מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

עבירות תנועה של רכבי שטח

11.03.2021

תקנות התעבורה הישראליות מסדירות את תחום הנהיגה על רכבי שטח באופן ייעודי. על מנת להבין אילו איסורים קיימים רק לרכבי שטח תחילה יש להבין מהם התנאים שמונה החוק על מנת שרכב יהיה מוגדר בתור רכב שטח, לאחר ההגדרה יימנו במאמר זה מספר איסורים ייעודים על רכבי השטח ואת הענישה הצפויה לעוברים על הכללים האלו.

עבירות תנועה של רכבי שטח

מהו רכב שטח?

בניגוד לתחושה של רבים, לפיה רכב שטח הוא רכב שיכול לנסוע על שטח (ארבע על ארבע או ג'יפים מיוחדים), ההגדרה שמנוייה בתקנות התעבורה לרכב שטח היא אחרת לגבי וכוללת מספר תנאים שונים שעל הרכב לעמוד בהם:

תנאי החוק

 1. רכב המיועד לפי מבנהו לנוע בדרכי עפר. הגדרה מבנית זו מכלילה סוגים רבים של רכבים אשר מיועדים לנוע בדרכי עפר. ניתן לראות את הדגש הראשון שנתן המחוקק, לא מדובר על רכבים שמיועדים לנסוע בכבישים רגילים.
 2. הוא נע על ארבעה גלגלים לפחות. לעניין זה, רכבים דו גלגליים לא נחשבים בתור רכבי שטח. אך לרכב יכולים להיות יותר גלגלים (רלוונטי במיוחד כאשר ישנו צורך לשמירה על שיווי משקל או שהרכב גדול במיוחד)
 3. נפח המנוע הוא עד אלף וחמש מאות סמ"ק. כאשר נפח המנוע גדול מזה יש לראות את הרכב בתור כזה המוכנס לקטגוריה אחרת – מתוך הרעיון שכמות רכבי השטח היא נמוכה יחסית, למשל, רכב עם נפח מנוע גדול יותר כן יכול לנהוג.
 4. המשקל של הרכב הוא עד תשע מאות קילוגרמים
 5. שולטים ברכב באמצעות הגה
 6. הוא מיועד להסעת ארבעה נוסעים בלבד כולל הנהג
 7. הצמיגים הם בעלי לחץ אוויר נמוך יחסית
 8. פורמלית הרכב מוגדר בתור רכב שטח במסמכי רישיונות הרכב.

כפי שניתן לראות – ישנו מבנה פורמלי המצמצם את תחולת ההגדרה של רכבי שטח. מדובר על רכבים "קטנים" ו"קלים" יחסית אשר מרבית תנועתם נעשית בשבילי עפר.

מהירות ובטיחות

אחד התחומים המוסדרים ביותר בכל הנוגע לרכבי שטח הוא ההגבלות הנוקשות יחסית על המהירות המותרת. לפי תקנה 39 ה לתקנות התעבורה המהירות המקסימלית המותרת לרכב שטח הוא עד ארבעים קילומטרים לשעה. גם כאן ניתן לראות – מתייחסים לרכבי שטח בתור רכבים מוגבלים מאוד.

על מנת להסיע אנשים (עד שלושה) ברכב השטח יש לקבל על כך אישור מיוד מרשות הרישוי ועל האישור להיות מצוין ברישיונות הרכב. גם כאשר מסיעים עוד נהגים ישנה חובת חגורת בטיחות. במידה ובוחר הנהג להסיע חרף האיסור הוא ייקנס בשש נקודות.

נהיגה בכביש

כאמור, אסורה הנהיגה על הכביש ברכב שטח. התנאי היחיד שבו מותר לנהוג על הכביש הוא על מנת לחצות אותו בלבד. מדובר באיסור משמעותי שמגביל מאוד את הנוהגים על רכב השטח. בהתאם, הענישה היא חמורה ויכולה לכלול עד שש נקודות.


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: