מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

נהיגה בשלילה

13.09.2021

נהיגה בזמן שלילה נחשבת לאחת העבירות החמורות ביותר בדיני תעבורה, ועשויה לגרור עונשים של שלילה לצמיתות ואף מאסר על תנאי או מאסר בפועל. מפאת חשיבותה, מומלץ מאוד לפנות במהירות לייעוץ משפטי וליווי עורך דין, וכן לוודא שמדובר באדם מנוסה, הן בדין עצמו, אך גם במגמות הפסיקה ובספרות סביב הנושא. 

שלילה מהי? 

עבירת הנהיגה בזמן שלילת רישיון נהיגה עשויה לחול על נהגי אשר רישיונם נפסל עקב מספר סיבות:

 • פסילה מטעם בית המשפט;

זו ניתנת על עבירות תעבורה כחלק מפסק דין, ועשויה להימשך מספר ימים או להגיע עד מספר שנים ואף פסילה לצמיתות. הגורם המשמעותי בקביעת הטווח הינו חומרת העבירה, וכן העבר התעבורתי של מבצעי העבירה. 

 • פסילה מטעם משרד הרישוי;

זו נמשך כ-90 יום ומוטלת עקב צבירת 36 נקודות חובה בגין ביצוע עברות תנועה שונות. 

 • פסילה מטעם קצין משטרה;

זו נמשכת לכ-30, 60 או 90 ימים עקב ביצוע עבירות תנועה, כשפרק הזמן של פסילה נגזר ומצביע על מידת החומרה של העבירה, וכן על מידת המסוכנות שלו. 

נהיגה בזמן שלילה

מה ההשלכות של נהיגה בשלילה?

נהיגה בזמן שלילה עלולה להביא אתכם למצב שבו שוטר יעצור את רכבכם. קל לנחש מה יקרה אז – בדיקת רישיון נהיגה בשלילה, שהתוצאה שלה? הסתבכות נוספת וכנראה גם עונש על נהיגה בשלילה. כלומר החמרת מצבכם, הגרוע במילא עקב השלילה.

מבחינת נהיגה בשלילה עונש הוא נושא מורכב, אשר תלוי בנסיבות. עבירת הנהיגה בזמן שלילה והשלכותיה נקבעות בהתאם לפרטי כל מקרה. לדוגמה אדם בעל עבר תעבורתי מורכב יכול למצוא עצמו מעוכב עד תום ההליכים המשפטיים במאסר, במקביל להגשת בקשה להחמרת עונשו מטעם התביעה. אמנם לא מדובר במקרה נפוץ במיוחד, אך אוסף נסיבות שיכולות להראות על מסוכנות של נאשם כלשהוא כפי שהן באות לידי ביטוי בעברו הפלילי. כיוצא בכך, ככל שמידת המסוכנות נקבעת כגבוהה יותר, העונש על נהיגה בשלילה יהיה גבוה וחמור יותר. 

בהקשר זה ראוי לציין שבית המשפט מגיב למצב הקיים במדינת ישראל בהקשר של תאונות הדרכים, והוא אינו נוטה להקל ראש בעבירות מסוג זה, ומהפסיקה משתקפת מגמה של הרחקת נהגים מסוכנים מהדרכים, וזאת כדי להגן על בטיחות ושלום הציבור. למעשה, נהיגה בשלילה היא מעין הוספת חטא על פשע. כלומר, ביצוע עבירה וסיכון של הציבור פעמיים ועוד (לפחות בפעם הזו) ביודעין.

כמה דגשים חשובים

מעבר לנקודות שפירטנו עד כאן, אלה עוד כמה דברים שכדאי לקחת בחשבון בהקשר זה:

 • נהג חדש – כמובן, אם מדובר בנהג חדש שקיבל שלילת רישיון ונעצר על נהיגה בשלילה, הדבר חמור אף יותר. זאת, מאחר שמנהג חדש מצפים לזהירות רבה במיוחד.
 • התליית רישיון – מלבד שלילת רישיון (או במילים אחרות פסילת רישיון) יש גם מה שמכונה התליית רישיון. זו היא שלילת רישיון זמנית, עד שתקיימו תנאי מבוקש על ידי הרשויות, שהוא בדרך כלל מעבר קורס נהיגה מונעת. בדומה למצב של נהיגה בשלילה, גם במצב של התליית רישיון "בלבד", אסור לכם לנהוג ותוכלו להסתבך אם תיתפסו נוהגים למרות זאת.
 • חשוב להיות מעודכנים – נהיגה בשלילה ועצם השלילה, הם עניינים חמורים. עשויות להיות לכך השלכות כבדות על חייכם. כבר השלילה עצמה, עשויה למשל לפגוע משמעותית ביכולתכם להתפרנס. סביר שלא תרצו להחמיר זאת עוד יותר. לכן, כדאי מאוד להיות "ראש גדול" ולהקפיד, להיות מעודכנים בכל מה שרלוונטי בהקשר בירור נקודות תעבורה. גם אם אינכם מסובכים כרגע בשלילה או נהיגה בשלילה. למשל, האם אתם יודעים כמה נקודות צברתם נכון להיום? במידה ויש לכם סיבה להניח שמכתב מהרשויות על התליית רישיון (למשל) בדרך אליכם, האם אתם משתדלים לקבל אותו? או דווקא מתחמקים? מוטב שלא לקחת סיכונים וחשוב להראות רצינות ותום לב בעניינים כאלה.
 • ידיעה וכוונה – את ההיבטים המשפטיים של התמודדות עם נהיגה ללא רישיון כדאי להשאיר למומחים. אבל יש שני מונחים שכדאי להכיר בהקשר זה ויותר חשוב מכך, להבין ולהפנים את חשיבותם. מונחים אלה, הם "ידיעה" ו"כוונה". עבירת תנועה שעושים ובעקבותיה מקבלים שלילת רישיון, עשויה להיות עבירה שעוברים ביודעין או שלא, בכוונה או שלא. לשם ההמחשה: נהג ממוצע, לא יגרום לתאונת דרכים קטלנית בכוונה. מצד שני, אדם עשוי לנהוג, למרות שהוא יודע שהוא שיכור ולגרום לתאונה. כוונה לגרום לתאונה אין כאן, אבל יש ידיעה על חוסר כשירות לנהוג. עבירה מסוג נהיגה בשלילה, היא בוודאי עברה שעושים ביודעין. אם כי ייתכן תיאורטית, מצב שבו עקב איזו אי הבנה, אתם לא יודעים שמבחינת הרשויות אתם עדיין בשלילה.

לסיכום

עבירת הנהיגה בזמן שלילה משקפת כמעט תמיד החלטה מודעת של אדם לעלות על ההגה ולנהוג בניגוד להחלטה שהתקבלה לגביו. עקב מידת הכוונה הגבוהה בעבירה, כדאי מאוד במקרה שבו שוטר עוצר אתכם בזמן נהיגה בשלילה לפנות מיד לאנשי מקצוע מומחים לתחום התעבורה, וזאת כדי למזער את העונשים הצפויים בעזרת טקטיקות משפטיות שונות. 

המשרד בראשות עו"ד אבי דוויק ועו"ד יורי ברנט, שכל אחד מהם הוא עורך דין תעבורה מנוסה, הינם יוצאי משטרת ישראל, אשר הקנה להם ניסיון שנאסף תוך שנות שירות רבות מצדו השני של המתרס, כאשר עבדו בתפקידים שונים כאנשי המשטרה בתפקידי חקירות, תביעה ובוחנות. 

באמתחתם של עורך דין אבי דוויק ועורך דין יורי ברנט שירות של שנים ארוכות במשטרת ישראל, אשר בא לידי ביטוי בניסיון מקצועי ועשיר ביותר בדיני התעבורה. לקוחות המשרד זוכים ליהנות ממגוון רחב של ייעוץ וטיפול משפטי מקצועי בכל הסוגיות שעניינם דיני תעבורה, וכן מזמינות מלאה בכל שעות היממה. 

אולי יעניין אתכם גם –

 


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2022 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: