מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

שלילת רישיון נהיגה: מתי זה קורה ומה חשוב לעשות?

30.03.2019

תתארו לעצמכם שלוקחים את הפלאפון שלכם לתקופה של כמה שבועות או חודשים, תתארו לעצמכם שמוציאים מהמטבח שלכם את מכונת הקפה והמיקרוגל למשך מספר שבועות או שמונעים ממכם אפשרות להתקלח במשך חודש ימים. אין ספק שכל אחד מהמצבים הנ"ל הוא לא נעים, קשה, וייקח לכם זמן להתרגל אליהם.

ככה בדיוק מרגישים מי ששללו להם את הרישיון ואפילו מעבר לזה. עבור כמעט כל אחד מאיתנו, רישיון נהיגה מסמל עצמאות, חופש. זו הסיבה שאנחנו ממהרים להוציא אותו בגיל מאוד מוקדם, זו הסיבה שאנחנו רוכשים רכב. אם יש לנו רישיון ויש לנו אפשרות להגיע ממקום למקום בצורה חופשית מבלי שאנחנו תלויים באף אחד אז אנחנו עצמאיים, חופשיים, אנחנו יכולים לנסוע לאן שבא לנו, מתי שבא לנו, אנחנו אחראים לגורלנו.

ברגע ששוללים את רישיון הנהיגה, אנחנו מאבדים חלק מהעצמאות שלנו. מעבר לזה, אנחנו הופכים להיות תלויים באחרים, הופכים להיות בתחבורה ציבורית, מבחינה כלכלית אנחנו מתמודדים עם הוצאות שונות ומגוונות, אנחנו נאלצים להתאים את עצמנו מבחינת זמנים ותנאים, אנחנו מושפעים מדברים שאין לנו שליטה עליהם, כל סדר היום שלנו משתנה.

צריך לזכור שלא מדובר רק בעניין של עצמאות, עבור אנשים שהרכב הוא כלי עבודה, הרי שיש לכך משמעות רחבה, מאובדן הכנסה ועד פיטורים אפשריים. אלה דברים שיכולים להשפיע על חיינו בכל כך הרבה מובנים, שאפשר להבין מדוע נעשה הכל בשביל להימנע מהם, ואף עלול לגרום לפיתוי נהיגה בשלילה.

 

מתי מגיעים למצב של שלילת רישיון וכיצד מתמודדים עם זה

שלילת רישיון נהיגה זה אחד העונשים שניתנים בגין עבירות תנועה שונות. אנחנו יכולים למצוא את עצמנו מתמודדים עם מצב שכזה בגין עבירות תנועה שונות. בדרך כלל מדובר על עבירות חמורות או מצב של ריבוי עבירות תנועה.

בכל מקרה, חשוב להדגיש שההחלטה על שלילה תלויה במכלול הנסיבות שבהן מדובר. לכן, לא נכון למהר ולהעריך בפסימיות, שאתם בדרך לשלילה. גם להיפך – לא נכון להניח שהעברה שעשיתם קלה ועברכם צח כשלג ולכן, אין סיכון לשלילה. הערכות כאלה, מוטב לעשות בעזרת מומחה לתחום זה. זאת, במיוחד לאור כובד ההשלכות האישיות, של מצב שבו אכן מקבלים שלילת רישיון נהיגה. קחו למשל את הנושא של שלילת רישיון בגין עבירות מהירות. אם עברתם את המהירות המותרת "רק קצת", האם זה מגדיל את הסיכון לעונש של שלילת רישיון? מחד, זה "רק קצת" וזו עברה נפוצה. מאידך, מהירות יתר מציגה סיכון חיים משמעותי וכך בתי המשפט אכן מתייחסים אליה.

חשוב להדגיש, יש שני סוגים של פסילות, יש פסילות מנהליות עליהן יכולה המשטרה להחליט (קצין בדרגת פקח ומעלה), מדובר על פסילה שניתנת לנהג שעניינו נידון בבית המשפט, ויש פסילות רגילות אשר ניתנות על ידי בית המשפט במקרה של ביצוע עבירה. במידה והשופט אכן החליט לפסול את רישיונו של הנהג בזמן שהוא נמצא בפסילה מנהלית, אז הוא יוריד ממשך זמן הפסילה את תקופת הפסילה המנהלית.

אגב, המונח פסילת רישיון והמונח שלילת רישיון, מתייחסים לאותו הדבר.

לגבי פסילה מנהלית, חשוב לקחת בחשבון:

– במסגרת פסילה מנהלית, שלילת רישיון עשויה להתבטא כפסילה מיידית של רישיונכם! אם מדובר במקרה של תאונת דרכים קטלנית, תינתן שלילה למשך 90 יום, ללא שיקול דעת לקצין. במקרים אחרים, עם או בלי נפגעים, מדובר על 60 יום. בתאונה ללא גרימת מוות, אם זו עבירת תנועה מבין אלה אשר מפורטות בתוספת הרביעית לפקודת התעבורה, השלילה תהיה ל-30 יום.

– על כל החלטה של קצין המשטרה ניתן להגיש בקשה לבית המשפט לתעבורה למטרת ביטול פסילה מנהלית.

– מה לגבי שלילת רישיון אצל שופט תעבורה? לכמה זמן היא תהיה? החדשות הלא משמחות, הן שזו עלולה להיות אפילו החלטה על שלילת רישיון לצמיתות!

 

כיצד מתמודדים עם מצב של פסילה? בשביל להימנע מכך יש לשכור את שירותיו של עורך דין תעבורה שידע לטפל בעניינו באופן יסודי, מקצועי, איש מקצוע שידע לעמוד מול בית המשפט ולטעון בשמנו, על מנת שנוכל לקבל עונש מופחת או שלא נקבל עונש כלל. חשוב לזכור בהקשר שלילת רישיון, שיש כאן מקום רב להשפעה על התוצאה, כולל באופנים מיוחדים כגון דחיית שלילת רישיון. מחד, החוק מתאר בפרוט עונשים מסוימים על עברות תעבורה. מאידך, יש מקום רב לשיקול דעת של השופט (ושל קצין משטרה בשטח, לגבי פסילה מנהלית). כמו כן, יש תמיד את נסיבות המקרה המיוחדות ואת סיפורו האישי של כל אדם. למשל מצב של שלילת רישיון לנהג חדש. אנשים שונים זה מזה וכך גם מקרי תאונה. אפילו עורכי דין שונים מאוד זה מזה, בניסיון וברמה המקצועית! לכן כדאי וחשוב לבחור עורך דין כזה בתשומת לב.

 

עוד כמה נקודות חשובות

שלילת רישיון נהיגה רפואי – מצבם הרפואי של נהגים הוא דבר דינאמי. אדם שהיה בריא אתמול, עשוי להיות היום במצב בריאותי שמסכן את יכולתו לנהוג באופן בטוח. שלילת רישיון נהיגה עשויה להתרחש גם על רקע כזה, בהתאם לשיקולי הרשויות, כולל גופים כמו המכון הרפואי לבטיחות בדרכים (מרב"ד).

היבט הנקודות – מבחינת שלילת רישיון נקודות נהיגה הן כמובן עוד היבט חשוב, שכדאי לכם להתמצא גם לגביו. זהו למעשה נושא מורכב למדי, שבו הידע של עורך הדין ישלים את הידע הבסיסי שחיוני שתרכשו בנידון.

פעולה מהירה – בהקשר שלילת רישיון, חשוב שתגיעו אל עורך הדין במהירות. זאת, מאחר שהוא דרוש לכם בכדי להתמודד, עם תהליכים משפטיים שמתחילים שלא ביוזמתכם ונעים קדימה במהירות. גם אם אתם לא ערוכים כהלכה! לכן, הטוב ביותר הוא לבחור ולהכיר מראש, עורך דין איכותי אשר מתמחה בתחבורה.

לפני סיום רק נדגיש, במקרים רבים אחרי שמסיימים את תקופת הפסילה יש לעבור מבחנים או קורסים לריענון נהיגה, בשביל שהנהג יוכל לקבל את רישיונו מחדש. אחרת הוא לא יוכל לעלות שוב על הכביש, עד שיעבור את מה שמצופה ממנו.

 


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: