נהיגה ללא רישיון

30.03.2019

על פניו, נהיגה ללא רישיון נהיגה, עבירה לפי סעיף 10(א) לפקודת התעבורה, אמורה להיות עבירה טכנית, מצומצמת. אם תרצו, זה בדיוק כמו שנלך ברחוב ללא תעודה מזהה. אך אין ברור שאין  הדבר כך, החוק מגדיר בצורה מדויקת את החשיבות של החזקת רישיון נהיגה ורישיון רכב תקפים.

על פי החוק, חובה על נהג ברכב להחזיק ברישיון נהיגה תקף לכלי הרכב בו הוא נוהג.

יש לציין, כי קיימת כמובן, אבחנה, בין מי שנוהג ברכב, כאשר תוקף רישיון נהיגתו פקע תקופה כזו או אחרת, לבין נהג בלתי מורשה לנהיגת רכב מנועי, אשר לא הוציא רישיון נהיגה מעולם והסכנה שבעלייתו על הכביש, ברורה ומשמעותית.

ככלל, רישיון נהיגה שפקע תקופה שלא עלתה על שנתיים, הינו בבחינת עבירת קנס ומעל תקופה זו, יוזמן הנהג לבית המשפט לתעבורה. מי שנהג, כשמעולם לא הוציא רישיון נהיגה והינו בלתי מורשה לנהיגת רכב מנועי, יוזמן לבית המשפט. בגין עבירה זו קיימת בחוק פסילת מינימום לתקופה שלא תפחת מחודשיים ואולם, בתי המשפט מחמירים פי כמה מונים בעבירה זו ולרוב, כאשר אין מדובר בעבירה ראשונה מסוגה, גם עונשי מאסר בפועל הינם נפוצים.

נהיגה ללא רישיון – הדרכים להתמודד

ראשית לציין, כי מאחר ומדובר בעבירה חמורה, אשר בד"כ עמדת התביעה המשטרתית הינה למאסר בפועל, הרי שמומלץ להיות מיוצג על ידי עורך דין תעבורה מנוסה ומקצועי. טיפ מקצועי בהתמודדות עם סוג זה של עבירות, הן עבירת הפקיעה והן עבירת אי ההוצאה, הוא נושא ריפוי הפגם. הגם שהעבירה כבר נעברה ולא ניתן להשיב את הגלגל לאחור, עדיין, בתי המשפט יתייחסו בצורה אוהדת, שתיתן את ביטויה בענישה, למי שיציג לבית המשפט רישיון תקף. לצורך כך, עורך דין תעבורה ידאג לבקש מבית המשפט לדחות את הדיון המשפטי, כמעט ככל והדבר ידרש, לצורך ריפוי הפגם והצגת רישיון נהיגה תקף. לאחר הצגת רישיון נהיגה שכזה, קל יהיה יותר, גם להגיע להסדרי טיעון מקלים ביותר עם התביעה המשטרתית. כמובן שככל ואדם אינו מסוגל להוציא רישיון נהיגה, הרי שיש לעשות על מנת להגיע לתוצאה המשפטית הטובה ביותר.

לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2021 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: