מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

נהיגה בהשפעת קנאביס –  מה העונש הצפוי בחוק

4.10.2020

צריכה של סמים משפיעה באופן פסיכו-אקטיבי על ההתנהגות והמחשבה וכך, כושר השיפוט של האדם נפגע ועלול לגרום לו סכנה של ממש. זו הסיבה מדוע מחמיר החוק עם נהגים הנתפסים כשהם נמצאים תחת השפעת סמים, בין אם מדובר על סמים קשים או קלים.

ההשלכות של נהיגה בהשפעת סמים

בשנים האחרונות סם הקנאביס נתפס כסם קל עם השפעות מינוריות על הגוף והנפש, לעומת סמים קשים אחרים. בנוסף, השפעתו המשמעותית במקרים רפואיים סבוכים כמו כאבים כרוניים, פרקינסון וגם במצבים נפשיים של פוסט טראומה מבססת אותו כסם בעל יתרונות. 

תפיסה חיובית זו של סם הקנאביס עלולה להטעות נהגים רבים המניחים, כי אין פסול או מניעה מנהיגה לאחר עישון קנאביס, אך יש לזכור כי זו עבירה על החוק והנהג שנתפס צפוי לעמוד בפני הגשת כתב אישום בעבירה של נהיגה בשכרות ושלילת רישיון הנהיגה לתקופה שלא תפחת משנתיים.

מהו העונש בגין נהיגה בהשפעת קנאביס?

ישנם אנשים רבים הצורכים את סם הקנאביס למטרות רפואיות שונות, לכן הם מחזיקים ברשותם אישורים רפואיים המעידים, כי הם רשאים לצרוך ולהחזיק קנאביס לשימוש אישי. על אף כי מדובר בצריכת סם לצורך רפואי, החוק אוסר גם על נהגים אלו לנהוג תחת השפעת הסם וגם הם צפויים לקבלת סנקציות חמורות בגין העבירה.

כיוון ונהיגה תחת השפעת סמים משויכת לעבירת נהיגה בשכרות, כיוון שמדובר על נהיגת רכב בדרכים תחת השפעה של חומרים אסורים לשימוש המשפיעים על שיקול דעתו של הנהג, הענישה של נהגים שביצעו את העבירה צפויה להיות שלילה של רישיון הנהיגה לתקופה שלא תפחת  משנתיים. 

באופן כללי, חשוב לדעת כמה נקודות זה שלילה.

נהיגה בהשפעת קנאביס - מה העונש הצפוי בחוק

האם קיימים עונשים גם לנהגים הצורכים קנאביס רפואי?

בשנת 2018 הוציא משרד הבריאות הנחייה המאשרת נהיגה בהשפעת קנאביס לאדם הצורך קנאביס רפואי, וזאת בהתאם לתנאים המוסדרים שנלווים להנחיה זו.  בעבר לא הייתה דרך לבדוק את כמות הסם המצויה בגופו של נהג שצרך קנאביס רפואי, לכן לא ניתן היה לאכוף את ההנחיה החדשה ולאפשר לנהגים בעלי רישיון לקנאביס רפואי להימצא תחת השפעת הסם במהלך נהיגתם.

המדינה החליטה על אכיפה חדשה הנוגעת לבדיקת כמות סם בגופם של נהגים אלו, כך שבאמצעות בדיקת רוק פשוטה ניתן לבחון האם הנהג עומד בהנחיה החדשה. משום כך ניתן לומר כי עניין זה יכול לבטל ואף למנוע העמדה לדין וכתב אישום, זאת באמצעות קבלת ליווי וייעוץ משפטי של עורך דין תעבורה מנוסה בתחום.

ייעוץ משפטי של עורך דין תעבורה

נהג הנתפס נוהג בהשפעת סם עלול להישלח לבדיקת כשירות נהיגה במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. מכון זה בודק את מצבו הרפואי והפסיכולוגי של הנהג, ומחליט בסופו של דבר האם הוא כשיר לנהיגה או שמא יש לשלול את רישיונו. כדי למנוע את פסילת הרישיון, ובמידת הצורך להוכיח את הצורך בצריכת הסם למטרות רפואיות, חשוב להיוועץ בהקדם האפשרי עם עו"ד תעבורה.


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: