מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

תאונת דרכים קטלנית: המידע שחשוב שתכירו

18.10.2022

תאונת דרכים קטלנית

 

תאונות דרכים מתרחשות מדי יום ובעוד רובן מסתיימות ב-"החלפת פרטים" בין הנהגים ובהתחשבנות בין חברות הביטוח, ישנן תאונות דרכים חמורות בהרבה. החמורה ביותר שבהן היא תאונת דרכים קטלנית, בעקבותיה נגרם אובדן של חיים בו יש הרוג אחד או יותר. כאשר אדם מואשם בגרימת מוות עקב תאונת דרכים, הדבר עשוי להשפיע על חייו באופן קיצוני עד כדי שלילת חירותו עם תקופות מאסר. מעורבים במקרה של תאונת דרכים קטלנית? עליכם לפנות בהקדם אל עורך דין שמתמחה בנושא ומייד תבינו כיצד הוא יוכל לעזור לכם להתמודד עם ההשלכות המשטיות האפשריות.

תאונת דרכים קטלנית: ההגדרה על פי החוק

עצם הנהיגה על כלי רכב חושפת כל אחד ואחת מאיתנו למעורבות בתאונה כלשהי. התאונות החמורות יותר נחלקות לתאונות קשות ותאונות קטלניות. תאונות דרכים קשות הן תאונות שבעקבותיהן נגרם נזק חמור מאוד, לעיתים אף כזה שהוא בלתי הפיך (למשל, נכות, טראומה נפשית וכדומה). תאונת דרכים קטלנית לעומת זאת, כוללת תוצאה טראגית חמורה יותר והיא מותם של אדם אחד או יותר. הנתונים מראים כי קיימת מגמה הולכת וגוברת של תאונות דרכים קטלניות בישראל, ורק בשנת 2021 נהרגו יותר מ- 300 בני אדם בתאונות אלו. מתוך ניסיונות להוריד את כמות התאונות, הענישה למי שמעורב בתאונה קטלנית מאוד חמורה ויכולה להתבטא במאסר ארוך ביותר הנקבע כתלות בנסיבות כמו למשל ביצוע התאונה תוך נהיגה בשלילה. כמו כן, באופן כללי, חשוב לדעת כמה נקודות זה שלילה.

ישנן סיבות רבות היכולות להוות סיבה לביצוע תאונת דרכים קטלנית, ביניהן נהיגה בשכרות, נהיגה תחת השפעת סמים, חוסר ריכוז ועוד, ולכן חשוב להגיע לנהיגה כאשר אתם מרוכזים ואינכם פועלים תחת השפעה כלשהי.

תאונת דרכים קטלנית: מהי הענישה על המעורבות בה?

למרות הדעה הרווחת, תאונת דרכים קטלנית אינה נגרמת בהכרח מעבירות חמורות של הנהגים המעורבים בהן. פעמים רבות מדובר באנשים מן השורה, חלקם אף נהגים ללא עבר תעבורתי כלשהו, שפשוט ביצעו טעות ולמעשה התרשלו בנהיגתם, מה שגרם בסופו של דבר לתוצאות הקטלניות של התאונה. עפ"י החוק, במקרה של תאונת דרכים קטלנית על רקע רשלני, האישום יהיה בגין "גרימת מוות ברשלנות", כאשר בסמכותו של בית המשפט להורות על תקופת מאסר של בין 6 חודשים לבין 3 שנים בפועל, יחד עם שלילת רישיון ארוכת טווח.

כאשר רף הרשלנות המיוחס לנהג הינו גבוה יותר, כזה של פזיזות, סעיף האישום העלול להיות מיוחס לנהג, הינו כזה של המתה בקלות דעת, שעונש המאסר בגינו יכול להגיע עד 12 שנות מאסר.

תאונות קטלניות הנגרמות כתוצאה משימוש בטלפון סלולרי, נהיגה במהירות מופרזת, עקיפות מסוכנות בניגוד לדין, נהיגה תחת השפעת אלכוהול ו/או סמים וכיו"ב, כל אלו, עלולות לגרור אישום בעבירה של המתה בקלות דעת.

לאחר התרחשות תאונת דרכים קטלנית, קצין משטרה חייב לפסול את רישיון הנהיגה של הנהג במסגרת פסילה מנהלית לתקופה של 90 יום.

 

תאונות קטלניות בישראל: סדר הדברים מהתאונה ועד למשפט

לאחר התרחשותה של תאונת דרכים קטלנית, מתנהל הליך קבוע שמטרתו לחקור את נסיבות התרחשותה ולהגיע למסקנה, מי מהמעורבים בתאונה אחראי להתרחשותה. לזירת התאונה הקטלנית מגיע בד"כ צוות של בוחני תנועה לרבות קצין בוחנים. הנהג שנחשד בגרימת התאונה, מבודד, עובר תשאול ראשוני ולאחריו חקירה תחת אזהרה. במידה ויש הכרח לפנותו לבית החולים, עשויה החקירה להתנהל גם בבית החולים. בידי המשטרה, באמצעות קצין משטרה מדרגת מפקח ומעלה, הסמכות לשלול מנהלית את רישיונו של הנהג הפוגע לתקופה של עד 90 ימים. בסמכות המשטרה גם לבדוק את רמת האלכוהול של הנהג הפוגע, כך גם לגבי הימצאות סמים (באמצעות בדיקות דם).

בסיום החקירה וסיכום התיק, יעביר הבוחן המשטרתי את תיק החקירה לקצין הבוחנים המחוזי, אשר יחווה את דעתו ויעביר את תיק החקירה לפרקליטות המחוז במטרה שתתקבל החלטה האם להעמיד את הנהג הפוגע למשפט ובאילו סעיפי אישום אם לאו. במידה והוחלט על גניזתו של התיק, תפורט עילת הגניזה ותועבר הודעה על כך לנהג החשוד.

בכל אופן, במקרה של תאונת דרכים קטלנית, יש לבצע את השימוע עד שלושה ימים מיום התרחשות התאונה. כמו כן, הנהג עשוי להיות חשוף לעונשים נוספים ממשטרת ישראל ומבית משפט לתעבורה, ביניהם:

 • שלילת רישיון הנהיגה (לפרק זמן ממושך או לצמיתות)
 • מאסר על תנאי
 • מאסר בפועל

עורך דין תאונות דרכים קטלניות: מדוע חשוב לפנות אליו?

חובה לפנות לעורך דין תעבורה המתמחה בייצוג במקרי תאונת דרכים קטלנית מהר ככל האפשר, רצוי עוד בזירת התאונה. זכותו  על פי דין, של נהג חשוד, להתייעץ עם עורך דין בטרם ייחקר. לזכות ההתייעצות עם עורך דין מומחה בדיני תעבורה בכלל ובתאונות קטלניות בפרט, קיימת חשיבות עצומה והדבר יכול להטות את הכף מצד לצד.

עורך דין המומחה בתיקים אלו, ישב עם הנהג החשוד בטרם ימסור את גרסתו, ינסה להבין ממנו את השתלשלות האירועים עד להתרחשות אותה תאונת דרכים קטלנית, יסביר לו את זכויותיו על פי דין, יתכן וקיימות עובדות מהותיות אשר חשוב כי ימסרו לבוחן התנועה בעת החקירה, על מנת שיוכלו לסייע לנהג בהוכחת חפותו.

במידה ומוגש כתב אישום, עורך הדין ינסה להוכיח כי לא היו אלו בהכרח התנהגותו או מעשיו של הנהג שגרמו לתאונה הקטלנית (למשל, השפעת תנאי כביש, מזג אוויר קשה וכדומה). כמו כן, ינסה עורך הדין להשפיע על השופט בהפחתת הענישה שלא למקסימום, והוא יעשה זאת באמצעות טיעונים שונים של עבר תעבורתי נקי, מצב נפשי של הנהג הפוגע או בעיות רפואיות. עורך הדין גם יוכל להגיע להסדר טיעון מול בית המשפט ולהפחית את סעיפי האישום, ועורך דין מנוסה אף יוכל לבקש מראש לשנות את סעיף האישום מהריגה לגרימת מוות ברשלנות, וזאת מידה ומדובר בנהג נורמטיבי שבעצמו נפצע קשה פיזית או נפשית עקב התאונה, או שההרוג הינו קרוב משפחתו.

משרד עורכי דין תעבורה דוויק ברנט ושות': אנחנו יכולים לעזור לכם

בשורה התחתונה, במקרה של תאונת דרכים קטלנית בה אתם מעורבים, בניית האסטרטגיה המתאימה ביותר ע"י עורך הדין שלכם תביא לתוצאות הטובות ביותר מבחינתכם, ביטול האישומים, הפחתה במידת חומרת סעיפי האישום ו/או קיצור משך שלילת הרישיון שלכם, בהתאם לנסיבות המקרה. אצלנו במשרד עורך דין תעבורה דוויק ברנט ושות', אנו מתמחים בתיקי תעבורה קשים ומורכבים ומחזיקים בניסיון רב שנים בייצוג מעורבים במקרי תאונת דרכים קטלנית. הניסיון הרב שלנו בשילוב ההיכרות שלנו עם שיטות העבודה של משטרת ישראל ומערכת המשפט בישראל, מאפשרים לנו להשיג את התוצאות הטובות ביותר עבור הלקוחות שלנו. מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעמוד לשירותכם.


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: