מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

נהיגה ללא רישיון

30.03.2019

נהיגה ללא רישיון היא אחת העבירות החמורות ביותר והענישה על כך היא בהתאם. אסונות רבים אירעו בכבישים בגלל נהגים צעירים אשר התפתו לעשות סיבוב ברכב של ההורים בלי שיהיה להם רישיון. חשוב לדעת כי מלבד הרישיון הבסיסי, חובה על הנהג להחזיק ברישיון בתוקף. ברגע שהרישיון פג, אין להתפתות בשום אופן להיכנס אל הרכב ולנהוג. גם אם אתם ממהרים מאוד וחייבים להגיע לעבודה או שאתם רוצים לחסוך לעצמכם זמן ולהגיע מהר אל יעדכם.
על פניו, נהיגה ללא רישיון נהיגה, עבירה לפי סעיף 10(א) לפקודת התעבורה, אמורה להיות עבירה טכנית, מצומצמת. אם תרצו, זה בדיוק כמו שנלך ברחוב ללא תעודה מזהה. אך אין ברור שאין הדבר כך, החוק מגדיר בצורה מדויקת את החשיבות של החזקת רישיון נהיגה ורישיון רכב תקפים.

על פי החוק, חובה על נהג ברכב להחזיק ברישיון נהיגה תקף לכלי הרכב בו הוא נוהג.
יש לציין, כי קיימת כמובן, אבחנה, בין מי שנוהג ברכב, כאשר תוקף רישיון נהיגתו פקע תקופה כזו או אחרת, לבין נהג בלתי מורשה לנהיגת רכב מנועי, אשר לא הוציא רישיון נהיגה מעולם והסכנה שבעלייתו על הכביש, ברורה ומשמעותית.
ככלל, רישיון נהיגה שפקע תקופה שלא עלתה על שנתיים, הינו בבחינת עבירת קנס ומעל תקופה זו, יוזמן הנהג לבית המשפט לתעבורה. מי שנהג, כשמעולם לא הוציא רישיון נהיגה והינו בלתי מורשה לנהיגת רכב מנועי, יוזמן לבית המשפט. בגין עבירה זו קיימת בחוק פסילת רישיון מינימום לתקופה שלא תפחת מחודשיים ואולם, בתי המשפט מחמירים פי כמה מונים בעבירה זו ולרוב, כאשר אין מדובר בעבירה ראשונה מסוגה, גם עונשי מאסר בפועל הינם נפוצים.

 

נוהג ללא רישיון תקף? – דע מה מצפה לך!

כל נהג מחוייב על פי חוק לשאת עמו רישיון נהיגה בתוקף. רישיון הנהיגה מהווה למעשה הגושפנקא לכך כי הנהג זכאי על פי חוק לנהוג באותו סוג רכב אשר נמצא בבעלותו. רישיון נהיגה בישראל אפשר לקבל כבר בגיל 16 ותשעה חודשים. קבלת הרישיון מותנית בביצוע של שורת בדיקות רפואיות רלוונטיות, מבחן תיאוריה וכמובן טסט שזהו מבחן הנהיגה המעשי.
סעיף 10 לפקודת התעבורה קובע כי אדם הנוהג ללא רישיון בתוקף עובר עבירה והוא צפוי לעונש בהתאם לפרק הזמן אשר בו הוא נהג לאחר שתוקף רישיונו פג.
אם מדובר ברישיון שפג עד לתקופה של שישה חודשים, הנהג יחויב בתשלום קנס של 250 ₪.

נהיגה ללא רישיון

מה תעשו אם שוטר עוצר אתכם בגין עבירת תנועה?

נדמה כי בגדול אפשר לחלק את עולם הנהגים לשניים. יש את הנהגים אשר אלו סבורים כי ברגע ששוטר עצר אותם, עליהם לשאת בכל עונש אשר יושת עליהם. הם סוברים כי אין אפשרות להתווכח או לשנות את רוע הגזירה ואי אפשר כלל להתווכח על הנושא. הם מאמינים כי אם הם חטאו הם אמורים לקחת אחריות על המעשה שלהם ולשלם את המחיר.

לעומת הנהגים הללו יש כאלה אשר סבורים כי כל הרשעה בביצוע עבירה גם אם הם יודעים ומודעים לכך כי הם בהחלט עברו על החוק, עדיין יש מה לשות על מנת להעביר את רוע הגזירה. נהגים אלו יפנו מידית אל עורך דין תעבורה על מנת לבדוק ולברר מה אפשר לעשות על מנת להיטיב עם גזר הדין שלהם.

 

מה עונים לשוטר?

חשוב לדעת כי כאשר שוטר עוצר אתכם, אתם ממש לא חייבים לענות ולהודות מיד בכל מה שהוא מייחס לכם. לא משנה אם מדובר על עבירה של נהיגה במהירות מופרזת או אי ציות לתמרורים. כל עבירה יכולה להתפרש בצורות שונות. ללא פעם ניתן להאשים את מד המהירות כמכשיר שאינו תקין. תמרורים עשויים להיות לא בולטים לעין או חיצים על הכביש המכוסים בעפר וכן הלאה. חשוב לבדוק את השטח היטב ולהצביע על המחדלים מהסוג הזה. במקרים רבים אלו יסייעו לצאת בזול מכל הסיפור.

 

נהיגה ללא רישיון – הדרכים להתמודד

מאחר ומדובר בעבירה חמורה, אשר בד"כ עמדת התביעה המשטרתית הינה למאסר בפועל, הרי שמומלץ להיות מיוצג על ידי עורך דין תעבורה מנוסה ומקצועי. טיפ מקצועי בהתמודדות עם סוג זה של עבירות, הן עבירת הפקיעה והן עבירת אי ההוצאה, הוא נושא ריפוי הפגם. הגם שהעבירה כבר נעברה ולא ניתן להשיב את הגלגל לאחור, עדיין, בתי המשפט יתייחסו בצורה אוהדת, שתיתן את ביטויה בענישה, למי שיציג לבית המשפט רישיון תקף. לצורך כך, עורך דין תעבורה ידאג לבקש מבית המשפט לדחות את הדיון המשפטי, כמעט ככל והדבר ידרש, לצורך ריפוי הפגם והצגת רישיון נהיגה תקף. לאחר הצגת רישיון נהיגה שכזה, קל יהיה יותר, גם להגיע להסדרי טיעון מקלים ביותר עם התביעה המשטרתית. כמובן שככל ואדם אינו מסוגל להוציא רישיון נהיגה, הרי שיש לעשות על מנת להגיע לתוצאה המשפטית הטובה ביותר.


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: