מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

פגע וברח עונש על פי חוק

28.05.2020

תאונת פגע וברח היא תאונה בה האדם הפוגע עוזב את מקום התאונה במתכוון או שלא מבלי למסור את פרטיו או להגיש סיוע לפצועים. גם אם הנהג הבורח אינו אשם בתאונה אלא רק מעורב בה אסור לו להיעלם מבלי להגיש עזרה. תרחישים אפשריים של תאונות מסוג זה יכולים להיות במקרים של נהג שפגע ברכב אחר, או  שפגע ברכב חונה ואז עוזב את המקום. במאמר הבא נתייחס להשלכות הנובעות מהעבירה החמורה הזו, ולביטוי המעשי שלה: אז מה העונש הצפוי בגין תאונת פגע וברח?

במקרים רבים של תאונות פגע וברח, הנהג הפוגע נוטש את המקום בעקבות הלם או פאניקה, ללא מחשבה תחילה על ניסיון לברוח מהמצב. על קורבן התאונה לא לסרב לטיפול רפואי. הוכחת קשר ברור בין התאונה לבין הפציעה הכרחית הן לבריאות והן לתביעה.

אם הקורבן ראה את הנהג, עליו לנסות לתאר אותו כמה שיותר מהר. במידה והיו עדים לתאונה גם, עליהם לתת את הפרטים שלהם ולתת עדות.

גם אם המקרה נראה קל, בעקבות פגע וברח עונש עשוי להינתן ואף עונש כבד!

פגע וברח עונש

החוק בישראל

בישראל פגיעה ברכוש בלבד כמו מכונית חונה או נכס אינה נחשבת לתאונת פגע וברח. העבירה בישראל בשונה ממדינות מערביות אחרות מתייחסת לחובה לבדוק האם יש נפגעים והאם היה ניתן לעזור להם בלבד.

מהו נחשב במקרה של פגע וברח עונש סביר? על פי החוק העונש בתאונת פגע וברח הוא בין 9-7 שנות מאסר בפועל. בשנים האחרונות אנחנו רואים הקלה בחומרת הענישה, והעונשים מגיעים למספר חודשים בודדים עד שנתיים מאסר בפועל. כמובן שזה תלוי בחומרת התאונה, התנהגות הפוגע ומצבם של הנפגעים. בכל מקרה, ברור כי מדובר בעונש שעלול להיות כבד למדי. 

כתב אישום תאונה קטלנית

עבור פרשת פגע וברח עונש שבית המשפט יכול לפסוק לא יעזור, אם אין את מי לשפוט או שהפוגע מחוץ להישג ידם של השלטונות.

בשנת 2011 התרחשה פרשת לי זיתוני. בחורה ישראלית צעירה שנדרסה למוות על ידי אלמונים שברחו והשאירו אותה להתבוסס בדמה עד למותה. התאונה התרחשה סמוך לרחוב פנקס בתל אביב, כשמיכל הייתה בדרך לעבודה. לאחר חקירה ממושכת התברר כי מדובר בשני דורסים יהודים ממוצא צרפתי ששהו בחופשה בארץ. הדורסים ברחו לצרפת מיד לאחר התאונה על מנת להתחמק מעונש על הריגה. אחד הדורסים אכן הודה במעשיו אך הוא לא מוכן להסגיר את עצמו לישראל. כל ניסיון להביאם ארצה נכשל, מהסיבה של צרפת אין הסכם הסגרה עם ישראל.

לאחר מספר שנים צרפת הגישה כתב אישום בגין תאונה קטלנית נגד אחד הדורסים שהיה מעורב בקטטה והחזיק נשק שלא כחוק. שנה לאחר המקרה שני הדורסים נכלאו יחד כיוון שהיו מעורבים במקרי הונאה. לבסוף שני הדורסים הודו בבית המשפט הצרפתי בפרשת לי זיתוני והתנצלו בפני משפחתה.

נקודות שעשויות להגדיר את העונש במקרה תאונת פגע וברח?

 • לא להמציא סיפורים – לכל מי ששוקל לתרץ את עזיבת המקום בסיפורים מצוצים מהאצבע, כדאי לזכור כמה עובדות: כבישים הם מטבעם מקומות פומביים ולעתים קרובות, יש בהם עדים רבים. מצלמות נמצאות בכבישים, ברכבים, אצל עוברי אורח וגם בעסקים לאורך הרחובות. כך שמבחינת פגע וברח עונש תלוי בנסיבות ולנסיבות יש לרוב עדויות מצולמות!
 • גם ברגל – כאשר מדובר על "בריחה" בהקשר זה של תאונת דרכים, לא מתכוונים רק לעזיבת המקום בנהיגה. במצבי פגע וברח עונש ניתן (לפעמים) גם אם עצרתם את רכבכם אך עזבתם את מקום התאונה בהליכה.
 • מקום העצירה – ישנם מצבים, שבהם נהג המעורב בתאונה ממשיך עוד קצת ועוצר, רק אחרי מרחק מסוים. לעתים, במשפט פגע וברח עונש יושפע גם מכך. זאת, בהנחה שהמשך הנסיעה לא נדרש בנסיבות המקרה.

לא רק הנהג הפוגע

כפי שציינו בהתחלה, מבחינת פגע וברח עונש לא יינתן דווקא לנהג הפוגע. זה יכול להיות גם נהג שהיה עד לכך או מעורב בעקיפין. למשל, בתאונת שרשרת. עוד שתי אפשרויות משמעותיות, שכדאי להכיר בהקשר זה, הן

 • הזווית של הנפגע – גם הנפגע בתאונה כזו, בה מישהו נטש את המקום, עשוי להזדקק לשירותי עורך דין. אם הנהג הפוגע עצמו הוא שנטש וכתוצאה מכך זהותו לא ידועה, איזו חברת ביטוח תתבעו לשם קבלת הפיצויים? התשובה למעשה ידועה – "קרנית – הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים". קרן אשר מטפלת בדיוק במקרים כאלה. אלא שגם כאן יש היבטים משפטיים, שבהם עו"ד תחבורה יוכל לסייע לכם. אל תסתפקו בחיפוש מידע על פגע וברח עונש או משהו בדומה לזה!
 • אחריות הנוסעים – פגע וברח עונש, נפגעים, נהג פוגע – ייתכן שלכאורה אין לכם כל קשר לזה, אם הייתם "רק" נוסעים ברכב שנטש את המקום. במקרה כזה, הנסיבות שונות מהותית, אבל עדיין, אתם עשויים למצוא עצמם מסובכים משפטית.

מעוניינים להקל על פגע וברח עונש? פנו לעורך דין לתעבורה 

מדינת ישראל ובתי המשפט רואים בחומרה עבירה על החוק ואי מתן עזרה לאדם שפגעתם בו, או שהייתם עדים לפגיעה. על אחת כמה וכמה במידה והאדם הזה נפטר או פצוע באופן בלתי הפיך. עבירות כאלה ובתאונות דרכים קטלניות, עורך דין תעבורה הוא האדם החשוב ביותר שיכול לסייע לכם לצאת מהמצב המורכב, ולהפחית את העונש ככל שניתן.

חשוב להדגיש – מחד, ישנו בנסיבות של פגע וברח עונש מקובל. מאידך, עונש על תאונה מהסוג הזה תלוי בנסיבות הספציפיות שלה. גם אנשים שונים זה מזה, באופנים רבים שעשויים להיות משמעותיים בעיני בית המשפט. נהג חדש למשל, אינו זהה לנהג וותיק. מבחינת תאונת פגע וברח ללא נפגעים, העונש עשוי להיות קל מאוד. מצד שני, במקרים קיצוניים הענישה עלולה להיות חמורה ולהתבטא בשנים רבות בכלא.

הסתבכתם? לא נהגתם בזהירות? עשיתם טעות? עליכם לתת עליה את הדין. בואו נעשה את זה ביחד. העונש שניתן, אם ניתן, איננו סוף פסוק. יש מה לעשות!

משרד דוויק ברנט הינו משרד המתמחה בדיני תעבורה. ככל שתשכילו לפנות לעורך דין לתעבורה סמוך יותר לאירוע ככה נוכל לעזור לכם יותר. לייעוץ ראשוני במקרה חירום חייגו עכשיו לטלפון החירום שלנו 050-7451980 או השאירו את הפרטים שלכם בעמוד צור קשר ואנחנו נשוחח אתכם בהקדם.


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: