ייצוג בתאונות דרכים קטלניות

26.05.2019

תאונת דרכים קטלנית הינה תאונה אשר כתוצאה ממנה נהרג אדם. במקרה בו מתרחשת תאונת דרכים קטלנית וקיימת תשתית ראייתית להעמדה לדין כנגד נהג הרכב המעורב, הרי שיכול ויוגש כנגדו כתב אישום בעבירה של גרימת מוות ברשלנות, או במקרה חמור יותר בעבירת הריגה. במקרה כזה, טוב יעשה אותו נהג, אם ימהר לשכור את שירותיו של עורך דין המתמחה בנושא של ייצוג בתאונות דרכים קטלניות, אשר יוכל לזכות אותו מהאישום החמור, או למזער את הנזקים המשפטיים.

ייצוג בתאונות דרכים קטלניות – סעיפי העבירה האפשריים

כאמור, כנגד נהג האחראי לגרימת תאונת דרכים קטלנית, ניתן להגיש כתב אישום באחת משתי עבירות, גרימת מוות ברשלנות, עבירה שהעונש המקסימלי בגינה הינו 3 שנות מאסר בפועל, או עבירת הריגה, עבירה שהעונש המקסימלי בגינה הינו 20 שנות מאסר. כמובן, כי מי שימצא אשם בתאונת דרכים בה נהרג אדם, רישיון נהיגתו יפסל לשנים ארוכות.

תיקי גרימת מוות ברשלנות, או הריגה מנוהלים על ידי פרקליטות המחוז ולא על ידי יחידת התביעות המשטרתית וההחלטה, אם להאשים את הנהג האחראי לתאונה בסעיף  של גרימת מוות ברשלנות או  סעיף הריגה, תלויה למעשה בנסיבות התרחשותה של התאונה והאם רשלנותו של הנהג מגיעה כדי פזיזות. במילים אחרות, אם אירעה תאונה קטלנית בגלל חוסר תשומת לב או חוסר זהירות, אזי רוב הסיכויים הם, כי הנהג יואשם בגרימת מוות ברשלנות, אך אם בנסיבות התרחשותה של התאונה מעורב נושא של שכרות (סמים או אלכוהול), נהיגה במהירות מופרזת, דיבור בטלפון נייד, אור אדום אשר דלק זמן רב וכיו"ב, אזי ככל הנראה יוגש כתב אישום בעבירה של הריגה ובכפוף לשימוע.

הואיל והעבירה בה מואשם הנהג, משפיעה על עונשו במקרה של הרשעה, כדאי לדעת,  כי עורך דין תעבורה מנוסה, יכול, פעמים רבות, להשפיע על ההחלטה בדבר העבירה בגינה יוגש כתב האישום.

תוצאות אפשריות לתיקים של תאונות קטלניות

תוצאת התיק תלויה כמובן בחומר הראיות ובנסיבות התרחשותה של התאונה ואולם, לעורך דין המייצג, למידת מיומנותו ונסיונו בתיקים אלו, קיימת חשיבות מירבית. תיקי תאונות קטלניות, הינם התיקים הקשים והמסובכים ביותר בתחום זה של דיני התעבורה ומעטים עורכי הדין המתמקצעים בהם. מומלץ, כי אדם הבא לשכור שירותיו של עורך דין תעבורה שייצג אותו בכתב אישום בגין גרימת תאונת דרכים קטלנית, יערוך בדיקה מדוקדקת מיהו אותו עורך הדין בו הוא שם מבטחו, מה ניסיונו המקצועי בכלל ובתיקים אלו בפרט ומה מידת הצלחותיו בתיקים אלו והכוונה לזיכויים והסדרי טיעון מקלים.

תיקי תאונות קטלניות יכולים להסתיים במספר דרכים :

  1. עיכוב הליכים – ישנה אפשרות לפנות ליועמ"ש בבקשה לעיכוב הליכים מסיבה זו או אחרת ולעיתים הבקשה מתקבלת וההליכים מעוכבים, כאשר המשמעות האופרטיבית הינה סגירת התיק למעשה.
  1. לעיתים יבוטל כתב האישום מסיבה זו או אחרת, בעיקר כזו הקשורה לחומר הראיות בתיק, כאשר הפרקליטות שוכנעה, כי הגם והוגש כתב האישום, הרי שלאחר והוצגו בפניה נתונים שלא עמדו לנגד עיניה, קיים ספק בדבר אשמתו של הנאשם והיא החליטה לחזור בה מכתב האישום.
  1. לעיתים ניתן להגיע להסדר טיעון מקל, עוד בטרם החלה שמיעת הראיות בתיק ולאחר שהצדדים נועדו ביניהם והגיעו להבנות כאלה ואחרות.
  1. לעיתים, על מנת להגיע להסדר טיעון מקל, קיים צורך להתחיל בשמיעת הראיות, שמיעת עדותו של הבוחן המשטרתי, כאשר לאחר חקירה נגדית על ידי עורך דין תעבורה, מגיעה הפרקליטות למסקנה, כי קיים קושי ראייתי והדרך להסדר טיעון מקל נסללת.
  2. לעיתים, מתנהלים התיקים עד תום ומסתיימים בזיכוי.

עונשים אפשריים לנהג שנמצא אשם

ככלל, לפי ההלכה הפסוקה של בית המשפט העליון, העונש הראוי למי שגרם ברשלנותו למותו של אדם, הוא עונש של מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח. ההלכה לוקחת בחשבון, כי בדרך כלל, נהגים המעורבים בתאונות דרכים קטלניות, הינם נהגים נורמטיביים נטולי רישום פלילי, נטולי עבר תעבורתי משמעותי ועדיין, סבור בית המשפט העליון, כי נוכח קדושת חיי האדם והצורך בהרתעת הרבים, יש מקום לענישה מכבידה בדמות מאסרים בפועל, בתיקים אלו. כמובן שלצד ענישה זו, קיימים רכיבים עונשיים נוספים בדמות פסילות לתקופות של 10 שנים ומעלה, קנסות כספיים ופיצויים כספיים למשפחת המנוח.

יחד עם זאת, קיימים מקרים רבים, בהם הגם ונהג הורשע בגרימת מוות ברשלנות, לא הושת עליו עונש של מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח, כי אם עונש של מאסר לריצוי בדרך של עבודות שירות וענישה נוספת, אף היא קלה יותר. הדרך להגיע לענישה מקלה תלויה רבות בעורך הדין המייצג. אם נעזרתם בשירותיו של עורך דין תעבורה בקיא ומיומן בתחום זה של תיקים, מתרבים סיכוייכם לצאת בשלום מהתיק. עורך דין מקצועי ומיומן, יד כיצד יש לפעול על מנת להוביל לזיכוי, או לכל הפחות להוביל לתוצאה עונשית טובה.

חשיבותו של עורך דין למטרות ייצוג במקרי תאונות קטלניות

משרד עורכי הדין דוויק ברנט מסייע ללקוחותיו הרבים בכל סוגיה הקשורה לדיני תעבורה.

למשרדנו התמקצעות מיוחדת בתיקי תאונות קטלניות וניסיון של ייצוג בעשרות תיקים מסוג זה, עם תיקים שנגנזו עוד בטרם הוגש כתב האישום, זיכויים רבים והסדרי טיעון מקלים. בזכות שירות עבר במשטרת ישראל במשך שנים ארוכות בתפקידי בוחנות, חקירות ותביעות, הרי שביכולתנו להעניק ללקוחותינו את השירות המקצועי הטוב ביותר האפשרי. מומלץ ביותר ליצור עימנו קשר טלפוניו, כבר מיד לאחר התרחשות התאונה המצערת, על מנת שנגיע לזירת התאונה, או שנוכל לייעץ לנהג, בצורה מסודרת במשרדנו, עוד בטרם יחקר. אנו עובדים עם קצין בוחנים משטרתי לשעבר, אותו אנו מפנים מיידית לתיעוד זירת התאונה ולבדיקת הרכבים המעורבים, על מנת לקבל תמונת מצב אמיתית בדבר אופן התרחשותה של התאונה ואנו נוקטים בפעולות נוספות, הכל על מנת למנוע ככל האפשר הגשת כתב אישום, או לחילופין, להיערך מראש למצב, בו יוגש כתב אישום כנגד הנהג המעורב ועל מנת שהגנתו תהיה מושלמת. הצלחותינו בתיקים אלו הינן רבות וכולן מתועדות ופתוחות בפני לקוחותינו, כמובן תוך שמירת צנעת הפרט. זכרו, הייתם מעורבים בכל תאונה שהיא, קל וחומר בתאונת דרכים קטלנית, פנו אלינו לשם קבלת ייעוץ משפטי, בהקדם האפשרי.

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:
כתובתנו
דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
077-4420820
או התקשרו לנייד אישי: 052-563-4178
שעות פעילות
א-ה: מהשעה 9:00-18:00
דואר אלקטרוני
dweck-brant@012.net.il
2020 © כל הזכויות שמורות
לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו: 077-4420820
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: