מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

מהו חוק מעבר חצייה להולכי רגל?

5.10.2019

כל ילד יודע מהו מעבר חצייה שכן מלמדים את כללי מעבר חצייה כבר בבית הספר. מדובר במסלול אשר מיועד להולכי רגל אשר מבטיח את הבטיחות שלה בצמתים מרומזרים בעת חציית הכביש. על פי רוב ממוקם מעבר החצייה צמוד לצומת כבישים וגם בכבישים מרומזרים. בעוד כאן בישראל, מסומן מעבר החצייה באמצעות פסים מקבילים אשר מסומנים לכל רוחב הכביש, הרי שבמדינות רבות בעולם מדובר בשני פסים מקבילים אשר אלו מסומנים בשני צידי הכביש כאשר בתוך מתחם הזה יש לחצות את הכביש. מעבר לעובדות הבסיסיות הללו, חשוב לדעת ולהכיר את חוק מעבר חצייה להולכי רגל. חוק זה הוא חשוב ונחוץ הן עבור הולכי רגל והן עבור נהגים.

מעבר חצייה

דבר החוק

על פי חוקי התעבורה, הרי שהנהגים מחויבים לתת זכות קדימה להולכי רגל אשר מבקשים לחצות את הכביש באזור בו קיים מעבר חצייה תמרור המורה על כך. זכות הקדימה היא גם שם המכוניות יכולות לפנות ימינה בשעה שהרמזור של הולכי הרגל מורה על ירוק.

כך גם בצמתים שהם אינם מרומזרים כמו גם במעברי חצייה אשר נמצאים בפינות רחוב ולא דווקא בצמתים. האמת היא שבמקרים רבים לא מסמנים באותם כבישים את מעברי החצייה היות והמעבר במקומות הללו הוא מסוכן מאוד בגלל מהירות הנסיעה באותם כבישים ביחס לצמתים וכי היעדר מעברי החצייה באותם הכבישים אינה אמורה להפריע להולכי הרגל.

מנגד ישנם כבישים ששם קיים מעבר חצייה להולכי רגל שלא נמצא על יד צמתים. אלו קיימים בעיקר מול בתי ספר, מול מבני ציבור, על יד מרכזי קניות גדולים ומרכזיים, כאשר בכל אותם המקומות  יש בחלק משעות היום תנועה ערה של הולכי רגל.

מעבר מוגבה

ישנם מעברי חצייה רבים אשר אלו מונגשים עבור נכים, לצורך מעבר עם עגלות תינוק, מעבר חצייה לרוכבי אופניים ועוד. מדובר במעברי חצייה מוגבהים אשר הם בגובה של המדרכה הצמודה להם ובכל מקרה חוקי מעבר חצייה די דומים.

ההגבהה של מעבר החצייה למעשה יוצרת גם כן פס האטה עבור הנהגים הנוסעים במקום, היות והכביש מוגבה עד לגובה המדרכה. המטרה היא לגרום להאטה של המכוניות החולפות במקום וכך גם נאלצים הנהגים להאט את מהירות הנסיעה באזור מעבר החצייה.

כך הופך האזור כולו לבטיחותי הרבה יותר עבור הולכי הרגל.

עקיפה לפני מעבר חציה

אחת מתקנות התעבורה החשובות ביותר קובעת כי אין לנהג כל זכות לעקוף רכב אחר באזור מעבר החציה. לא תמיד העקיפה עלולה להיות מסוכנת עבור הולכי הרגל במקום אך חוק מעבר חצייה להולכי רגל, נועד להבטיח את ביטחונם של הולכי הרגל כאשר זה מונע גם כן נסיעה מהירה באזור מעבר החצייה. חשוב לדעת כי עקיפה באזור מעבר חצייה עשויה לעלות ביוקר רב. קנס על סך 5000 ₪.

אפשרות לחצייה בטוחה

עוד חוק מעבר חציה להולכי רגל שהוא חשוב, קובע כי כאשר נהג מתקרב אל מעבר חצייה והולכי רגל חוצים את הכביש במעבר החצייה, עליו להמתין עד שהולכי הרגל יסיימו לחצות את הכביש בבטחה, גם אם לצורך כך הוא יצטרך לעצור ולהמתין. נהג שאינו עוצר להמתין להולכי הרגל מסתכן בתשלום קנס על סך 500 ₪.

במקרים אשר בהם הנהג עשה את הדבר בנסיבות מחמירות, כלומר הוא סיכן את הולכי הרגל, ההשלכות של מעשה זה תהיינה חמורות עוד יותר. הוא יצטרך לשלם קנס של 500 ₪ ובנוסף יירשמו לחובתו 10 נקודות. כמו כן ייפסל רישיונו למשך 30 יום והוא יועמד לדין על כל המשתמע מכך.

מתן זכות קדימה להולכי רגל באזור מעבר חצייה

והכי ברור בעניין חוק מעבר חצייה להולכי רגל זה שכאשר נהג מבחין בהולך רגל המתקרב אל מעבר חצייה, עליו להאט ולהמתין עד שהולך הרגל יחצה את הכביש.


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: