שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה – מידע שימושי

13.10.2019

השימוש הבלתי פוסק בטלפונים הניידים הביא איתו גם חוקים ותקנות התנהגות חדשות, שכן ישנם מצבים שבהם השימוש בטלפון או אפילו רק החזקתו ביד עלולים לגרום לסכנה. שימוש בטלפון בזמן נהיגה הוא דוגמא מצוינת לכך. מכיוון שמדובר בנושא שכבר גבה מחיר בגוף ובנפש חשוב להכיר את לשון החוק וחשוב עוד יותר להימנע משימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה. מה שבאמת יש לזכור הוא לשמור על ריכוז בנהיגה, מבט אל הדרך או הכביש ולא לבצע שום פעולות שלא קשורות בנהיגה.

מה אומר החוק?

לחוק יש כמה נקודות מבט שחשוב להבין את המשמעות שלהן. ראשית – נקודת המוצא היא שהנהג חייב להיות מרוכז כל כולו בנהיגה ולא בשום פעולה שעלולה להסיח את דעתו. מכאן, שאם שוטר תנועה הבחין ברכב בתנועה (כלומר שאינו בעצירה מוחלטת בצידי הכביש או ברחבת חנייה) ובפעולה שעלולה להסיח את דעתו של הנהג מהנהיגה – ייתכן ונעברה עבירה. לצורך עניין זה גם עצירה באור אדום ברמזור נחשבת נסיעה ולכן האיסור חל גם על פרקי זמן אלה, של המתנה לאור ירוק. החוק מתייחס להחזקת הטלפון הנייד ביד בזמן הנהיגה, שימוש באוזניות או ביצוע שיחות טלפון ללא דיבורית.

שימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה

מהי הענישה על עבירות אלה?

הענישה שנכונה כיום לעבירות תנועה הקשורות לשימוש בטלפון נייד בזמן נהיגה הינה כדלקמן –
החזקה ביד של הטלפון או שימוש בו בזמן נהיגה יגררו קנס של 1000 ₪ + 8 נקודות. בכלל זה החזקה לצורך ביצוע שיחה קולית או מענה לשיחה, קריאת הודעה או כתיבת תגובה, גלישה באינטרנט או כל שימוש אחר שמסית את עיניו של הנהג מהדרך ומהנהיגה.
על נהיגה תוך שימוש באוזניות יינתן קנס של 250 ₪ (ללא נקודות).

 

שוטר נתן דו"ח לנהג בגין שימוש בטלפון בזמן נסיעה – מה עכשיו?

ראשית חשוב להבין שעצם ביצוע האכיפה ומתן הדו"חות נועד לגרום להרתעה ולחידוד הסכנה שבדבר. כל הסחת דעת של הנהג מפעולות הנהיגה עלולות לגרום לתאונה, אפילו קטלנית ולכן תמיד עדיף להניח את הטלפון בצד בזמן הנסיעה ולהתייחס לתוכן שלו רק לאחר שעוצרים ומגיעים אל היעד. אחריות רבה מוטלת על כתפיו של הנהג, הן לשמירה על חייו שלו והן לשמירה על שלומם של הנוסעים אותם הוא מסיע. לא כדאי להתגרות בגורל ולבצע פעולות שיש בהן כדי לסכן את הנסיעה.

כאשר שוטר נותן דו"ח בגין שימוש בטלפון בזמן נהיגה עליו להיות עד בעצמו לביצוע העבירה, הרכב אמור להיות במהלך נסיעה ולא בעצירה, עליו לוודא שברכב אכן לא מותקנת דיבורית ויהיה עליו להוכיח שעמד במיקום שאפשר לו לראות בבירור את העבירה שנעברה. לאחר קבלת הדו"ח חשוב לקבל ייעוץ מקצועי מעורכי דין העוסקים בתחום התעבורה על מנת לבחון מה האפשרויות העומדות בפניו של הנהג.

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:
כתובתנו
דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
077-4420820 משרד
0525634178 עו״ד אבי דוויק

0507451980 עו״ד יורי ברנט
שעות פעילות
א-ה: מהשעה 9:00-18:00
דואר אלקטרוני
dweck-brant@012.net.il
2021 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
לייעוץ ראשוני
חייגו עכשיו: 077-4420820
או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: