מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

מחיקת נקודות תעבורה: באילו מצבים זה אפשרי, ואיך? וגם – טבלת נקודות תעבורה

29.04.2019
דיני תעבורה

מחיקת נקודות רישיון

כידוע, כל נהג המבצע עבירות תנועה מסוימות, מקבל ניקוד שלילי. כאשר מצטברת כמות מסויימת של נקודות, הדבר מחייב את הנהג לבצע אמצעי תיקון במטרה להמשיך ולנהוג בצורה חוקית. יחד עם זאת, במצבים שונים קיימת אפשרות לבצע מחיקת נקודות תעבורה, וזאת עד למצב האופטימלי בו קיים עבור הנהג "דף חלק" מבחינת ההיסטוריה על הכביש.

הכירו: שיטת הניקוד של ישראל

כשתכירו את נושא נקודות נהיגה, תבינו מדוע מחיקת נקודות תעבורה הינה נושא מבוקש. למעשה, מטרת נקודות אלו היא לשמש אמצעי למעקב וביקורת אחר נהגים שביצעו עבירות תנועה. באמצעות שיטה זו ניתן לדעת מי ביצע עבירת תנועה, מתי, מהי תדירות העבירות, הסוג שלהן ועוד.

לגבי שיטת צבירת הנקודות, ניתן לומר כי ברגע בו שילם הנהג את הקנס המשטרתי, או שחלפו 90 יום אף מבלי ששילם את הקנס, נרשמו לחובתו במשרד הרישוי נקודות בגין עבירה זו. כמו כן, ברגע שהנהג הורשע בבית המשפט לתעבורה, נזקפות לחובתו הנקודות בגין העבירה בה הורשע, אם קיימות כאלו. יש לציין, כי בכתבי אישום מרובי עבירות בבית המשפט לתעבורה או אפילו בדו"חות משטרתיים, על פי דין, ייזקפו לחובתו של הנהג אך ורק הנקודות בגין העבירה בעלת הניקוד הגבוה ביותר, ולא סך כל הנקודות באותו כתב אישום.

הניקוד המינימלי של עבירות תעבורה הוא 2 נקודות. חשוב להבהיר כי קבלת נקודות אינה מגיעה במקום עונש. כלומר, העובדה כי הוא קיבל ניקוד שלילי, לא מונעת מהמדינה לתת לו עונש על העבירה שהוא ביצע, ולמעשה מדובר בשתי דרכי ענישה. נושא מחיקת נקודות תעבורה הינו חשוב עבור נהגים רבים, וככל שהן מצטברות יותר, כך גם גדל הדין לגביהן.

 

מה הדין בהתאם למספר הנקודות שהצטברו?

להלן הדרכים לביצוע מחיקת נקודות תעבורה בהתאם למספר הנקודות שהצטברו:

 • 12 נקודות: ביצוע קורס בסיסי בנהיגה מונעת.
 • 24 נקודות: ביצוע קורס מתקדם בנהיגה מונעת.
 • 36 נקודות: ביצוע מבחן עיוני ושלושה חודשי פסילת רישיון נהיגה.
 • 72 נקודות: מבחן עיוני, מבחן מעשי, תשעה חודשי פסילת רישיון נהיגה וביצוע מבחן של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

לפיכך, ברור כי נושא מחיקת נקודות תעבורה הפך לקריטי עבור נהגים רבים, לרבות עבור נהגים מקצועיים המבלים שעות ארוכות בכביש ונוטים לבצע עבירות רבות יותר. יחד עם זאת ברור, כי כל נהג אינו שש לבלות את זמנו במסגרת קורס נהיגה מונעת במשך שלושה ימים עם מבחן בסיומו ולכן, רצוי להימנע מלצבור נקודות.

 

מחיקת נקודות תעבורה: דברים שחשוב לדעת

 • ישנו מקום רב לטיפול: לכאורה, כאשר מדובר על מחיקת נקודות עבירות תנועה, לעיתים זה עשוי להיראות כאילו יש מספר כללים פשוטים בנידון, ולכן אין הרבה מה לעשות לגבי צבירת הנקודות. אם תתעמקו בשאלה איך מוחקים נקודות תעבורה, יסתבר לכם שהתמונה שונה: נושא הנקודות מטופל גם במשרד התחבורה וגם בבתי משפט עפ"י אוסף כללים מורכב למדי, בו חלק מהדברים תלוי באחרים. הטיפול המיידי בעבירות תנועה מכניס לתמונה כבר בהתחלה גורם נוסף, והוא המשטרה. האם ידעתם למשל, שקצין משטרה יכול לבצע פסילה מנהלית של הרישיון באופן מיידי בעקבות עבירה? לכן, רצוי להיעזר בעורך דין מומחה.
 • טעויות מתרחשות: משרד התחבורה ובתי משפט עלולים גם לטעות, וזה באופן כללי רלוונטי למקומות בהם יש בירוקרטיה. לעיתים, זיהוי ותיקון מצבים אלו מסייע בניסיון מחיקת נקודות תעבורה.
 • עלולים לקחת לכם את הרישיון: כפי שראיתם, פסילת הרישיון היא בין הסיכונים העיקריים של צבירת נקודות. גם אם פסילה כזו תהיה זמנית, היא עשויה להוות הפרעה גדולה מאוד לנהג. הישראלי הממוצע משתמש ברכב פרטי במטרה לנסוע לעבודה, ללימודים ולסידורים שונים, לרבות מקרים שמדובר בנהג מקצועי ופרנסתו תלויה בכך. לכן, בהחלט כדאי להכיר את נושא מחיקת נקודות תעבורה.

מחיקת נקודות תעבורה

מחיקת נקודות תעבורה: הדרך הרגילה

אם אתם שואלים את עצמכם את השאלה איך מוחקים נקודות תעבורה, חשוב שתדעו שיש דרך לפיה מתבצעת מחיקת נקודות תעבורה עקב התיישנות או ביצוע פעולות שלכם. ראשית, נהג שלא צבר יותר מ–22 נקודות במשך תקופה של שנתיים ממועד ביצוע העבירה האחרונה, ויחד עם זאת ביצע קורס נהיגה מונעת במועד, נקודותיו יתיישנו ולמעשה הוא יתחיל את צבירת הנקודות מחדש. צבירה של 22 נקודות ומעלה תהפוך את תקופת התיישנות עבירות תעבורה לארבע שנים ממועד ביצוע העבירה האחרונה.

יש להקפיד בנושא עבירות המתועדות בצילום. אם לא בעל הרכב ביצע את העבירה, יש להעביר תוך פרק הזמן הקבוע בחוק את הצהרת הנהג בפועל למחלקת פניות נהגים של המשטרה. אם מדובר בהזמנה לדין לבית המשפט לתעבורה, יש לדאוג לביצוע הסבת שם הנהג בבית המשפט, וכך תוכלו להימנע מנקודות על עבירות שלא בוצעו על ידכם.

 

מחיקת נקודות תעבורה: הדרך המשפטית

דרך נוספת לביצוע מחיקת תעבורה עוברת בבית המשפט, בין אם בדוחות מסוג ברירת משפט, דוחות של קנסות ובין אם בדוחות מסוג הזמנה לדין. במסגרת מגעים עם התביעה המשטרתית, ניתן לנסות להגיע להסדר טיעון על בסיס קושי ראייתי בתיקים, במסגרתם מתוקן כתב האישום, העבירה המקורית נמחקת, ותחתיה נרשמת עבירה חדשה שאינה נושאת ניקוד.

מחיקת נקודות תעבורה הינה נושא תעבורתי מהותי. עורך דין תעבורה מקצועי ומנוסה מכיר את כל האפשרויות העומדות בפניכם לצורך הימנעות מצבירת נקודות. עורך דין כזה יספק לכם בין השאר את היתרונות הבאים:

 • הימנעות מטעויות: הידע המקצועי מתבטא ביכולת לקדם מחיקת נקודות ולהימנע מטעויות. זאת, מתוך היכרות עם המערכת, הכללים, השופטים ועוד.
 • תוצאה מיטבית: בפניה אל עורך דין מחיקת נקודות תעבורה תושג בצורה אופטימלית. כלומר, הדבר יבטיח את השגת מטרתכם, במידה המרבית בה היא אפשרית.
 • חיסכון בזמן: המיומנות והניסיון של עורך דין לענייני תעבורה מאפשרים לו לקדם תהליכי מחיקת נקודות ברישיון בצורה המהירה ביותר שניתן. בכך, גם מצטמצמת עבורכם הטרחה.
 • שיפור ההבנה: עורך דין מקצועי ומנוסה יסייע לכם להבין את המתרחש טוב יותר, וזאת מעבר להיבט של מחיקת נקודות תנועה. ידע חדש זה יהיה גם נכס עבורכם לעתיד. למשל, העובדה שאם אתם לא מגיעים לדיון שנקבע לכם, הדבר שקול להודאה באשמה.

טבלת נקודות תעבורה להתמצאות מהירה

תיאור מורחב ועדכני של כל עבירות התחבורה ושל הניקוד אשר ניתן בגללן, זמין באתר השירותים והמידע הממשלתי. לפי ההנחיות באתר, "נהג אשר קיבל לידו דו"ח עבירת תנועה יכול להיעזר בטבלה על מנת לאתר בכמה נקודות הוא יחויב בגין העבירה בה הוא הואשם".

כעזר להמחשה ולהתמצאות מהירה, זו היא טבלת נקודות תעבורה פשוטה:

מספר הנקודותמתי הן ניתנות?עבירות לדוגמה
2בעבירות קלות יחסית. בולטות במיוחד, עבירות שעוסקות בגרירה ומצב של נוסע לא חגורנהיגה על המדרכה, שלא לשם חציית המדרכה. גרירת רכב, מכונה ניידת או גרור, באופן לא בטוח או שלא כדין.
4בעבירות נוספות שהן קלות יחסית, במגוון רחב יותרשימוש בטלפון סלולארי ללא מיקרופון או אי הפעלת אורות היכן שחייבים להפעיל אורות
6בעבירות ברמת סיכון או חומרה שהן במובהק גבוהות יותר, כחוסר שליטה ברכב, תקבלו 6 נקודות. כאן היקף העבירות גדול אפילו יותר (באתר השירותים והמידע הממשלתי, הן מוצגות בכמה עמודים)נהיגה ללא רישיון רכב, נהיגה ללא חגורת בטיחות
88 נקודות לנהג ניתנות בין השאר בעבירות שמציבות סיכון חיים ממשי (כעבירות מהירות) או עבירות חמורות מהיבטים אחרים (כגון העדר דיסקת טכוגרף)נהיגה באופן שמסכן חיי אדם או אי עצירה לפני מפגש רכבת
10בעבירות התנועה החמורות ביותרגרימת מוות ברשלנות. נהיגה בשכרות, בפסילה או באור אדום

אמצעי התיקון למקרה שהנהג צבר כמות גדולה של נקודות

כפי שציינו בהתחלה, אם נהג עובר כמות נקודות מסוימת שהוא צבר לחובתו, הרשויות יחייבו אותו לבצע "אמצעי תיקון" כלשהו. עד שהוא ישלים את ביצוע אמצעי התיקון, הוא יהיה במצב של התליית רישיון נהיגה. זהו מעין עונש זמני, אשר נועד בפועל ללחוץ על נהגים לעשות את הנדרש מהם. לרוב, מדובר על מעבר קורס לנהיגה מונעת. קורס כזה איננו מסובך מדי, אך ללא ההתליה, רבים לא היו מבצעים אותו. ההתליה מציבה "מטרד" משמעותי ומיידי, במיוחד עבור מקצוענים שעובדים כנהגים או משתמשים באופן נרחב ברכב במסגרת עבודתם. הודעת התליית רישיון מחייבת את הנהג להפקיד את רישיונו בתוך שבעה ימים. ההודעה עצמה, מציגה גם הזדמנות לזהות טעויות שאולי התבצעו לגביה. במקרה שמוצאים טעויות כאלה, זהו פתח לבקשת ביטול ההתליה. כמו כן, ניתן לבקש דחייה של התליית רישיון הנהיגה, באתר משרד התחבורה. זאת, במקרה שבו חויבתם בביצוע קורס נהיגה מונעת ולא סיימתם אותו בתוך שישה חודשים (אשר נספרים מתאריך ההודעה על זימון לקורס זה).

אגב, התליית רישיון עשויה להתבצע גם על רקע רפואי. במקרה זה, היא מגיעה ממשרד הבריאות וספציפית, באמצעות המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד). הרקע לכך, עשוי להיות קשור לניקוד על עברות תחבורה או שלא. לשם ההמחשה, התליית רישיון מסיבות רפואיות עשויה לנבוע ממקרים חוזרים של נהיגה בשכרות. אך היא עשויה לנבוע גם ממצב רפואי שמפריע לנהיגה, לאחר שמשרד הבריאות מקבל על כך דיווח מרופא.

כמובן, עורך דין שמתמחה בתעבורה יוכל לסייע לכם גם בהקשר התליית הרישיון. בין אם הדבר התרחש על רקע של צבירת נקודות או בגלל סיבה רפואית כזו או אחרת.

 

לסיכום, במידה ואתם מעוניינים בביצוע מחיקת נקודות תעבורה, אתם מוזמנים לפנות אלינו ואנו נסייע לכם.


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: