עורך דין תעבורה – מדוע לקחת עורך דין במקרה של תאונה

26.05.2019

כל תאונת דרכים הינה אירוע טראומתי, ודאי שתאונה קשה, או תאונה קטלנית. זירת התאונה נדמית לעיתים לשדה קרב, פצועים, מכוניות פגועות, סירנות, כוחות הצלה ומשטרה ובוחן תאונות הדרכים.

בוחן תאונות הדרכים הינו שוטר שעבר הסמכה משטרתית ארוכה לחקור תאונות דרכים על מנת לגלות מה הסיבה להתרחשותה של תאונת הדרכים, מי הגורם להתרחשותה של התאונה ואם מדובר בגורם אנושי, האם יש מקום להעמידו לדין. בוחן תנועה המגיע לזירת תאונה מתחיל את עבודתו בהנצחתה של הזירה, צילומי סטילס וצילומי וידאו, הוא בוחן את הכביש, האם קיימים סימנים שונים על הכביש שיוכלו לגלות לו כיצד התרחשה התאונה, הוא הוחן את כלי הרכב המעורבים, הוא מבצע פעולות שונות עם כלי הרכב, בוחן את תפקודם, מצמיד אותם זה לזה, על מנת לנסות ולהבין כיצד בדיוק התרחש המגע בין כלי הרכב, הוא בוחן את התמרורים בכביש, את הרמזורים, את תקינותם ולבסוף, הוא מתחיל במלאכת גביית עדויות מהנהגים המעורבים ומעדי ראיה שהיו עדים להתרחשותה של התאונה.

בוחן תנועה ותיק ומיומן, יכול כבר מהדקות הראשונות להגעתו לזירה, כבר להבין כיצד התרחשה התאונה ומי מהנהגים, הוא החשוד בגרימתה. כאשר, הוא מבין זאת ומתגבש בליבו חשד כנגד נהג זה או אחר, חובה עליו לחקור את אותו נהג בעדות תחת אזהרה, כלומר להזהיר אותו כי הוא עומד לחקור אותו בחשד לגרימת תאונת הדרכים בנסיבות כאלו וכאלו ולהודיע לו כי זכותו לשמור על זכות השתיקה וכן להתייעץ עם עורך דין לפני שהוא מוסר עדות.

זכרו, בוחן התנועה המשטרתי אינו חבר שלכם הבא לחלץ אתכם מצרה, הוא חוקר משטרתי לכל דבר ועניין, אשר עלול לסבך אתכם גם אם לעיתים בתום לב,  באחריות לגרימת תאונת דרכים, אפילו אינכם אשמים בה, להודיע לכם על זכותם להתייעץ עם עורך דין תוך שהוא מציין זאת בעדות, אך בד בבד לומר לכם בעל פה, כי הוא לא רואה בעיה ואולי כדאי כבר לסיים עם זה ולהמשיך הלאה.

זכרו כלל זהב, אל תמסרו עדות, לפני שביקשתם שהות להתייעץ עם עורך דין תעבורה המנוסה בתחום זה של חקר תאונות הדרכים. גם אם בוחן התנועה 'יעמוד לכם על הראש' אל תשכחו לעמוד על זכותכם למסור עדות רק לאחר שהתייעצתם עם עורך דין תעבורה. ראשית, טפלו בבריאותכם, גשו לבית החולים במידה ונפגעתם חס וחלילה, או שאינכם חשים בטוב וזכרו, גביית עדות בזירת התאונה אינה הכרח מצד הבוחן, הוא פשוט רוצה לסיים כמה שיותר דברים בזירה, על מנת שלא יצטרך לטרטר את עצמו בהמשך. אם הבוחן רוצה לחקור אתכם במקום סרבו ובקשו להגיע בצורה מסודרת ביום שלמחרת לתחנת המשטרה ולאחר שהתייעצתם עם עורך דין תעבורה. זאת זכותכם המלאה לעשות זאת וזו חובתו של בוחן התנועה להסכים לכך. אדם שנגבתה עדותו תחת אזהרה מבלי שהתאפשרה לו זכות הייעוץ, ניתן לפסול את עדותו, בבית המשפט.

צרו קשר מיידית עם עורך דין תעבורה מנוסה בתחום זה, רצוי כזה שעבד גם בצד השני של המתרס, אולי אפילו היה בעצמו בוחן תנועה בעברו המקצועי, בטרם הפך לעורך דין, או שעבד בתחום החקירות. עורך דין שכזה, יזמין אתכם למשרדו, יקשיב לדבריכם אודות אופן התרחשותה של התאונה, יסביר לכם מהי בעצם חקירה משטרתית, כיצד היא מתנהלת, ייעץ לכם כיצד עליכם לנהוג בחקירה, תוך שיצביע בפניכם על נקודות להן אולי, לא ייחסתם חשיבות. לאחר שתתיעצו עם עורך דין תעבורה, תוכלו להגיע לחקירה ולמסור עדות בצורה שקולה ומסודרת.

זאת ועוד, משרד עורכי דין לתעבורה מקצועי המכבד עצמו, מחזיק בפרטיהם של בוחני תנועה פרטיים, כאלה ששירתו בעברם כבוחני תנועה משטרתיים ועזבו את המשטרה. בוחנים שכאלה, תפקידם להגיע לזירת התאונה מאוחר יותר, מבלי לשבש כמובן את עבודת המשטרה ולהנציח אותה. זכרו, "הכביש והזירה מדברים" ולכל סימן בכביש, שנוצר בעקבות התרחשותה של התאונה, ישנה חשיבות וקיימת פרשנות פיזיקלית. לעיתים פיספס הבוחן המשטרתי סימן כזה או אחר, שיכול לתמוך בגרסתכם ולזכות אתכם ועל כן חשוב, כי גורם מקצועי מטעמכם יבקר בזירה וינציח אותה.

זכרו אם כן את כלל הזהב, לא נחקרים לפני שמתייעצים עם עורך דין תעבורה מקצועי ומנוסה.

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:
כתובתנו
דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
077-4420820
או התקשרו לנייד אישי: 052-563-4178
שעות פעילות
א-ה: מהשעה 9:00-18:00
דואר אלקטרוני
dweck-brant@012.net.il
2020 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו: 077-4420820
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: