מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

פסילה מנהלית 60 יום

7.10.2020

מיליוני נהגים בכל רחבי הארץ עולים על הכביש עם רכבם בכל יום, ולעיתים מספר פעמים במהלך היום. על מנת להבטיח ולהסדיר נהיגה בטוחה ושמירה על בטיחות הנהג והנהגים האחרים הנמצאים סביבו – קיימות תקנות התעבורה.

נהגים המבצעים עבירות תנועות צפויים לקבל קנסות כספיים, לעמוד לדין ולעיתים לבצע מבחן עיוני נוסף כתנאי להמשך נהיגה על הכביש. הסנקציות המוטלות על נהגים המבצעים עבירות תנועה נאכפות לרוב על ידי שוטרים, כאשר אחת מהסנקציות הקשות הינה פסילה מנהלית של רישיון הנהיגה.

פסילה מנהלית 60 יום של רישיון הנהיגה

פסילה מנהלית 60 יום של רישיון הנהיגה, הינה סנקציה הננקטת במקרים של עבירות תנועה חמורות, המצביעות על מסוכנות גבוהה ומיידית הנשקפת מהנהג. במקרה זה קיים צורך מיידי לפסול את רישיונו של הנהג עד לבחינת המקרה בבית המשפט והחלטה בנוגע לאשמתו והעונש שיושת עליו.

פסילת רישיון אפשרית בשלוש דרכים – פסילה לתקופת זמן מוגדרת בהליך מנהלי המבוצע לאחר החלטה של קצין משטרה, פסילת משרד הרישוי, או פסילת רישיון נהיגה בהליך משפטי לאחר דיון בתיק בין כתלי בית המשפט. פסילה כזו נחלקת לשלושה סוגים: פסילה קלה, שהיא פסילה מנהלית 30 יום, בינונית המוגדרת לטווח של פסילה מנהלית 60 יום וחמורה הנקבעת לתקופת זמן של עד 90 יום.

פסילה מנהלית 60 יום

מהי הסיבה למתן פסילה מנהלית 60 יום?

נהג שהיה מעורב בתאונת דרכים עם נפגעים או תאונת דרכים בה נגרם נזק לרכוש, יכול להיות מוזמן לשימוע בפני קצין משטרה בקשר לאפשרות פסילה מנהלית 60 יום של רשיון הנהיגה שלו.

קצין המשטרה אליו מוזמו נהג שכזה ואשר עורך לנהג את השימוע, יעיין בתיק החקירה, עליו לבדוק קיומן של ראיות לכאורה להוכחת אשמתו של הנהג והאם קיים יסוד סביר כי יוגש כנגדו כתב אישום. היה והתשובה לכך היא חיובית, על קצין המשטרה לשקול את המסוכנות המיידית הנשקפת מאותו נהג, זאת בהתבסס על נסיבות התאונה ועל עברו התעבורתי. היה וקצין המשטרה משוכנע, כי המשך נהיגה טמונה סכנה לשלום ציבור המשתמשים בדרך, רשאי הוא לפסול את רישיון הנהיגה לתקופה של 60 ימים.

מהן זכויותיו של הנהג שנגזרה עליו פסילה כזו?

כאמור, קצין המטרה שעורך את השימוע חייב להיות בדרגת מפקח ומעלה. כמו כן, קיימת חובה לערוך את השימוע וניתן לפסול מנהלית ללא עריכת שימוע, אך ורק אם הנהג זומן כדין ולא התייצב. במהלך השימוע רשאי הנהג להעלות טענות הן בקשר לנסיבות התרחשותה של התאונה, הן בקש לעברו התעבורתי והן בקשר לנסיבותיו האישיות. אחר כל אלה, יתן קצין המשטרה את החלטתו במקום. 

כיצד ניתן לבטל פסילה מנהלית 60 יום?

ראשית יש לומר, כי רצוי ומומלץ לנהג שהיה מעורב בתאונת דרכים להתייעץ עם עורך דין תעבורה מנוסה מיד לאחר התרחשותה של התאונה. עורך הדין יכול לייעץ לנהג לא רק לגבי חקירתו אלא גם לגבי התנהגותו בשימוע ויכול אף להגיע עם הנהג לשימוע עצמו. חשוב ביותר להתייעץ עם עורך דין תעבורה עוד לפני השימוע. היה ורישיון הנהיגה נפסל מנהלית לתקופה של 60 ימים, רשאי הנהג ורצוי באמצעות עורך דין תעבורה, לפנות לבית המשפט לתעבורה ולהגיש בקשה לביטול הפסילה המנהלית. בדיון בבית המשפט ניתן בהחלט במקרים רבים לבטל את החלטת הקצין או לקצר את משך הפסילה ולעיתים לקדם את ההליך המשפטי עצמו לכלל סיום מהיר.


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: