מספר חירום 24/7 חייגו: 050-7451980
לייעוץ ראשוני התקשרו: 052-563-4178

עבירות הפרעה לתנועה – סוגים ועונשים

6.10.2020

דיני התעבורה נועדו לשמור על הסדר והבטיחות בדרכים. כל עבירת תנועה המבוצעת על ידי נהג, עלולה לגרור אחריה סנקציה משמעותית כגון קנס כספי, צבירת נקודות, שלילת רישיון ואף הזמנה לדין לבית המשפט לתעבורה. סוג הענישה נקבע על פי סוג וחומרת העבירה, כאשר אחת מבין העבירות השכיחות ביותר הינה עבירת הפרעה לתנועה. 

סוגי עבירות הפרעה לתנועה

עבירות הפרעה לתנועה יכולות לכלול מקרים שונים, אשר כל אחד מהם פוגע בתנועת הרכבים הרציפה והבטיחותית בכבישים :

  • הפרעה וסיכון לתנועה – עבירה זו מתבצעת כאשר כלי רכב חונה בנתיב נסיעה, ובכך מפריע לתנועה השוטפת ואף מהווה סיכון של ממש לנהגים סביבו. במקרה של עבירת הפרעה וסיכון לתנועה בנסיבות מחמירות, הסנקציה שתינקט כנגד הנהג תהיה הזמנה לדין.
  • עיכוב תנועה – נהג שגרם לעיכוב בתנועה השוטפת בכביש, כמו לדוגמה עצירה במרכזו של נתיב נסיעה כדי להוריד / להעלות נוסע, נחשב כעובר עבירת הפרעה לתנועה ועלול לקבל קנס כספי בגובה 500 ₪ בנוסף לצבירת 4 נקודות.
  • הפרעה וסיכון עוברי אורח – תקנות התעבורה מתייחסות גם להולכי הרגל העוברים בכבישים ונתיבי נסיעה, ולכן ננקטות סנקציות נגד נהג שגורם לעיכוב ו/או סיכון של הולכי רגל במעבר חצייה. עיכוב והפרעה להולכי רגל יגרור קנס בגובה 250 ₪ ו-6 נקודות, ואילו סיכון ממשי של הולכי רגל יהווה עילה למתן קנס בגובה 500 ₪.
  • כניסה לצומת שאיננו פנוי – קיים איסור כניסה עם רכב אל צומת שאיננו פנוי, כמו לדוגמה צומת מרכזי שקיים בו עומס רכבים כך שרכבים שמגיעים מכבישים צדדיים אינם יכולים להיכנס אל תוך הצומת כדי להמשיך בנסיעתם. נהג שנכנס אל צומת כזה שאיננו פנוי, נחשב כמפריע ומסכן את התנועה ולכן צפוי לקבל קנס בגובה 500 ₪ וצבירה של 6 נקודות.

עבירות הפרעה לתנועה - סוגים ועונשים

האם כל הפרעה לתנועה גוררת סנקציה?

עבירות ההפרעה לתנועה נחשבות כעבירות מהותיות, במיוחד אם קיים בהם מרכיב סיכון הפוגע בשמירה על בטיחות הרכבים והנהגים הנוסעים בהם. בשונה מעבירות תנועה אחרות וחמורות כמו נהיגה במהירות מופרזת, עקיפה מסוכנת, נהיגה תחת השפעת חומרים מסוכנים וכו' – ניתן לומר כי עבירות הפרעה לתנועה הינן סובייקטיביות, על פי שיקול דעתו של השוטר, כיוון ולדוגמא, יכול להיות שוטר שלא יראה בנסיעה איטית מדי כהפרעה לתנועה, בעוד שוטר אחר יחליט לקנוס את אותו נהג בגין אותו אירוע ממש.

ייצוג משפטי בעבירות תנועה

היות ועבירת ההפרעה לתנועה נתונה ברוב המקרים לפרשנות, מומלץ לקבל ייעוץ וליווי משפטי של עורך דין תעבורה במקרה של קבלת קנס או זימון. עורך דין תעבורה יאסוף את כל החומרים הרלוונטיים למקרה, כולל התנהלות השוטר בזמן האירוע, על מנת לנסות ולהוכיח את חפותו של הנהג ולהימנע או אף להקל בסנקציה שנגזרה עליו.


*אין האמור לעיל מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי פרטני. כל הנוקט פעולה או נמנע מנקיטת פעולה לאור האמור לעיל עושה זאת על דעת עצמו ועל אחריותו הבלעדית.
לייעוץ ראשוני שלחו טופס:

    כתובתנו
    דרך בגין 112 תל-אביב 6701308
    077-4420820 משרד
    0525634178 עו״ד אבי דוויק

    0507451980 עו״ד יורי ברנט
    שעות פעילות
    א-ה: מהשעה 9:00-18:00
    דואר אלקטרוני
    dweck-brant@012.net.il
    2024 © כל הזכויות שמורות לדוויק ברנט משרד עורכי דין
    לייעוץ ראשוני
    חייגו עכשיו: 077-4420820
    או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת: