מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

עורך דין תעבורה

28.06.2020

פסילת רישיון נהיגה על ידי ועדת ערער

שאיפתם העיקרית של כל נער/ה המגיעים לגיל 16 היא להוציא רישיון נהיגה ולהפסיק להיות תלויים בתחבורה הציבורית, או הוריהם בכדי להתנייד ממקום למקום. את לימודי הנהיגה ניתן להתחיל כבר בגיל 16 וחצי, ולאחר מעבר של מספר השיעורים הנדרש ועמידה במבחן עיוני ומעשי – רישיון הנהיגה המיוחל מגיע לידי הנערים/ות.

למרות שגיל הוצאת רישיון הנהיגה מאפשר לנערים/ות בוגרים ומחושבים לעלות על ההגה, חשוב להתריע בפניהם על הסכנות הטמונות בכבישים ועל חשיבות הציות לתמרורים וחוקי התעבורה.

דברים אלו כמובן שאינם תקפים רק לידיעתם של נערים ונערות שזה עתה קיבלו לידיהם רישיון נהיגה, אלא לכלל ציבור הנהגים צעירים ובוגרים כאחד שנוסעים בכבישי הארץ.

מהם דיני תעבורה 

דיני התעבורה עוסקים בתחום המשפטי של התחבורה היבשתית וכוללים חוקים המחייבים כלי רכב ונהגים, כמו גם עונשים המוטלים על העוברים על חוקים אלו.

בין העבירות הנפוצות ביותר בתחום דיני התעבורה, נהיגה בשכרות, נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים, נהיגה תחת השפעת סמים, נהיגה במהירות מופרזת, אי ציות לתמרורים, שימוש בטלפון נייד, עקיפות מסוכנות וגרימת תאונת דרכים קלה, קשה או קטלנית.

כיוון שברוב המקרים ביצוע של עבירות תנועה גורם (או עלול לגרום) לתאונת דרכים, קיימת אכיפה משמעותית של דיני התעבורה ומתן עונשים כבדים בכדי למצות עם הנהגים העוברים על החוק את הדין.

בנוסף לכך, לעונשים אלו יש גם  את מרכיב ההרתעה כך שנהגים לא יבצעו עבירות מתוך חשש מקבלת סנקציות.

סנקציות בגין עבירות תנועה

עבירות התנועה יכולות להיות קלות ועד עבירות חמורות הגורמות לתוצאה הרסנית וקשה. העבירות הקלות הן בדרך כלל עבירות ברירת משפט – עבירות קנס, כגון אי ציות לתמרורים, שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה, נהיגה במהירות מופרזת בחריגות קלות, נהיגה ללא חגורת בטיחות ועוד.

העבירות החמורות הן בד"כ עבירות מסוג הזמנה לדין, כגון נהיגה במהירות מופרזת בחריגה גבוהה, עקיפות מסוכנות, אי מתן זכות קדימה בתמרורי עצור ותן זכות קדימה, נהיגה בשכרות ו/או נהיגה תחת השפעת משקאות משכרים/סמים, וכן גרימת תאונת דרכים מקלה ועד קטלנית.

ניתן לומר, כי עבירות התנועה נחלקות לשני סוגים עיקריים:

 • עבירות קנס – קבלת דו"ח תנועה בגין עבירה שנהג ביצע, בין אם הדו"ח ניתן ע"י שוטר במקום או שנשלח בדואר לאחר כמה ימים לאחר תיעוד במצלמה משטרתית, המחייב אותו לשלם קנס כספי בגין העבירה. לרוב מיצוי הדין יתקיים לאחר תשלום הקנס (המהווה הודאה באשמת העבירה), בנוסף לקבלת נקודות ברישיון, אך עומדת לנהג הזכות להגיש בקשה להישפט בתוך 90 ימים מיום קבלת הודעת תשלום הקנס.
 • עבירות מסוג הזמנה לדין ו/או כתבי אישום – עבירות חמורות בהן לא ניתנת  בידי הנהג הברירה להחליט אם לשלם קנס או לבקש להישפט והוא מחויב להתייצב בפני בית המשפט לתעבורה על מנת להישפט על העבירה אותה ביצע. גם במקרים של תאונות דרכים בהן הנהג המעורב לכאורה אשם בגרימת התאונה, יוגש כנגדו כתב אישום לבית המשפט לתעבורה על ידי תובע משטרתי אשר בחן את חומר הראיות והגיע למסקנה כי קיים סיכוי סביר להרשיע.

תפקידו של עורך דין תעבורה

תפקידו של עורך דין לדיני תעבורה הוא לסייע בידיו של נהג שנקלע לאירוע תעבורתי. אם מדובר בעבירת קנס, יכול עורך דין תעבורה להגיש בקשה להישפט בשם הנהג ולייצגו בבית המשפט לתעבורה על מנת לפעול לזיכויו מהעבירה המיוחסת לו ולחילופין לבטל את הנקודות בגין העבירה ואף להפחית את גובה הקנס.

אם מדובר בעבירה מסוג הזמנה לדין, יסייע עורך דין לתעבורה בידי הנהג לנהל את משפטו בצורה מקצועית ושוב, אם ניתן לפעול לזיכויו, כך יעשה ואם לא, הרי שיש מקום לפעול לצורך סיום התיק בצורה המינימלית האפשרית מבחינת הענישה.

כאשר מדובר בכתבי אישום שעניינם גרימת תאונות דרכים, עורך דין לתעבורה מקצועי יבחן את חומר הראיות, את מנגנון התרחשות התאונה, את עבודת בוחן התנועה ואם יש מקום לזכות את הנהג יפעל לשם כך ולחילופין יפעל להשגת תוצאה עונשית קלה ככל האפשר.

לכן, כאשר בוחרים עורך דין תעבורה, חשוב מאוד לבדוק את הניסיון המקצועי ואת ניסיונו בתחום דיני התעבורה.


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: