על נקודות תעבורה וההשפעה שלהן על עתיד הנהיגה שלך

1.06.2021

נקודות תעבורה, דהיינו הנקודות שמתקבלות עקב עבירות תנועה, הינן האופן בו משרד הרישוי 'מסמן' נהגים אשר הורשעו בעבירת תנועה, בכדי שהוא יוכל לפקח עליהן. ישנן מספר מטרות לקיומן של נקודות התעבורה.

דו"ח של המכון למחקר התחבורה מלמד ששיטת הניקוד תורמת לבטיחות בדרכים בשלושה אופנים:

  1. היא מונעת התנהגות לא בטוחה לאור החשש לצבור נקודות תעבורה.
  2. היא מביאה להפחתה בהתנהגות מסוכנת עקב מרכיביה החינוכיים של השיטה.
  3. היא ממיינת ומשעה נהגים עבריינים. 

הניקוד הינו בין 2 ל-10, כתלות בחומרת העבירות, כך שצבירת 36 נקודות מביאה לשלילת רישיון, ביצוע תיאוריה מחדש, ובמקרים הקיצוניים מביאה לכך שמאבדים את הרישיון לשנים. שלילה ממושכת כזו עלולה לפגוע בפרנסה ולהשפיע על הנהיגה שלך בעתיד באופן שיגביל את תנועתך. 

הצטברותן של נקודות ואמצעי תיקון

כאמור, הנקודות על העבירות השונות מצטברות, והשפעתן על עתידך כנהג עלולה להיות רחבה. רשות הרישוי היא שאוספת את המידע על נקודות התעבורה. כאשר ישנן נקודות לחובתו של נהג הן רשומות לטובתו למשך שנתיים מיום העבירה, אלא במצבים בהם הוא צבר 22 נקודות ומלא, ובמצב זה תוקפן של הנקודות הוא ארבע שנים. ככל שישנו משפט המתנהל בנוגע לעבירה, הנקודות לא ייספרו עד אשר יינתן פסק דין סופי.

קיימות חמש דרגות חומרה לעבירות, ומספרן של הנקודות גדל ככל שחומרת העבירה עולה. לצד זאת, ישנן אף עבירות שאין בצידן כל נקודות כלל – ובכללן עבירות תנועה, חניה, או עבירות מהירות זניחות. 

כתלות במספר הנקודות שקיבל הנהג, ישנם 'אמצעי תיקון' משמע פעולות וקורסים שונים שעל הנהג לעשות בכדי להוריד את הנקודות. כך למשל: 

אם רשומות לטובתך 12-22 נקודות עליך לבצע קורס בסיסי בנהגה נכונה מטעם אגף הרישוי ולעמוד במבחן (אמצעי אשר יוטל רק על מי שעבר שתי עבירות לפחות); אם מברת 24-34 נקודות עליך לבצע קורס נהיגה מתקדם בנהיגה נכונה מטעם אגף הרישוי ולעמוד בו; אם לחובתך 36 נקודות או יותר רישיונך נפסל לשלושה חודשים ועליך לבצע מבחן תיאוריה; אם לחובתך 72 נקודות או יותר רישיונך נפסל לתשעה חודשים ובכדי לחדשו עליך לבצע תיאוריה, טסט ובדיקות רפואיות. 

טיפול בנקודות תעבורה – כדאי להסתייע בסיוע משפטי

נוסף על דרכי התיקון השונות, ישנו ערך רב ביותר בהסתייעות בעורכי דין בכדי להתמודד עם הנקודות שקיבלתם. הסעיפים הקשורים בנקודות התעבורה ובמחיקתם סבוכים הם, ויתכנו מצבים בהם אי-ההסתייעות תוביל לכך שזכויותיך ייפגעו, דבר שכאמור ישפיע משמעותית על עתיד הנהיגה שלך. 

על כן, חשוב להסתייע בעורך דין מיומן בתחום דיני התעבורה אשר יוביל אותך בדרך המהירה ביותר לחזור למסלול התקין של נהג שאין עליו כל הגבלות. לנו במשרד עורכי דין דוויק ברנט מומחיות רחבה בכל הנוגע לדיני התעבורה, ובאפשרותנו לסייע לך בהתמודדות עם נקודות התעבורה והשפעתן על עתידך. 

 

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:
כתובתנו
דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
077-4420820 משרד
0525634178 עו״ד אבי דוויק

0507451980 עו״ד יורי ברנט
שעות פעילות
א-ה: מהשעה 9:00-18:00
דואר אלקטרוני
dweck-brant@012.net.il
2021 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו: 077-4420820
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: