה כזו בסופו של דבר תעלה לכם ביוקר. מה גם, שלתוצאות תהליכים משפטיים שונים בהקשר תאונות דרכים, עשויות להיות עבורכם השלכות כספיות. אם רישיונכם למשל נשלל ואתם נהגים מקצועיים, זו פגיעה משמעותית ביכולת להתפרנס.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2022 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: