מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

כמה נקודות זה שלילה

1.04.2021

במטרה להרתיע נהגים מביצוע עבירות תנועה ולעקוב אחר עברייני תנועה חוזרים, מונהגת בישראל שיטת הנקודות. השיטה מתווספת לעונש המתקבל ע"י בית המשפט וקובעת כי הנהג צובר מספר נקודות מסוים על כל עבירת תנועה, בהתאם לחומרתה. הסנקציה החמורה ביותר שניתן להגיע אליה לאחר צבירת רף מסוים של נקודות הוא שלילת הרישיון לפרק זמן מסוים. בהקשר זה, אנו נשאלים לא פעם ע"י לקוחותינו "כמה נקודות זה שלילה?". רף הנקודות לשלילת הרישיון ופרק זמן השלילה משתנים בהתאם למספר קריטריונים. חשוב להכיר את הקריטריונים במטרה להימנע מביצוע עבירות תנועה ולהתמודד איתם במידה ורישיונכם יישלל.

מהי שיטת הנקודות?

לשיטה חמש דרגות ניקוד, מ-2 עד 10 נקודות, החל מהעבירות הקלות ביותר ועד החמורות ביותר. חומרת העבירות נקבעת עפ"י החוק, וזאת בהתאם לרמת הסיכון על הסביבה ועל הנהג.

עבירות 2 ו-4 הן עבירות קלות יחסית בהן הסיכון נמוך, כמו אי חגירת חגורת בטיחות על ידי אחד הנוסעים האחרים ועקיפה שלא כדין. עבירות של 6 נקודות קשורות בעיקר לסיכון סביבת הנהג וכוללות עבירות כדוגמת אי מתן זכות קדימה. עבירות דרגה 8 ו-10 כבר מסכנות חיי אדם, והן כוללות עבירות כמו נהיגה במהירות מופרזת בהרבה מהמהירות המותרת, ומעבר באור אדום.

העבירות נצברות בבנק במשך שנתיים-ארבע שנים, תלוי במספר הנקודות שנצבר בטווח הזמן הזה. ככל שצוברים יותר נקודות, כך הסנקציות חמורות יותר והוא נע בין קורס נהיגה נכונה לבין שלילת הרישיון. אז אם אתם רוצים לדעת כמה נקודות זה שלילה, המשיכו לקרוא. בכל אופן, אם אתם לא בטוחים אם יש לכם בכלל נקודות רשומות, תוכלו לקרוא כאן על בירור נקודות תעבורה.

כמה נקודות זה שלילה

כמה נקודות זה שלילה? ואיך מקבלים את הרישיון מחדש?

אז הנה התשובה לשאלה כמה נקודות זה שלילה. כשמגיעים ל-36 נקודות ומעלה, נשלל רישיון הנהג ל-3 חודשים. אם מגיעים ל-36 נקודות פעם נוספת בטווח של 6 שנים, או ל-72 נקודות, הרישיון יישלל למשך 9 חודשים.

כדי לקבל בחזרה את הרישיון במקרה הראשון והפחות חמור, הנהג ייאלץ לעבור מבחן תיאוריה. במקרה השני, והחמור יותר, הוא יצטרך לעבור מבחן נהיגה, בדיקות רפואיות מטעם המכון הרפואי לבטיחות בדרכים ומבחן תאורה. בשני המקרים, הנקודות לא יתאפסו במשך 4 שנים מרגע שבוצעה העבירה האחרונה.

שיטת הנקודות לא משקללת לתוכה את ותק הנהג, כך שאותו מספר נקודות יקנה את אותה סנקציה.

בנוסף לצבירת נקודות, מי יכול לשלול רישיון?

בית המשפט יכול להקל או להקשות על נהגים מסוימים ועל עבירות מסוימות. כך, למשל, נהג חדש יכול לקבל שלילה על עבירות מסוימות, גם אם לא הגיע לרף הנקודות הנדרש.

אופציה נוספת היא פסילה מנהלית, שלילה על ידי קצין משטרה, בדרגת מפקח ומעלה, בתנאים מגבילים, זאת אם היה נוכח בזמן קיום העבירה. אם שוטר אחר היה נוכח, הנהג יעבור שימוע בפני הקצין, והוא זה שיקבע את קיום השלילה, בהתאם לחומרת המקרה, בין 90-30 יום.

כמה נקודות זה שלילה – האם ניתן לערער על שלילה?

כן. מדובר בענישה חמורה מאוד, עם השלכות קשות לגבי הנהג המואשם, ולכן החוק נותן בידי הנהג את האפשרות לערער, ואכן רבים בוחרים לעשות זאת.

אם אתם חושבים שהחמירו את הענישה לגביכם, ונתנו לכם יותר מדי נקודות על עבירות מסוימות, או שכלל לא ביצעתם אותם, תוכלו לפנות לעורך דין תעבורה מקצועי ומנוסה. עורך הדין ייקח בחשבון את הנסיבות האישיות של המקרה ושל הנהג, ויפעל בדחיפות למענכם מול בית משפט תעבורה, על מנת לקצר את זמן השלילה, או לבטל אותה לחלוטין.

כמה נקודות זה שלילה לנהג חדש

מבחינת כמה נקודות זה שלילה נהג חדש יעשה בחוכמה, אם יזכור בעיקר דבר אחד: בתור נהג חדש, מחמירים איתו יותר. הדבר מתבטא באופנים רבים. למשל לגבי נהיגה בשכרות – גם זה מתבטא כמובן בניקוד, אך מה מוגדר בכלל כנהיגה בשכרות? יש לכך מדדים שהחוק מגדיר. הנקודה מבחינתכם אם אתם נהגים חדשים, היא שרף האלכוהול שאסור לכם לעבור, זה שיביא לקבלת דו"ח על נהיגה בשכרות, הוא נמוך מזה של אוכלוסיית הנהגים בכלל. כלומר, כאן זה כבר לא שאלה של אחרי כמה נקודות שוללים רישיון אלא של כמה מהר אתם עלולים להגיע לכך!

כמה נקודות זה שלילה משרד התחבורה ועוד

נושא הנקודות וגם השלילה, כמה נקודות זה שלילה לנהג ובעצם כל עולם עברות התנועה, מורכב למדי. קחו למשל את ההיבט, של הגופים הרבים ש"בוחשים בקלחת", בהם המשטרה, משרד התחבורה, המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד) ובתי המשפט. כל אחד מהם, הוא עולם בפני עצמו, עם נהלים ושיטות עבודה משלו. ישנו כמובן לפני הכל, החוק המחייב בנושאים אלה. נקודות ניתן לצבור עקב מגוון רחב של עברות. בהמשך לצבירה עשויים לקבל עונש שלילה אבל גם עונשים אחרים. כך שבשורה התחתונה, כל זה מורכב למדי. הנהג הממוצע לא מיומן בדברים כגון אלה

ובוודאי שלא זוכר בעל פה, כמה נקודות זה שלילה וכדומה. מכאן מובנת חשיבותו הגדולה של ייעוץ מקצועי. כמובן, אם מגיעים לבית משפט, עורך דין שיספק ייעוץ כזה יוכל גם לייצג אתכם. מדובר בבעל מקצוע מנוסה ספציפית בתחום התחבורה, אשר מעודכן בהתפתחויות האחרונות בתחום זה. לעורך הדין יהיה ניסיון רב בהיבטים שונים של נושאים, כגון נקודות ושלילת רישיון. הוא יכיר מקרוב את האופן שבו מתנהלים הדברים במשטרה וברשויות השונות ותודות לכך, יוכל לייעץ לכם באופן ריאליסטי, מעשי ומועיל. כמובן, הוא ידע לענות באופן שמותאם למצבכם, על נקודות כגון כמה נקודות זה שלילה?

כמה נקודות זה שלילת רישיון – בדיקת מצבכם

לאור המורכבות של נושאים אלה, ישנה חשיבות בבדיקת מצבכם העדכני. כמה נקודות זה שלילה? האם יש עוד דברים פתוחים לגבי רישיונכם אשר דורשים טיפול? דברים כאלה ואחרים, ניתן לברר למעשה בעצמכם, בכמה וכמה דרכים. זאת, כולל:

 • משרד הרישוי: בשיחה טלפונית אל משרד הרישוי, בטלפון 5678*. כמו כן, ניתן להגיע אל סניפי משרד הרישוי ולברר בהם ישירות.
 • האתר הממשלתי: כתובת האתר היא gov.il, שבו זמינה למשל "בקשה לקבלת תדפיס נקודות חובה לנהג".
 • מפנ"א: מרכז פניות נהגים ארצי הוא גוף ממשלתי, שגם בעזרתו תוכלו לברר מידע רב. כמו כן, ניתן לבצע דרכו פעולות שונות, כגון הגשת בקשה לביטול דו"ח.

אחרי כמה נקודות שוללים רישיון – לא להתעלם!

נאמר שקיבלתם תשובות, לכל מה שרציתם לדעת – כמה נקודות זה שלילה משרד התחבורה ותפקידו בכך, כמה נקודות זה שלילה לנהג חדש ועוד. דבר אחד חשוב בכל מקרה לדעת ולקחת בחשבון – לא לנהוג בזמן שלילה! אם נהג חדש נשפט לחומרה, מי שנוהג בזמן שלילה על אחת כמה וכמה. ומה לגבי נהג חדש שנוהג בשלילה? בכלל מסבך את עצמו.

כמה נקודות זה שלילה? השורה התחתונה

כמובן, טוב ולעתים שימושי, לדעת פרטים טכניים כמו ניקוד שמוביל לשלילה. בוודאי חשוב להיות ערים למצבכם העדכני ולשים לב, אם אתם צוברים ניקוד עקב עברות תנועה וכמה. אבל אם נשים בצד לרגע את השאלה כמה נקודות זה שלילת רישיון, התכל'ס המעשי הוא: לנהוג בזהירות, לא לנהוג בשלילה ואם הסתבכתם, לפנות לייעוץ מקצועי.


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: