מחיקת נקודות ברישיון

29.04.2019
דיני תעבורה

מחיקת נקודות רישיון

מחיקת נקודות ברישיון – כידוע, כל נהג המבצע עבירות תנועה מסויימות, מקבל ניקוד שלילי, כאשר בשלב בו הנקודות מצטברות לכמות מסוימת, הדבר מחייב את הנהג לביצוע אמצעי תיקון, על מנת שיוכל להמשיך ולנהוג בצורה חוקית.

שיטת הניקוד שהמדינה מפעילה, מיועדת לשמש כאמצעי למעקב וביקורת אחרי נהגים שביצעו עבירות תנועה. כך אפשר לדעת, מי ביצע עבירת תנועה, מתי, באיזו תדירות הוא מבצע עבירות, איזה סוג של עבירות ועוד.

הניקוד המינימלי בעבירות תנועה הוא 2 נקודות, המקסימלי הוא 10 נקודות. חשוב להבהיר, שיטת הניקוד אינה פוטרת את הנהג מעונשים בגין אותן עבירות. כלומר, העובדה כי הוא קיבל ניקוד שלילי, לא מונעת מהמדינה לתת לו עונש על העבירה שהוא ביצע, אלו שתי דרכי ענישה למעשה.

בגדול ניתן לומר לגבי שיטת צבירת הנקודות, כי ברגע בו שילם נהג קנס משטרתי שניתן לו, או שחלפו 90 יום אף מבלי ששילם את הקנס, נרשמו לחובתו במשרד הרישוי הנקודות בגין עבירה זו.

כמו כן, ברגע שהורשע נהג בבית המשפט לתעבורה, נזקפות לחובתו הנקודות בגין העבירה בה הורשע, במידה וקיימות כאלו.

יש לציין, בכתבי אישום מרובי עבירות בבית המשפט לתעבורה או אפילו בדוחות משטרתיים, על פי דין, יזקפו לחובתו של הנהג אך ורק הנקודות בגין העבירה בעלת הניקוד הגבוה ביותר ולא סך כל הנקודות באותו כתב אישום.

צבירה של 12 נקודות תביא לחיוב בקורס נהיגה מונעת, קורס בסיסי. צבירה של 24 נקודות תחייב בקורס מתקדם, צבירה של 36 נקודות תחייב גם במבחן עיוני וכן בלשושה חודשי פסילת רישיון נהיגה וצבירת 72 נקודות, תביא לסנקציות קשות של מבחן עיוני, מבחן מעשי, 9 חודשי פסילת רישיון נהיגה ומעבר בהצלחה של המכון הרפואי לבטיחות בדרכים.

לכן ברור, כי נושא מחיקת נקודות ברישיון הפך לקריטי עבור נהגים רבים, במיוחד נהגים מקצועיים המבלים שעות ארוכות בכביש ונוטים לבצע עבירות רבות יותר. יחד עם זאת ברור, כי כל נהג אינו שש לבלות את זמנו בקורס נהיגה מונעת במשך 3 ימים עם מבחן בסיומו ולכן, רצוי להימנע מלצבור נקודות.

מחיקת נקודות ברישיון

כיצד מוחקים נקודות ברישיון

ראשית, נהג שלא צבר יותר מ – 22 נקודות במשך תקופה של שנתיים ממועד ביצוע העבירה האחרונה וביצע קורס נהיגה מונעת, אם חויב בכך, במועד, נקודותיו יתיישנו והוא למעשה, יתחיל את צבירת הנקודות מחדש.

צבירה של 22 נקודות ומעלה תהפוך את תקופת ההתיישנות לתקופה של 4 שנים ממועד ביצוע העבירה האחרונה.

יש להקפיד בנושא עבירות המתועדות בצילום, כי במידה ולא בעל הרכב ביצע את העבירה, להעביר בתוך פרק הזמן הקבוע בחוק, את הצהרת הנהג בפועל למחלקת פניות נהגים של המשטרה, או אם מדובר בהזמנה לדין לבית המשפט לתעבורה, לדאוג לביצוע הסבת שם הנהג בבית המשפט. כך תימנעו מנקודות על עבירות שלא בוצעו על ידכם.

דרך נוספת למחיקת נקודות ברישיון, הינה דרך העוברת בבית המשפט, בין אם בדוחות מסוג ברירת משפט, דוחות של קנסות ובין אם בדוחות מסוג הזמנה לדין. במסגרת מגעים עם התביעה המשטרתית, ניתן על בסיס קושי ראייתי בתיקים, לנסות ולהגיע להסדר טיעון, במסגרתם מתוקן כתב האישום, העבירה המקורית נמחקת ותחתיה נרשמת עבירה חדשה שאינה נושאת ניקוד.

מחיקת ניקוד הינה נושא תעבורתי מהותי, עורך דין תעבורה מקצועי ומנוסה מכיר את כל האפשרויות העומדות בפנינו לצורך הימנעות מחיוב בנקודות, רצוי ואף מומלץ לעשות זאת בסיועו של עורך דין תעבורה מנוסה.

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:
כתובתנו
דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
077-4420820 משרד
0525634178 עו״ד אבי דוויק

0507451980 עו״ד יורי ברנט
שעות פעילות
א-ה: מהשעה 9:00-18:00
דואר אלקטרוני
dweck-brant@012.net.il
2021 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו: 077-4420820
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: