פגע וברח – עונש על פי חוק

28.05.2020

תאונת פגע וברח היא תאונה בה האדם הפוגע עוזב את מקום התאונה במתכוון או שלא מבלי למסור את פרטיו או להגיש סיוע לפצועים. גם אם הנהג הבורח אינו אשם בתאונה אלא רק מעורב בה אסור לו להיעלם מבלי להגיש עזרה. תרחישים אפשריים של תאונות מסוג זה יכולים להיות במקרים של נהג שפגע ברכב אחר, או  שפגע ברכב חונה ואז עוזב את המקום.

במקרים רבים של תאונות פגע וברח, הנהג הפוגע נוטש את המקום בעקבות הלם או פאניקה, ללא מחשבה תחילה על ניסיון לברוח מהמצב.על קורבן התאונה לא לסרב לטיפול רפואי. הוכחת קשר ברור בין התאונה לבין הפציעה הכרחית הן לבריאות והן לתביעה.

במידה והקורבן ראה את הנהג, עליו לנסות לתאר אותו כמה שיותר מהר. במידה והיו עדים לתאונה גם, עליהם לתת את הפרטים שלהם ולתת עדות.

פגע וברח - עונש על פי חוק

החוק בישראל

בישראל פגיעה ברכוש בלבד כמו מכונית חונה או נכס אינה נחשבת לתאונת פגע וברח. העבירה בישראל בשונה ממדינות מערביות אחרות מתייחסת לחובה לבדוק האם יש נפגעים והאם היה ניתן לעזור להם בלבד.

על פי החוק העונש בתאונת פגע וברח הוא בין 7-9 שנות מאסר בפועל. בשנים האחרונות אנחנו רואים הקלה בחומרת הענישה, והעונשים מגיעים למספר חודשים בודדים עד שנתיים מאסר בפועל. כמובן שזה תלוי בחומרת התאונה, התנהגות הפוגע ומצבם של הנפגעים. 

כתב אישום תאונה קטלנית

בשנת 2011 התרחשה פרשת לי זיתוני. בחורה ישראלית צעירה שנדרסה למוות על ידי אלמונים שברחו והשאירו אותה להתבוסס בדמה עד למותה. התאונה התרחשה סמוך לרחוב פנקס בתל אביב, כשמיכל הייתה בדרך לעבודה. לאחר חקירה ממושכת התברר כי מדובר בשני דורסים יהודים ממוצא צרפתי ששהו בחופשה בארץ.

הדורסים ברחו לצרפת מיד לאחר התאונה על מנת להתחמק מעונש על הריגה. אחד הדורסים אכן הודה במעשיו אך הוא לא מוכן להסגיר את עצמו לישראל. כל ניסיון להביאם ארצה נכשל, מהסיבה של צרפת אין הסכם הסגרה עם ישראל.

לאחר מספר שנים צרפת הגישה כתב אישום תאונה קטלנית נגד אחד הדורסים שהיה מעורב בקטטה והחזיק נשק שלא כחוק. שנה לאחר המקרה שני הדורסים נכלאו יחד כיוון שהיו מעורבים במקרי הונאה. לבסוף שני הדורסים הודו בבית המשפט הצרפתי בפרשת לי זיתוני והתנצלו בפני משפחתה.

עורך דין לתעבורה 

מדינת ישראל ובתי המשפט רואים בחומרה עבירה על החוק ואי מתן עזרה לאדם שפגעתם בו, או שהייתם עדים לפגיעה. על אחת כמה וכמה במידה והאדם הזה נפטר או פצוע באופן בלתי הפיך. עבירות כאלה ובתאונות דרכים קטלניות, עורך דין לתעבורה הוא האדם החשוב ביותר שיכול לסייע לכם לצאת מהמצב המורכב, ולהפחית את העונש ככל שניתן.

הסתבכתם? לא נהגתם בזהירות? עשיתם טעות? עליכם לתת עליה את הדין. בואו נעשה את זה ביחד.

משרד דוויק ברנט הינו משרד המתמחה בדיני תעבורה. ככל שתשכילו לפנות לעורך דין לתעבורה סמוך יותר לאירוע ככה נוכל לעזור לכם יותר. לייעוץ ראשוני במקרה חירום חייגו עכשיו לטלפון החירום שלנו 050-7451980 או השאירו את הפרטים שלכם בעמוד צור קשר ואנחנו ניצור אתכם קשר בהקדם.

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:
כתובתנו
דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
077-4420820
או התקשרו לנייד אישי: 052-563-4178
שעות פעילות
א-ה: מהשעה 9:00-18:00
דואר אלקטרוני
dweck-brant@012.net.il
2020 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו: 077-4420820
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: