מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

מחיקת נקודות תעבורה: באילו מצבים זה אפשרי, ואיך?

29.04.2019
דיני תעבורה

מחיקת נקודות רישיון

כידוע, כל נהג המבצע עבירות תנועה מסוימות, מקבל ניקוד שלילי, כאשר בשלב בו הנקודות מצטברות לכמות מסוימת, הדבר מחייב את הנהג לביצוע אמצעי תיקון, על מנת שיוכל להמשיך ולנהוג בצורה חוקית. עם זאת קיימת אפשרות לבצע מחיקת נקודות תעבורה, במצבים שונים, עד למצב האופטימלי בו הנהג הופך להיות "דף חלק" מבחינת ההיסטוריה שלו על הכביש.

הכירו: שיטת הניקוד של ישראל

השיטה של נקודות נהיגה שהמדינה מפעילה מיועדת לשמש כאמצעי למעקב וביקורת אחרי נהגים שביצעו עבירות תנועה. כך אפשר לדעת, מי ביצע עבירת תנועה, מתי, באיזו תדירות הוא מבצע עבירות, איזה סוג של עבירות ועוד.

הניקוד המינימלי של עבירות תעבורה הוא 2 נקודות, המקסימלי הוא 10 נקודות. חשוב להבהיר, שיטת הניקוד אינה פוטרת את הנהג מעונשים בגין אותן עבירות. כלומר, העובדה כי הוא קיבל ניקוד שלילי, לא מונעת מהמדינה לתת לו עונש על העבירה שהוא ביצע, אלו שתי דרכי ענישה למעשה.

בגדול ניתן לומר לגבי שיטת צבירת הנקודות, כי ברגע בו שילם נהג קנס משטרתי שניתן לו, או שחלפו 90 יום אף מבלי ששילם את הקנס, נרשמו לחובתו במשרד הרישוי הנקודות בגין עבירה זו. כמו כן, ברגע שהורשע נהג בבית המשפט לתעבורה, נזקפות לחובתו הנקודות בגין העבירה בה הורשע, אם קיימות כאלו.

יש לציין, בכתבי אישום מרובי עבירות בבית המשפט לתעבורה או אפילו בדו"חות משטרתיים, על פי דין, יזקפו לחובתו של הנהג אך ורק הנקודות בגין העבירה בעלת הניקוד הגבוה ביותר ולא סך כל הנקודות באותו כתב אישום.

צבירה של 12 נקודות תביא לחיוב בקורס נהיגה מונעת, קורס בסיסי. צבירה של 24 נקודות תחייב בקורס מתקדם, צבירה של 36 נקודות תחייב גם במבחן עיוני וכן בשלושה חודשי פסילת רישיון נהיגה וצבירת 72 נקודות, תביא לסנקציות קשות של מבחן עיוני, מבחן מעשי, 9 חודשי פסילת רישיון נהיגה ומעבר בהצלחה של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

לכן ברור, כי נושא מחיקת נקודות תעבורה הפך לקריטי עבור נהגים רבים, במיוחד נהגים מקצועיים המבלים שעות ארוכות בכביש ונוטים לבצע עבירות רבות יותר. יחד עם זאת ברור, כי כל נהג אינו שש לבלות את זמנו במסגרת קורס נהיגה מונעת במשך שלושה ימים עם מבחן בסיומו ולכן, רצוי להימנע מלצבור נקודות.

 

כמה נקודות על מחיקת נקודות עבירות תנועה שכדאי לקחת בחשבון

 • מקום רב לטיפול – לכאורה, עשוי להראות לעתים כאילו יש כמה כללים פשוטים בנידון ולכן אין הרבה מה לעשות לגבי צבירת הנקודות. אם תתעמקו בשאלה איך מוחקים נקודות תעבורה, יסתבר לכם שהתמונה שונה למדי. נושא הנקודות מטופל גם במשרד התחבורה וגם בבתי משפט. זאת, על פי אוסף כללים מורכב למדי, בו חלק מהדברים תלוי באחרים. הטיפול המיידי בעבירות תנועה, מכניס לתמונה כבר בהתחלה גורם נוסף – המשטרה. האם ידעתם למשל, שקצין משטרה יכול לבצע פסילה מנהלית של הרישיון באופן מיידי בעקבות עבירה? לכן, נקודות ברישיון נמחקות בפועל, יותר משעשוי להראות לכם במבט ראשון.
 • טעויות קורות – גם משרד התחבורה וגם בתי משפט עלולים לטעות. כך הדבר בכלל, היכן שיש בירוקרטיה. לעתים, זיהוי ותיקון מצבים כאלה, מסייע בניסיון מחיקת נקודות עבירות תנועה.
 • שלא ייקחו לכם את הרישיון – כפי שראיתם, פסילת הרישיון היא בין הסיכונים העיקריים של צבירת נקודות. גם אם פסילה כזו תהיה זמנית, היא עשויה להוות הפרעה גדולה מאוד לנהג. הישראלי הממוצע משתמש ברכב פרטי בכדי להגיע לעבודה וחזרה, ללימודים ולסידורים שונים. אם פרנסתו תלויה בכך, אם הוא נוהג במסגרת עבודתו עצמה, על אחת כמה וכמה. לכן, בהחלט כדאי להכיר את נושא מחיקת נקודות תעבורה.

מחיקת נקודות תעבורה

איך מוחקים נקודות תעבורה?

ראשית, נהג שלא צבר יותר מ–22 נקודות במשך תקופה של שנתיים ממועד ביצוע העבירה האחרונה וביצע קורס נהיגה מונעת, אם חויב בכך, במועד, נקודותיו יתיישנו והוא למעשה, יתחיל את צבירת הנקודות מחדש. צבירה של 22 נקודות ומעלה תהפוך את תקופת התיישנות עבירות תעבורה לארבע שנים ממועד ביצוע העבירה האחרונה.

יש להקפיד בנושא עבירות המתועדות בצילום. אם לא בעל הרכב ביצע את העבירה, להעביר בתוך פרק הזמן הקבוע בחוק, את הצהרת הנהג בפועל למחלקת פניות נהגים של המשטרה, או אם מדובר בהזמנה לדין לבית המשפט לתעבורה, לדאוג לביצוע הסבת שם הנהג בבית המשפט. כך תימנעו מנקודות על עבירות שלא בוצעו על ידכם.

דרך נוספת לביצוע מחיקת נקודות עבירות תנועה עוברת בבית המשפט, בין אם בדוחות מסוג ברירת משפט, דוחות של קנסות ובין אם בדוחות מסוג הזמנה לדין. במסגרת מגעים עם התביעה המשטרתית, ניתן על בסיס קושי ראייתי בתיקים, לנסות ולהגיע להסדר טיעון, במסגרתם מתוקן כתב האישום, העבירה המקורית נמחקת ותחתיה נרשמת עבירה חדשה שאינה נושאת ניקוד.

מחיקת ניקוד הינה נושא תעבורתי מהותי. עורך דין תעבורה מקצועי ומנוסה מכיר את כל האפשרויות העומדות בפנינו לצורך הימנעות מחיוב בנקודות, רצוי ואף מומלץ לעשות זאת בסיועו של עורך דין תעבורה מנוסה. עורך דין כזה, יספק לכם בין השאר את היתרונות הבאים:

 • הימנעות מטעויות – ראשית, הידע המקצועי מתבטא ביכולת לקדם מחיקת נקודות, מתוך היכרות עם המערכת, הכללים, השופטים ומה שמקובל. זאת, כולל הימנעות מביצוע טעויות, במהלך ניסיונות של מחיקת נקודות תעבורה.
 • תוצאה מיטבית – שנית, בפניה אל עורך דין מחיקת נקודות תושג בצורה האופטימאלית. כלומר, הדבר יבטיח את השגת מטרתכם, במידה המרבית שבה היא אפשרית.
 • חיסכון בזמן – המיומנות והניסיון של עורך דין לענייני תעבורה, מאפשרים לו לקדם תהליכי מחיקת נקודות ברישיון, בצורה המהירה ביותר שניתן. בכך, גם מצטמצמת הטרחה עבורכם.
 • שיפור ההבנה – עורך דין כזה, גם יסייע לכם להבין את המתרחש טוב יותר, מעבר להיבט של מחיקת נקודות תנועה. ידע חדש זה, יהיה גם נכס עבורכם לעתיד. למשל, העובדה שאם לא מגיעים לדיון שנקבע לכם, הדבר שקול להודאה באשמה.

*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2022 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: