מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

הריגה בתאונות דרכים

21.06.2020

הריגה בתאונות דרכים

תאונת דרכים קטלנית היא תאונה שהתרחשה וכתוצאה ממנה לפחות אדם אחד נהרג. 

ההשלכות של תאונת דרכים קטלנית

כיוון שתאונת דרכים קטלנית מסתיימת לצערנו במותו של אדם, ההשלכה המרכזית במקרה זה היא העמדתו לדין של נהג המעורב בתאונה ואשר לגביו מצאה הפרקליטות כי קיימות די ראיות על מנת להעמידו לדין. הפרקליטות, שהינה הגוף האמון על העמדה לדין בגין תאונות דרכים קטלניות, שוקלת בכל מקרה ומקרה, האם להעמיד לדין את הנהג החשוד בעבירה גרימת מוות ברשלנות, או שמא יש מקום להעמידו לדין בגין העבירה החמורה פי כמה מונים, של המתה בקלות דעת.

 • גרימת מוות ברשלנות – עבירה זו קובעת כי הנהג גרם למותו של אדם בתאונת דרכים, לאחר שביצע מעשה רשלני ללא מודעות לחומרת מעשיו והתוצאה שעלולה להתרחש. עבירה זו נחשבת לקלה מבין עבירות של תאונות דרכים קטלניות, כאשר העונש המירבי הקבוע בחוק בגינה הוא 3 שנות מאסר. 
 • המתה בקלות דעת – עבירה זו נחשבת לחמורה יותר, כיוון שהיא קובעת כי הנהג המעורב גרם לתאונה הקטלנית כתוצאה ממעשה פזיז, או שהוא חש אדישות לתוצאה ההרסנית של מעשיו. העונש המירבי על עבירה מסוג זה הוא 12 שנות מאסר.

כיצד מתנהל ההליך הפלילי במקרה של הריגה בתאונת דרכים

כתב האישום המוגש כנגד הנאשם מתנהל בבית המשפט המוסמך לדון בעבירות אלו, כאשר הליכים בעבירת גרימת מוות ברשלנות מתנהלים בבית המשפט לתעבורה ואילו ההליכים בגין עבירה של המתה בקלות דעת מתנהלים בבית המשפט המחוזי. הנהג הנאשם מוזמן להליך של הקראת כתב אישום, במהלכו מוקרא בפניו כתב האישום ועליו להביע את עמדתו בנוגע אליו – האם הוא מודה באשמה המיוחסת לו, או שמא הוא כופר באשמה או בחלקים ממנה.

הודאה באשמה של  הריגה במקרה של תאונת דרכים קטלנית, תגרור הרשעה ולאחר מכן לגזירת העונש שבית המשפט ימצא לנכון. כפירה באשמה תדחה את הדיון לשלב שמיעת הראיות של כל אחד מהצדדים (הנהג המעורב והפרקליטות התובעת). 

מידע חשוב לנהגים המעורבים בתאונות דרכים קטלניות

מעורבות בתאונת דרכים קטלנית משנה תוך שבריר שנייה את חייו של הנהג המעורב, זירת התאונה הינה טראומתית ומבלבלת, הנהג המעורב מצוי הסערת רגשות. חשוב מאוד להשתדל ולשמור ככל האפשר על קור רוח וחשוב מכל, ליצור קשר מיידי עם עורך דין תעבורה ותיק ומנוסה בתחום זה של דיני התעבורה על מנת שיסייע לנהג המעורב בכל הדרוש לו. כלל זהב במעורבות בתאונות דרכים – לא מוסרים דבר לפני שמתייעצים עם עורך דין תעבורה, זאת זכותכם החוקים להתייעץ לפני מסירת גרסה, הודעת חשוד. זכרו כל מילה הנאמרת הזירה לאדם זה או אחר והמיוחד לאיש חוק, מתועדת ועלולה לפגוע בכם, שמרו על זכות השתיקה עד קבלת ייעוץ משפטי. 

אנו בדוויק ברנט משרד עורכי דין, פועלים עשרות שנים בתחום דיני התעבורה. אנו בעלי עבר רב שנים במשטרת ישראל בתפקידי בוחנות, חקירות ותביעה ובעלי עבר והווה רב שנים כסניגורים, עם דגש רב ומומחיות בתחום תאונות הדרכים בכלל ותאונות הדרכים הקטלניות בפרט. לכן, פנו אלינו מיידית לקבלת ייעוץ וסיוע משפטי.


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: