מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

זכויות הולכי הרגל ואיך להימנע מקבלת דו״ח

18.05.2021

נקודת המפגש המסוכנת ביותר בין נהגי הרכב לבין הולכי הרגל מתרחשת בעת חציית כבישים. נקודת ההשקה הזו מביאה לא פעם לתאונות דרכים מסכנות חיים וחשוב להכיר את זכויות הולך הרגל, הן כדי לצמצם סיכונים לתאונות ולהן כדי להימנע מקבלת דו״ח תנועה.

מתי מותר להולך הרגל לחצות כביש

תקנה 110 לתקנות התעבורה מסדירה את הדרך שבה צריך הולך רגל לחצות כביש וקובעת כי עליו לחצות רק במעבר חצייה, מנהרה או גשר ואם אלו לא קיימים, אז רק בצומת הקרובה. 

מעבר חציה

בתי המשפט בישראל הכירו במעבר החציה כ״ממלכתו של הולך הרגל״, אך אם נסתכל בסטטיסטיקת תאונות הדרכים אשר מתרחשות כל שנה במעברי חצייה נבין כי מדובר למעשה בנקודת מפגש מסוכנת מאוד. 

זכות קדימה במעבר חציה

אם פעם תקנות התעבורה קבעו כי יש להעניק זכות קדימה להולך הרגל, רק כאשר הניח את רגלו על הכביש במטרה לחצות, הרי שזכותו של הולך הרגל הורחבה וכיום די אם הולך הרגל מצוי בסמוך למעבר החציה כדי להקים אצל נהג הרכב את ההנחה שבכוונתו לחצות וכי יש לתת לו זכות קדימה.

החוק ופסיקת בתי המשפט מעניקים הגנה רחבה לזכויות הולך הרגל, כך למשל, נקבע כי נהג רכב לא יאלץ את הולך הרגל החוצה במעבר לעצור את הליכתו, להתחמק מן הפגיעה, לשנות את מהירות החציה, ליפול או להיבהל ואף נקבע כי נהג רכב אשר מתקרב למעבר חציה, חייב להתקרב במהירות שתאפשר לו לעצור את רכבו באופן מיידי. 

איך אני יכול לדעת אם בכוונת הולך הרגל לחצות

אם יש ספק אז אין ספק. כאשר נהג רכב מבחין בהולך רגל המצוי בסמוך למעבר חציה, כבר בשלב זה עליו להאט ולצאת מהנחה שבכוונתו לחצות. 

עקיפת רכב בקרבת מעבר חציה

התקנות קובעות שאם נהג רכב מבחין בהאטה או עצירה של נהג הרכב שלפניו בקרבת מעבר חציה, עליו להאט או לעצור את רכבו גם כן ואם הבחין בהולך רגל, עליו לתת לו לחצות בבטחה. מדובר בסיטואציה מוכרת ומסוכנת שבה הרכב שלפנינו עוצר באופן פתאומי וחשוב לדעת שחלה עליכם החובה להאט ולעצור גם כן מבלי לנסות לעקוף.

תאונת דרכים שמעורב בה הולך רגל

כאשר מתרחשת תאונת דרכים שמערבת כלי רכב והולך רגל, לרוב ייבדק האם מדובר בתאונה בלתי נמנעת. להבדיל, כאשר התאונה מתרחשת במעבר חציה, מצבו של נהג הרכב ׳בעייתי׳ יותר ומכיוון שקיימת הנחה מוחלטת כי חובה על נהג הרכב לצפות את האפשרות שהולך רגל יחצה את הכביש במעבר החציה.

אז איך להימנע מקבלת דו״ח

ראיתם הולך רגל בסמוך למעבר חציה? תאטו עד שיהיה לכם ברור כשמש אם הוא מתכוון לחצות. אם הוא מתכוון לחצות, אין לעלות עם הרכב על מעבר החציה ויש לעצור עצירה מוחלטת עד השלמת החציה.

אם קיבלתם דו״ח עקב אי מתן זכות קדימה או חלילה הייתם מעורבים בתאונת דרכים בין כלי רכב להולך רגל פנו אלינו בדחיפות לקבלת ייעוץ ראשוני.

 


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

  כתובתנו
  דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
  077-4420820 משרד
  0525634178 עו״ד אבי דוויק

  0507451980 עו״ד יורי ברנט
  שעות פעילות
  א-ה: מהשעה 9:00-18:00
  דואר אלקטרוני
  dweck-brant@012.net.il
  2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
  לייעוץ ראשוני
  חייגו עכשיו: 077-4420820
  או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: