מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

נהיגה עם אוזניות

1.10.2020

אנשים רבים מעידים, כי האזנה למוזיקה במהלך היום מרגיעה אותם ולעיתים, אף גורמת להפוך חיוניים ויעילים יותר, גם כאשר הם מרגישים עייפים או מדוכדכים. אין כל פסול בהאזנה למוזיקה במקומות שונים ואף בזמן נהיגה ברכב, אך מה קובע החוק בנושא נהיגה עם אוזניות כדי לשמוע מוזיקה או כדי לדבר בטלפון הנייד?  

איך מוגדרת נהיגה עם אוזניות בחוק?

על פניו, נדמה כי נהיגה עם אוזניות איננה מהווה בעיה או סכנה במהלך נסיעה בכבישים, כיוון שהאוזניות תחובות באוזניים כך שהידיים חופשיות ופנויות להימצא על ההגה כדי לשלוט ברכב. ואולם, תקנה 169 לתקנות התעבורה, קובעת כי קיים איסור מוחלט לשימוש באוזניות במהלך נהיגה בדרכים, כאשר החוק אף מחמיר ואוסר על שימוש באוזניות גם להולכי רגל העושים שימוש בדרך כמו בזמן מעבר חצייה.

ומה בנוגע לנהיגה עם אוזניה אחת בלבד?

האם מותר לנהוג עם אוזניות? לשון החוק קובעת, כי "לא ינהג אדם רכב, ולא ילך עובר דרך בכביש כשלאוזניו צמודות אוזניות המחוברות למכשיר להשמעת צלילים או קולות, למעט אוזניות המחוברות למכשיר שמיעה רפואי". כיוון והאיסור מתייחס אל שימוש אוזניות בנהיגה המוצמדות אל שתי האוזניים, בלשון רבים, נשאלת השאלה האם קיימת אפשרות לנהיגה עם אוזניה אחת הצמודה אל אוזן אחת בלבד?

אז האם מותר אוזניות בנהיגה? כדי לענות על כך, יש להבין את הרציונל העומד מאחורי פסיקת בית המשפט בנוגע לאיסור הרכבת אוזניות במהלך נהיגה בדרך – המטרה המרכזית של איסור זה נובעת משמירה על בטחונו של הנהג בכביש והנהגים האחרים סביבו ומכיוון שמכשיר המשמיע צלילים וקולות באוזניו עלול להסיח את דעתו ולמנוע ממנו לשמוע קולות וצלילים מהותיים המתרחשים בכביש, קיים איסור להרכיב אוזניות.

כאשר נהג מרכיב על שתי אוזניים אוזניות, הוא למעשה מנותק מהנעשה סביבו וקיים סיכון שיפגע או ייפגע כתוצאה מהיסח דעת. ניתן לומר כי לא כך הדבר במידה והנהג מרכיב רק אוזנייה אחת על אוזנו, כיוון שכך הוא אינו מנותק מהסביבה ואוזנו הפנויה יכולה לקלוט קולות וצלילים חשובים לשמירה על בטיחותו והבטיחות בדרכים.

נהיגה עם אוזניות

נתפסת בשעת נהיגה עם אוזניות? כך מומלץ לפעול

על פי האמור לעיל, ניתן להבין מחד, כי נהיגה בכבישים עם אוזנייה אחת היא אפשרית ופעולה זו לא תגרור עונשים וסנקציות. מאידך יש לזכור, כי הדבר איננו חד משמעי בכל הנוגע לשימוש באוזניה אחת המחוברת אל הטלפון הנייד. כיוון שהחוק מתייחס אל מכשיר המשמיע קולות וצלילים ללא הגדרה ספציפית של סוג ומטרת המכשיר, הפרשנות בנוגע למהות העבירה נתונה בידיהם של גורמי האכיפה.

לכן אם נתפסת עם אוזניות בזמן נהיגה או אפילו אוזניה אחת והשוטר הטיל עליך קנס כספי / נקודות / זימון לדין – מומלץ לפנות ללא דיחוי לייעוץ של עורך דין תעבורה מנוסה ומקצועי. עו"ד תעבורה יבחן את פרטי המקרה, ויידע כיצד לייצג את הנהג במהלך הדיונים וכיצד להתמודד עם הפרשנויות המשפטיות השונות במקרה זה.

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2022 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: