מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

עבירות תעבורה

10.10.2021

רוב האנשים נפגשים עם דיני התעבורה הישראלים באופן טבעי במהלך חייהם – כאשר הם הופכים לנהגים,  או אפילו בזמן לימודי הנהיגה – תוך למידת שלל החוקים והתקנות הקיימים בנוגע לנהיגה בכביש. כמעט כל אדם מכיר את הכללים הבסיסיים – אסור לעבור צומת כשברמזור אור אדום, יש לנהוג בצידו הימני של הכביש, וכו'. הכללים הללו קיימים כדי לשמור על בטיחותם של המשתמשים בכביש – הן הנהגים עצמם והן הולכי רגל. כאשר נהג עובר על הכללים, הוא מבצע עבירת תעבורה.

כאשר אדם עובר עבירת תעבורה, אם נתפס, הוא צפוי לקבל סנקציה בגין העבירה שלו: הסנקציות יכולות להיות קלות יחסית, לדוגמא נקודות תעבורה או קנס כספי, ויש סנקציות חמורות יותר, כגון שלילה של רישיון נהיגה או במקרים קיצוניים אפילו מאסר, אם נפגע אדם. 

סוגי עבירות תעבורה

ניתן לחלק את עבירות התעבורה באופן כללי לשתי קטגוריות: עבירות תעבורה קלות ועבירות תעברה חמורות. 

עבירות תעבורה קלות

בין עבירות התנועה יש עבירות שנחשבות עבירות קלות יותר, למשל חניה במקום אסור, נהיגה במהירות גבוהה מהמותר, וכדומה. הסנקציות הניתנות על עבירות מסוגים אלה הן בעיקר קנסות כספיים, כאשר עבירות חמורות יותר יכולות להוביל לקנסות משמעותיים מאוד. בנוסף, על עבירות אלה יכולות להירשם לנהג נקודות תעבורה, אשר לפי התקנות יכולות להוביל לענישה כבדה יותר אם נצברת כמות גבוהה שלהן: לדוגמא, שלילת רישיון או דרישה להבחן מחדש במבחן נהיגה.

עבירות תעבורה חמורות

עבירות תנועה חמורות הן עבירות שבהן יוגש כנגד המבצע כתב אישום – על פי רוב מדובר בעבירות שגרמו לתאונת דרכים ולפעמים אפילו למוות של אדם. לעיתים, נשפטים גם עבריינים סדרתיים שאמנם לא ביצעו עבירה חמורה במיוחד באופן ספציפי, אך העבירה החוזרת ונשנית שלהם על החוק מראה זלזול מכוון ומופגן בכללים. כנגד הנאשם מוגש כתב אישום, ממש כמו בהליך פלילי, אם כי ההליך המשפטי מתבצע בבית המשפט לתעבורה. הסנקציות על עבירות מסוג זה הן חמורות הרבה יותר, למשל מאסר או החרמה  של הרכב. בעבירות תנועה חמורות ראוי להתייעץ עם עורך דין תעבורה מנוסה.

התיישנות עבירות תעבורה

חשוב לדעת כי לעבירות תעבורה יש מועד התיישנות – מועד שלאחריו לא ניתן להעמיד את מבצע העבירה לדין. הסיבה שקיים מועד התיישנות לעבירות התעבורה היא רצון לאפשר לנהג לעבור הליך משפטי הוגן – לאפשר לו להסביר כראוי את מעשיו ולהתגונן כנגד ההאשמות המכוונות נגדו כשהוא זוכר כראוי את נסיבות המקרה, ולא לאחר שנים כשנשכחו מזכרונו הפרטים. כלומר, אפילו אם ימצאו ראיות המוכיחות מעבר לכל ספק כי נהג מסוים עבר על החוק, אם הנהג מואשם לאחר מועד ההתיישנות של העבירה הוא יוכל לטעון כי אין להעמידו לדין בגין ההתיישנות.

ביצעתם עבירת תעבורה ואתם מחפשים הגנה משפטית? מעוניינים ביעוץ משפטי בנוגע לעבירות תעבורה? משרדנו הוא משרד ותיק ומקצועי בתחום התעבורה – פנו אלינו!


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: