נהיגה עם אוזניות

1.10.2020

אנשים רבים מעידים, כי האזנה למוזיקה במהלך היום מרגיעה אותם ולעיתים, אף גורמת להפוך חיוניים ויעילים יותר, גם כאשר הם מרגישים עייפים או מדוכדכים. אין כל פסול בהאזנה למוזיקה במקומות שונים ואף בזמן נהיגה ברכב, אך מה קובע החוק בנושא נהיגה עם אוזניות כדי לשמוע מוזיקה או כדי לדבר בטלפון הנייד?  

תקנה 169 לחוק התעבורה

על פניו, נדמה כי נהיגה עם אוזניות איננה מהווה בעיה או סכנה במהלך נסיעה בכבישים, כיוון שהאוזניות תחובות באוזניים כך שהידיים חופשיות ופנויות להימצא על ההגה כדי לשלוט ברכב. ואולם, תקנה 169 לתקנות התעבורה, קובעת כי קיים איסור מוחלט לשימוש באוזניות במהלך נהיגה בדרכים, כאשר החוק אף מחמיר ואוסר על שימוש באוזניות גם להולכי רגל העושים שימוש בדרך כמו בזמן מעבר חצייה.

ומה בנוגע לנהיגה עם אוזניה אחת בלבד?

לשון החוק קובעת, כי "לא ינהג אדם רכב, ולא ילך עובר דרך בכביש כשלאוזניו צמודות אוזניות המחוברות למכשיר להשמעת צלילים או קולות, למעט אוזניות המחוברות למכשיר שמיעה רפואי". כיוון והאיסור מתייחס אל שימוש באוזניות המוצמדות אל שתי האוזניים, בלשון רבים, נשאלת השאלה האם קיימת אפשרות לשימוש באוזניה אחת בלבד הצמודה אל אוזן אחת בלבד?

כדי לענות על כך, יש להבין את הרציונל העומד מאחורי פסיקת בית המשפט בנוגע לאיסור הרכבת אוזניות במהלך נהיגה בדרך – המטרה המרכזית של איסור זה נובעת משמירה על בטחונו של הנהג בכביש והנהגים האחרים סביבו ומכיוון שמכשיר המשמיע צלילים וקולות באוזניו עלול להסיח את דעתו ולמנוע ממנו לשמוע קולות וצלילים מהותיים המתרחשים בכביש, קיים איסור להרכיב אוזניות.

כאשר נהג מרכיב על שתי אוזניו אוזניות, הוא למעשה מנותק מהנעשה סביבו וקיים סיכון שיפגע או ייפגע כתוצאה מהיסח דעת. ניתן לומר כי לא כך הדבר במידה והנהג מרכיב רק אוזנייה אחת על אוזנו, כיוון שכך הוא אינו מנותק מהסביבה ואוזנו הפנויה יכולה לקלוט קולות וצלילים חשובים לשמירה על בטיחותו והבטיחות בדרכים.

נהיגה עם אוזניות

נתפסת בשעת נהיגה עם אוזניות? כך מומלץ לפעול

על פי האמור לעיל, ניתן להבין מחד, כי נהיגה בכבישים עם אוזנייה אחת היא אפשרית ופעולה זו לא תגרור עונשים וסנקציות. מאידך יש לזכור, כי הדבר איננו חד משמעי בכל הנוגע לשימוש באוזניה אחת המחוברת אל הטלפון הנייד. כיוון שהחוק מתייחס אל מכשיר המשמיע קולות וצלילים ללא הגדרה ספציפית של סוג ומטרת המכשיר, הפרשנות בנוגע למהות העבירה נתונה בידיהם של גורמי האכיפה.

לכן אם נתפסת בזמן נהיגה עם אוזניה אחת והשוטר הטיל עליך קנס כספי / נקודות / זימון לדין – מומלץ לפנות ללא דיחוי לייעוץ של עורך דין תעבורה מנוסה ומקצועי. עו"ד יבחן את פרטי המקרה, ויידע כיצד לייצג את הנהג במהלך הדיונים וכיצד להתמודד עם הפרשנויות המשפטיות השונות במקרה זה.

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:
כתובתנו
דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
077-4420820
או התקשרו לנייד אישי: 052-563-4178
שעות פעילות
א-ה: מהשעה 9:00-18:00
דואר אלקטרוני
dweck-brant@012.net.il
2020 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו: 077-4420820
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: